Koolid otsivad pidevalt võimalusi, kuidas muuta õppekava õpilastele huvitavamaks ja atraktiivsemaks. Kurtna kool on muretsenud endale ilmajaama, mis võimaldab lastel uurida ilma kõrgeimal tasemele ehk suisa teaduslikult.
Kurtna kooli direktori Kristjan Saare sõnade järgi tuli mõte paigaldada kooli ilmajaam koolitusreisil Portugalis. “Ilmajaama idee kasvas välja väikesest mõttevahetusest sünoptik Ele Pedassaarega, kellel on erinevatele vanuseastmetele välja töötatud koolitusprogrammid,” meenutas Saar Madeira reisi.
Ilmajaam maksis ligemale 300 eurot ja see osteti kooli eelarve aastalõpurahadega. Masin on töös alates veebruari keskpaigast ja Saare sõnul on see üllatavalt mitmekülgne. “Lisaks temperatuuri, tuulesuuna ja -kiiruse mõõtmisele saab koguda teavet niiskuse, tuulekülma ja madalate kastepunktide kohta ning võrrelda aastate lõikes temperatuuri kõikumist,” ütles ta.
Erinevad võimalused
Kool tahab ilmajaamaga lõimida erinevaid õppeaineid. Esialgu hakkab ilmajaamaga kõige rohkem kokku puutuma Kurtna kooli viies klass, mille õppekavas on eraldi ettenähtud ilmavaatlus. Kuid ilma analüüsi on võimalik kasutada ka teistes ainetes peale loodusõpetuse, näiteks matemaatikas ja kehalises kasvatuses. Kui kooli spordipäevadel joostakse rekordeid, saab mõõta tagant- või vastutuule kiirust. Võib-olla tuleb rekordaega korrigeerida?
Ilmajaam paigutati Kurtna kooli katusele. Tähtis oli masinale leida hea koht, et saadavad andmed oleks võimalikult täpsed. Saar siiski nentis, et soovitud ideaalset kohta ei leidunud ja mõni järeleandmine tuli teha. “Kui sa tahad saada tuule ja sademete andmeid, siis on katus kõige parem koht. Sinna me ilmajaama ka paigutasime. Kuid see-eest on temperatuurid suviti päikese käes jällegi ebatäpsed. Tegelikult peaks ilmajaam olema varjus, aga varjus ei püüa masin tuult ja ka sademete hulk ei ole täpne,” rääkis Saar. Suvel on võimalik mõõta temperatuuri ka muude vahenditega kui ilmajaam ning õppimine ja teaduse tegemine toimub täpsete andmetega.
Ilmajaam kohalikele
Ilmajaama andmed hakkavad olema kättesaadavad internetis. Nüüd võivad Kurtna kohalikud saada ülevaate ilmast kooli kodulehelt. “Meie ilmajaam on ühenduses ka samalaadsete rahvusvaheliste ilmajaamadega. Andmete salvestamine toimub n-ö globaalses võrguruumis,” ütles Kurtna kooli direktor Kristjan Saar, kelle sõnul ei olda täna veel teadlik ilmajaama kõikidest võimalustest.
Saarel on mõttes veel rahvusvahelised ilmavaatlusprojektid, mis võimaldaksid lastel ilma analüüsimise kõrval ka võõrkeeli praktiseerida. Praegu on see veel tulevikumuusika, kuid pinnas on selleks soodne. “Oma keskkonna uurimine peaks ilma vastu suurt huvi äratama,” on direktor kindel.