AS Eesti Vanglatööstus on riigile kuuluv ettevõte, mis tegeleb kinnipeetavate tööhõivega Tallinna, Viru ja Tartu vangla tootmisüksustes.
Koroonakriisi tõttu on uueks väljakutseks näomaskide valmistamine, hetkel toodavad vangid kuni 400 näomaski päevas.
Rae vallas paiknevas Tallinna vanglas valmistatakse tavapäraselt õmblustooteid ja komplekteeritakse mitmesugust kaupa.
Jõhvi linnas Viru vanglas asub pesumaja, mis pakub pesupesemise täisteenust. Viru vanglas toodetakse ka Stovemani kaubamärgi all müüdavaid saunaahjusid ja tehakse mitmesuguseid puidutöid.
Tartu vanglas valmistatakse metallmööblit, kaminaid, väligrille, kaminatarbeid, mitmesuguseid metallkonstruktsioone ning pakutakse haavelpritsi- ja pulbervärviteenust.
Näomaskid uueks väljundiks
“Tavaliselt töötab ühes kuus vanglatööstuses umbes 165 kinnipeetavat ning töönädala pikkus on umbes 20 tundi,” teatab vanglateenistuse avalike suhete nõunik Teele Sihtmäe.
Eesti Vanglatööstuses tavapäraselt näomaske ei toodeta. Praegu on aga koroonaviiruse vältimiseks põhiosa väljakujunenud tootmisest seisma pandud ning otsitakse uut väljundit.
“Näomaske toodetakse Tallinna vangla tootmishoones, sest seal asub õmblustsehh, kus on vajalikud seadmed näomaskide tootmiseks. Hinnanguliselt toodetakse päevas 400 näomaski,” selgitab Sihtmäe.
Näomaskide tootmisega alustati Tallinna vangla õmblustsehhis 19. märtsil. “Maske on toodetud erinevatest kangastest, mille sobivus on läbi räägitud vangla meedikutega,” jätkab nõunik.
“Vanglate vajadus maskide järele sõltub suuresti haiguslevikust. Vanglatööstuses toodetud näomaske kasutatakse neil juhtudel, kui ei ole välistatud, et inimene võiks olla haigusekandja, et teiste nakatamine oleks välistatud,” täpsustab Sihtmäe.
“Näomaske ei ole plaanis hakata müüma. Neid toodetakse vangla enda vajaduse katmiseks. Natuke oleme saanud anda ka politseile,” selgitab nõunik.
“Juhtudel, kus tuleb vältida inimese nakatumist kokkupuutes haigestunutega ning tuleb välistada maskikandja haigestumist, kasutame me respiraatormaske, mida me ise ei tooda,” teab Sihtmäe.
Kuuluvad riskirühma
Eesti vanglates oli 23. märtsi seisuga 2470 vangi, kellest 2008 on süüdimõistetud ning 462 on vahistatud.
Tallinna vanglas on 828, Viru vanglas 744 ning Tartu vanglas 859 vangi koos vahistatutega. Arestimajades on 39 isikut.
Praeguse hetke seisuga ei ole Eesti vanglates tuvastatud ühtegi koroonaviirusesse nakatunut. Paljud vangid kuuluvad siiski riskirühma. Eesti vanglates on ligikaudu 300 HIV-viiruse ja umbes 700 C-hepatiidi kandjat, kelle jaoks koroonaviirusesse nakatumine võib osutuda eluohtlikuks.
Seoses vajadusega tõkestada koroonaviiruse levikut vanglatesse, ei toimu alates 14. märtsist kokkusaamisi. 16. märtsil kehtestati täiendavad liikumispiirangud. Vange hoitakse kambrites reeglina ööpäevaringselt.