Läinud aasta oli muusika-aasta. Nüüd on alanud merekultuuriaasta. Keda see veel rohkem peaks puudutama kui harjukaid – on ju meil 620 kilomeetrit merepiiri.
Merekultuuriaasta eesmärk on jõuda võimalikult laialt Eesti rannikualadele ning saartele. Projektijuhi Karen Jagodini sõnul on programmi kaasatud kõik merega piirnevad maakonnad. “Harjumaale jõuab mitu korda rannakülade ning saarte pärandit, väärtusi, ent ka tänapäeva eluolu ning võimalusi tutvustav Rannaretk. Eraldi sündmustena on retkes Paldiski ja Pakri saared, Suurupi ja Rannamõisa, Jõesuu ja Neeme piirkond ning Prangli saar. Samuti toimub Lohusalus augusti lõpul noorte merelaager,“ rääkis Jagodin.
Merekultuuriaastat viib läbi Eesti Meremuuseum, kuid aasta programm pandi kokku koos randlaste, merefännide, muuseumite ning seltsingutega.
Rannarahva muuseumi ettevõtmised
Viimsi Rannarahva muuseumis keskendutakse merekultuuriaastal keskkonnaharidusele ja veekeskkonnale. Programm “Olen mere sõber” võimaldab tutvuda veekeskkonna probleemidega ja otsida neile parimaid lahendusi. Programmis otsitakse seoseid, kuidas mõjutab inimtegevus veeloomade, lindude ja kalade elu.
Merekultuuriaasta raames on muuseumil valmimas ka näitus “Piirideta meri”, mis käsitleb mere olulisust Eesti kultuuriloo kujunemises ja avab inimestele selle mõju piiriülese ühendajana. Näitus avatakse märtsi teises pooles.
Kevadel ilmub muuseumi väikesaarte sarjas raamat “Prangli – ajaoaas Soome lahes”, mis annab ülevaate Prangli ajaloost. Suur rõhk on saare hiilgeajal ehk 19. sajandil ja 20. sajandi algusel.
“Meri on eestlaste jaoks olnud alati märgilise tähendusega. Üle mere on Soome lahel sõidetud aastatuhandeid. Meri mitte ei lahuta vaid ühendab. Lisaks inimestele ja kaupadele on üle mere liikunud ka ideed ning kultuur,“ rääkis Rannarahva muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen.
Küllaga merekultuuri
Harjumaa muuseumi direktori Riine Kallase sõnul on muuseumil suur rõhk suvel. “Paar üritust kavandame suveks üle-eestilisse merekultuuri laupäevade sarja. Ja muidugi postitame oma fotokogu mereteemalisi fotosid muuseumi Facebooki lehel,“ ütles Kallas. Mereteemadest on muuseumis üleval näitus “Pakrilaste kallisvara,“ mis kajastab Suur-Pakri ja Väike-Pakri saarte inimeste elu-olu. Mis Harjumaa muuseumil täpselt kavas, saab teatavaks jaanuari lõpus.