Nimelised viled aitavad ehitada Viimsi orelit (0)
Martin Aunini ja Erkki Ristoja projekteeritud Püha Jaakobi kirik Pringi külas pühitseti suvel 2007, kuid tänaseni puudub suur orel. Et pill valmis saaks, on kiriku ehitamise sihtasutus sõlminud eellepingu Saksa firmaga Mühleisen ning alustanud nimeliste vilede müüki. Orel soovitakse saada valmis suveks 2017.

Püha Jaakobi kiriku organist Hille Poroson ütleb, et oreli valmimine oleks valla kultuurielule väga oluline. “Sellega saab saata teenistusi ja anda ka korralikke kontserte. Saali akustika on hea,” ütleb Poroson. Praegu mängib ta firma Roland digitaalklaveril. Elektripill asub kirikusaali tulles altarist paremal. Samas seisab ka klaver.

“Selle taga näete valget seina, millel ripub väike krutsifiks. Orel ongi planeeritud sinna,” näitab Poroson. Ta seletab, et suurem osa pillist jääb seina taha asuvasse väikesesse ruumi. Osa seinast tuleb lammutada. Saali jääb näha pilli prospekt ning mängijapult.

Organist ütleb, et plaanide koostamisel oli abiks Lübecki konsultant Hans-Martin Petersen. Samuti kohtuti arhitektide Martin Aunini ja Erkki Ristojaga, et leida parim lahendus.

Häält saab muuta

Valik langes vähemalt 13 registriga, kahe manuaaliga (mänguklaviatuuriga) ja ligi tuhande vilega pillile. Lisandub ka nn paisukapp. “Organistil on võimalik mängimise ajal avada esimeste vilede taga asuvat kappi. Pilli hääl võib siis minna kas valjemaks või vaiksemaks,” selgitab Poroson.

Aastal 2012 tehti pakkumised kolmele firmale. Võitja on Orgelbau Mühleisen Lõuna-Saksamaalt Leonbergi linnast. Eelleping sõlmiti Viimsi Jaakobi Kiriku Ehitamise SA ja firma vahel mullu 30. mail.

Oreli eelarve on vähemalt 150 000 eurot. Et raha koguda, kuulutati aasta tagasi välja võimalus osta uude pilli nimelisi vilesid. “Selline on paljude kirikute praktika üle maailma. Soovija võib osta endale, lähedasele või kellegi mälestuseks vile. Osta saavad ka firmad, koorid ja teised soovijad,” räägib Hille Poroson. Väiksed viled maksavad 30 eurot, kõige suuremad aga 2000 eurot.

Viiendik rahast koos

Kuidas annetamine ja vilede ostmine edenevad? Vajaminevast 150 000 eurost on naise sõnul praegu koos viiendik ehk 30 000 eurot. Eelmisel aastal korraldati kirikus iga kuu oreli toetuseks kontserte. “Huvi on olemas. Mõned annetajad on sõlminud koguni püsilelepingu, et teha iga kuu annetus. Koorid on soovinud endale vilesid,” loetleb Poroson. Iga nimelise vile ostja saab vastava tunnistuse ja hiljem avaldatakse annetajad ka vastaval tahvlil. Kes ostab fassaadi ehk prospekti vile, saab lasta enda nime ka vilele graveerida.

Kui raha kokku saab, siis loodavad SA ja koguduse eestvedajad, et orel valmib kiriku pühitsemise 10. aastapäevaks ehk suveks 2017.

Annetamisvõimaluste ja ehituse kohta vaata lisa: viimsijaakobikirik.ee/kirik.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.