Eesti Teaduseagentuuri korraldatud riikliku õpilasleiutajate konkursi parimate sekka jõudis Saue gümnaasiumi õpilane Priit Norak. Saue abiturient jäi silma masinaga Ekstruuder V3, mis töötleb plastmassi jääke 3D-printimiskõlblikuks.
Priit hakkas masinat Ekstruuder looma eelmise aasta augustis. Masina esimese variandi ehitas ta kodus garaažis paari nädalaga. Kuid jooniste juurde tuli peagi tagasi pöörduda. Masin ei hakanud tööle. “Teine variant tegi juba midagi, aga akutrellimootor jäi nõrgaks ega jaksanud kruvipuuri pikalt vedada,” rääkis Priit. Kolmas prototüüp valmis ligi 80 töötunniga.
Ekstruuder V3, mis on varustatud klaasipuhastuse mootoriga, töötab tänaseni. Tegu on tööstusliku masinaga, mis sulatab plastmassi ning vormib neist plastiktraati, mida saab 3D-printimisel taaskasutada.
Näib, et üks keerulisemaid probleeme oli masinale nime panemine. “Algselt tahtsin sellele panna ingliskeelse nime – Extruder. Eesti keeles ei olnud sellele sobivat vastet,” ütles Priit. Pika otsimise peale leidis ja leppis ta otsetõlkelise vastega.
Leiutamine algas LEGOst
Tehnikahuvi tekkis Priidul põhikooli alguses, kui tööõpetusse lisandus robootikaga. Täna on tööõpetus saanud endale uue nime – tehnoloogiaõpetus. Priit alustas LEGO Mindstorm robotitega, osales Robotexi võistlustel ja jõudis lõpuks 3D-printimiseni. Täna õpetab Priit juba ise robootikat: “Eks tehnoloogiaõpetaja [Valmar Kaur – M.R.] on olnud eeskujuks. Samas kogu mu pere on olnud selline isetegija.”
3D-printimise käigus märkas Priit, et tekib palju plastmassi jääke. Tekkis küsimus, kas seda ei saaks kuidagi ära kasutada? “11. klassis pidin tegelema uurimustööga. Kui uurimustööd juba teha, siis teemal, mis aitaks mind kaasa elus ja tegemistes,” meenutas Priit, kes lisaks kooli 3D Trükikoja eesvedajale on tootmisjuht firmas Shaperize. Tegu on Eesti ühe suurema 3D-printimise ettevõttega.
Masin üllatas leidurit
Uurimustöö tõukel sündiski Ekstruuder. Priidu tänane eesmärk on koguda kokku kõikide koolide plastikjääk, et see taaskasutusse jõuaks. Praegu on olemas küll ainult üks masin, aga see teeb tublit tööd. “Mujal maailmas toodavad sarnased masinad ühe tunniga kuskil 100-200 grammi taasakasutavat materjali. Ekstruuder suudab aga toota tunnis üle ühe kilogrammi materjali,” tõdes Priit.
Konkursil parimate sekka jõudmine tõi noorele teadurile 1000-eurose preemia. Osa summast plaanib Priit panna masina edasiarendusse. “Vaja oleks lisada purustaja, mis plastiku sobivaks suuruseks vormiks, ja kerijat, mis jahtunud traadi rullile keriks,” ütles ta. Praegu tuleb osa asju käsitsi teha, aga soov on muuta tootmisliin täisautomaatseks.