“Hallu, Hallu,” hõikab kutsuvalt saleda piha ja nõtke kehaga noor naine. Hallu – passi järgi Versace – tuleb. Aegamisi, aga tuleb. “Ega ta muidu väga tulla taha, peab hea olema,” naerab hobulausuja. Ja hobune astub päris ligi, laseb päitsed pähe panna. Ju on perenaine, Missis Estonia 2020 tiitliga pärjatud Marion Mägi ka hea.
“Ega ma selle missindusega kursis eriti ei olnud. Selle glamuuri ja säraga. Olen ennast ikka tööinimeseks pidanud, mitte kleidiga lavalaudadel lehvijaks. Aga mul on üks õpilane – nüüd võib vist juba öelda, et oleme sõbrannadeks kasvanud – kes sellega tegeles, käis missise konkursil. Et ta ise sel aastal minna ei saanud, jäi beebiootele, siis hakkas mulle peale käima, mingu mina, mul on kõike, välimust ja… Saatku ma oma foto Sixtinasse, Tiina Jantsonile, missivõistluste korraldajale,” toob Marion Mägi ühe hingetõmbega lagedale rambituledesse sattumise salamaad, iludusvõistluste karmile karussellile sattumise.
Just koroonakütkeist pääsenud inimesed otsisid uusi väljakutseid, olid täis tegutsemistahet. Selle pärast ei kahelnud Keilas elav, Keila külje all Ohtus hobustega tegelev Marion Mägi kaua, ei pidanud kodustega arugi, saatis tutvustava videomaterjali koos kaaskirjaga Sixtinasse.
“Olen alati selline isepäine olnud,” põhjendab noor naine. Vastust Sixtinast aga ei tulnud ega tulnud. “Mõtlesin, et ju ma eelvoorust edasi ei pääsenud, hüvasti missikarusell,” meenutab Keila kaunitar. Et tegutsejal aega alati napib, hakkas temagi tegema treening- ja võistlusplaane.
Kui kõik oli juba paika saanud, tuli kiri, mida enam oodatagi ei osatud: Marion Mägi on oodatud Missis Estonia 2020 finaalvõistlusele.
“Kandidaate Marioni klassis tuli natuke üle kolmekümne. Marion hakkas video põhjal kohe silma – sale, graatsiline, ilus…,” kõneleb iludusvõistluste korraldaja, modelliagentuuri Sixtina juht Tiina Jantson.
Veel rohkem imponeeris žüriile aga Marion Mägi CV – töötades riigiametis juriidilisel erialal täiendab ta end samal ajal ka Tallinna Ülikooli magistriõppes, kasvatab poega ja peab 14 hobust. Sportlik. Töökas. Esinduslik. Hea suhtleja.
“Eks tuli minna siis konkursieelsele koolitustele – meik, kõnd, esinemine erinevates kostüümides…,” meenutab Marion Mägi neid võistluseelseid tihedaid päevi.
Missis, kes pole soojal maal käinud
“Ega ma ise ka tea, kuidas ma hobuste otsa komistasin,” mõtiskleb nüüdne missis, kes sündinud ja kasvanud pealinnas. Isegi klassikalist maavanaema, kelle juures loomade eest hoolt kanda, pole tal olnud. Üheksa aastaselt viidi tüdruk Tallinna hipodroomile ratsatreeningule. Sealt see kiindumus siis ratsasporti, laiemalt hobustesse alguse saigi.
Aastanumbriks kirjutati siis 1995.
“Hakkasin juba poniklassis ratsaspordiga üsna tõsiselt tegelema. 16-aastaselt tulid Eesti meistrivõistlustelt ka esimesed tiitlid, küll koolisõidus, aga hüppasin ka,” meenutab Marion esimesi võite.
Vanuseklassis 18–21 kuulus Marion Mägi mitmekordse Eesti meistrina juba Eesti ratsakoondise põhitegijate hulka.
“Eks see aeg oli ka valikute tegemiseks, kas jätkata professionaalse sportlasena, eladagi ainult võistlustele või jätkata õpinguid, leida meelepärane töö,” meenutab ta valikuaastaid. Marion Mägi otsustas profisportlaseks mitte pürgida. Seda enam, et tema esimene isiklik hobune – Versace, nüüdne Hallu – sai võistlustel nii rängalt viga, et tema jaoks oli tippsport lõppenud.
“Müüa ma teda ei raatsinud, tavahobusena on ta mul siiani rivis,” kõneleb Marion oma Hallust. Nii et tuli muretseda teine võistlushobune, siis kolmas… Nüüd on Marionil kaheksa isiklikku hobust, lisaks on tema hoida ja hooldada veel kuus õpilaste-klientide ratsut. Nii et põhitöö kõrvalt Politsei- ja Piirivalveametis tahab igapäevast talitamist kokku 14 suurt looma. Loomulikult aitavad hobuseid hooldada ka need, kes ratsutamas käivad. Aga vastutus elavate loomade eest on ikkagi perenaisel.
“Aga see on just see elu, mida ma elada tahtsin, kui otsustasin tippspordist loobuda,” kõneleb Marion, kes peab nüüd ennast hobiratsutajaks, treenides samal ajal kümmet noort ratsutajat. Ja ei õpetata Ohtus noortele ainult hobuse selga ronimist. “Lapsed peavad mõistma, et loom tahab ka hoolt,” ütleb Marion lihtsalt. Ise on ta olnud hobuste ja oma tegemistega nii hõivatud, et pole pikemale puhkusereisilegi pääsenud. “Olen vist ainukene inimene Eestimaal, kes pole palmide all puhkamas käinud,” naerab Marion.
Tiitel täieliku üllatusena
Medalid pole ainuke, mis Marion Mägi on erinevatelt ratsavõistlustelt kaasa saanud.
“Marion oli üks vähestest missise kandidaatidest, kes polnud žürii ees esinedes närvis, vähemalt me ei tunnetanud seda,” meenutab Tiina Jantson võistluspäeva.
“Ratsasport on mulle andnud nii palju lavanärvi, et ma pigem naudin võistlusolukorda… Kui Saku Suurhallis peetaval Tallinn International Horse Show’l kõik 7000 pealtvaatajat igat sinu ja su hobuse igat liigutust jälgivad, siis…,” väristab Marion oma õblukesi õlgu.
Missis Estonia 2020 algas suvekleidi vooruga – kuigi Marion Mägile oleks tõenäoliselt sobinud ka trikoovoor –, millele järgnes moevoor, kus tuli kanda sponsori valitud moerõivaid, siis tuli esitada enda koostatud aeroobikakava, konkurss lõppes aga nagu ikka õhtukleidi vooruga.
“Eks ma isegi – kodustest rääkimata! – olin väga üllatunud, kui pälvisin Missis Estonia 2020 tiitli,” on Marion Mägi nüüdki siiralt õnnelik. “Ma pean ennast ikka tööinimeseks, mitte kuskil püünel kleidiga lehvijaks,” ütleb ta.
Aga et see hea kogemus oli, mis andis kindlust kogu eluks, seda Marion Mägi ei eita – kui ikkagi midagi väga tahta, siis võib kõik ka saavutada.
Kommentaar: Tiina Jantson
Missis Estonia konkurssi korraldab modelliagentuur Sixtina aastast 1992. Võidu on viinud kõige erinevamate elualade esindajad – õpetaja, arst, jurist, isegi mõni poliitik. Žürii ei hinda ainult välimust, tahame hinnata ikka naist kui tervikut – et ta oleks huvitav isiksus, et tal oleks oma missiooni täitmisel Eestit esindades midagi ka öelda.
Et võistlus oleks veel võrdsem kõigi naiste jaoks, korraldasime missise valimise esmakordselt kahes vanuseklassis, Missis Estonia 2020 tiitlile konkureerisid naised vanuses 25 kuni 44 eluaastat ja Missis Estonia Classic tiitlile vanuses 45 kuni 65 eluaastat. Vanuseklassideks jagamine suurendas kohe huviliste arvu.