Mai algusest augusti lõpuni kestnud Maardu lasteaia Rukkilill remont läks maksma 672 703 eurot. Soojustati välisseinad, pandi uued elektrijuhtmed ja ventilatsioon, rekonstrueeriti küttesüsteem.
Rukkilille õppealajuhataja Olga Naydenova sõnul ehitati lasteaed 1988. aastal Muuga sadama poolt. 2524-ruutmeetrine hoone oli mõeldud 12 rühma jaoks.
1992. aasta lõpus andis sadam lasteaia üle Maardu linnale. Praegu käib Rukkililles 250 last. Rühmi on kokku 14, millest kaks paiknevad väiksemas abihoones peamaja kõrval.
KIK-i ja linna rahaga
Miks ikkagi remonti vajati? “Kõik süsteemid – küte, ventilatsioon, elekter – olid vanad, aastast 1988,” selgitab Naydenova.
Maardu linna haridusosakonna juhataja Vaido Niinesalu sõnul alustati lasteaia Rukkilill Nurga tänava hoone rekonstrueerimise ettevalmistustöödega juba 2016. aasta lõpus.
“Otsustati esitada taotlus Sihtasutusele Keskkonnainvesteeringute Keskus projekti rahastamiseks meetmest “Energiatõhususe ja taastuvenergia kasutamise edendamine avaliku sektori hoonetes”,” selgitab Niinesalu.
KIK tunnistas taotluse vastavaks 2017. aasta juunis. Sama aasta 10. juulil sõlmiti KIK-i ja Maardu vahel projekti rahastamise leping. Vastavalt lepingule rahastas KIK lasteaia rekonstrueerimist 334 692 euroga, millele Maardu linn lisas omalt poolt 338 011 eurot.
Lõpliku otsuse omafinantseerimise kohta tegi Maardu linn siiski alles 2019. aasta alguses. Rekonstrueerimistööde kogumaksumus koos sellel aastal toimunud projekteerimistööde, omanikujärelvalve ja muude vajalike töödega oli seega 672 703 eurot.
Rekonstrueerimistöödega alustas Dmitri Morozovi Taleon Grupp 1. mail ehk ajal, kui lapsed olid veel majas sees. “Remondiga alustati spordisaalist, seejärel tehti fassaaditöid, sest see on õues. Lasteaia sulgesime 17. juunil,” räägib Naydenova.
Talvel selgub kvaliteet
“Välisseinte osas viidi läbi välisseinte ja sokli renoveerimine lisasoojustusega. Küttesüsteem rekonstrueeriti kahetorusüsteemile ning paigaldati termostaadid. Renoveeriti soojussõlm ning asendati soojusvahendid,” selgitab Niinesalu.
“Ventilatsioonisüsteemi osas võeti kasutusele soojustagastusega seadmed. Lisaks sellele tehti elektritööd,” lisab Niinesalu.
Seintesse paigaldatud elektrijuhtmeid silm ei näe, küll aga võib rühmatubades, magamistubades ja koridorides märgata looklevaid hõbedaselt läikivaid ventilatsioonitorusid.
Õppealajuhatajal jagub kiidusõnu ka radiaatorite kohta. “Nüüd me saame ise reguleerida, mis temperatuur meil rühmades on. Kui õues on soe, keerame radiaatori temperatuuri madalamaks,” selgitab ta.
Renoveerimisega jõuti ühele poole 31. augustil. “26. augustil juba tegime lasteaia lahti ja lapsed tulid tagasi,” lisab Naydenova. Ehitajad värvisid siis veel seinu ja tegid muid pisemaid viimistlustöid.
“Ilusad lambid ja fassaad. Aga talvel näeme, kuidas uued süsteemid töötavad,” arvab Naydenova.
Mis saab edasi?
Maardu linnas on praegu neli lasteaeda. Vanematest lasteaedadest on Rukkilille kõrval veel Rõõm ja Sipsik, samuti eelmisel aastal valminud Muuga lasteaed, kus kõik on uhiuus.
Millal jõuab remont Rõõmu ja Sipsikusse? “Lasteaedu Rõõm ja Sipsik on aastate jooksul jooksvalt remonditud ja nende seisund on suhteliselt hea,” arvab Niinesalu.
“Sipsik plaanib renoveerimistöid lasteaia keldris, kuhu on plaanis ehitada õppetööga seotud ruume. Lasteaia Rõõm lähiperspektiivis on fassaadi soojustamine ja keldri renoveerimine,” lisab Niinesalu.
“Nende lasteaedadega seotud projektid ja tööd vajavad veel täpsustamist,” teatab Niinesalu siiski.