Kuusalu Eakate Kodule lüüakse hingekella (0)
Article title
Küllike Enok Kuusalu tee 33 maja ees, mille vasaku tiiva esimesel korrusel Kuusalu Eakate Kodu praegu paikneb. Foto Andres Tohver

16. septembril tegi Kuusalu vallavolikogu häältega üheksa poolt ja kuus vastu otsuse sulgeda Kuusalu Eakate Kodu. 26 aastat tegutsenud asutus on avatud 30. novembrini, siis tuleb hoolealustel uus elamine leida.

16. septembri Kuusalu vallavolikogu istungil olid 19 volinikust kohal 15. Kuusalu Eakate Kodu sulgemise poolt hääletasid Ingeldrin Aug, Ilvard Eeriksoo, Enn Kirsman, Kalmer Märtson, Mart Reimann, Urmo Ristisaar, Kaido Tseller, Sulev Valdmaa, Raul Valgiste. Vastu olid Andres Heinver, Marti Hääl, Mait Kröönström, Kristo Palu, Mairika Rajaväli ja Avo Vest. Hääletusel ei viibinud Lauri Karna, Värner Lootsmann, Mart Sestverk ja Margus Soom.

“Kahju on. Kahju on ju, et maja läheb kinni,” kommenteerib sulgemisotsust Küllike Enok, kes on asutuses töötanud viimased 17 aastat, neist 16 juhatajana.

Algus kriisikoduna

Asja muudab irooniliseks, et veel juuni alguses kuulutas Kuusalu vallavalitsus välja konkursi Kuusalu Eakate Kodu juhataja ametikohale, sest Enok oli esitanud lahkumisavalduse seoses sooviga jääda pensionile.

“Ta tehti kriisikoduks inimestele, kellel on vaja – nii nagu ikka – siin ööd veeta, aga ta ei saanud hoogu sisse. Siis ta tehti ümber eakate koduks,” meenutab Enok päris algust.

Praegu elab Kuusalu Eakate Kodus seitse hoolealust, kellest vanim on 95-aastane. Inimesed elavad kahestes tubades, enamus neist on ratastoolis. Töötajaid on üheksa, aga kõik ei ole tööl täiskohaga.

Eakate kodu ise paikneb Kuusalu tee 33 hoones, mille Kuusalu remonditehas ehitas omal ajal ambulatooriumiks. Hoones paiknevad veel Kuusalu hariduse tugikeskus, Kuusalu tervisekeskus, Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri Kuusalu konstaablipunkt, Kuusalu raamatukogu ja üks puidufirma.

“Eakate kodus elamise eest maksab inimene 95 protsenti pensionist, kuid mitte rohkem kui 398 eurot. Pluss veel 129 eurot, mida maksavad omaksed,” teab Enok täpselt. Et koha maksumus eakate kodus on 1300 eurot kuus, lisab ülejäänud osa Kuusalu vald.

Sulgemispõhjus segane

Kas üks sulgemise põhjus võib-olla Kuusalu valla keeruline rahaline olukord ? “Mina ei usu seda,” ütleb Enok. Juhataja toob sulgemise põhjusena välja hoopis koroonaviiruse. “Me ei saa siin ju COVID-i tõttu eksisteerida. Meil ei ole isolaatorit, kuhu inimest panna. Meil ei ole kokkusaamise kohta.”

Vallavolikogu opositsiooniliider Marti Hääle sõnul esitas vallavalitsus volikogule otsuse eelnõu, mille kohaselt “kevadise pandeemia tõttu on nõuded hooldekodudele karmistunud ning Kuusalu Eakate Kodu ruumiline planeering ei ole viiruse tõkestamiseks piisav”.

Samas meenutab Hääl, et 16. septembri istungil tunnistas vallavanem Urmas Kirtsi vastuseks tema küsimusele, et tegelikult mingid nõuded karmistunud ei ole ja üldhooldeteenuse osutamise üle järelevalvet teostav terviseamet ei ole tuvastanud Kuusalu Eakate Kodu tegevuses probleeme nõuete täitmisel. “Kuusalu valla sotsiaalvaldkonna kehtiv arengukava ei näe samuti ette Kuusalu Eakate Kodu sulgemist,” täpsustab Hääl.

Kuusalu vallavolikogu esimees Värner Lootsmann jääb Kuusalu Eakate Kodu sulgemist kommenteerides napisõnaliseks: “Eakate kodu tänaste asukate ümberpaigutamise ja uue eakate kodu rajamise võimaluste otsimisega tegeleb Kuusalu vallavalitsus.”

Siiani pole teada, kuhu Kuusalu Eakate Kodu praegused asukad kolitakse. “Volikogu istungil vastas vallavanem, et see on eakate ja nende lähedaste lahendada,” teatab Hääl.

“Ma lootsin, et olen nii kaua tööl, kui saab uus maja tehtud,” ütleb Enok. Uue eakate kodu ehitamine on olnud päevakorras, kruntki on valmis vaadatud Kuusalu lasteaia Jussike vastas, aga siiani pole nurgakivi pandud.

“2017. aasta sügisel, kui olin lühikest aega Kuusalu vallavolikogu esimees, pöördus minu poole üldhooldusteenuse pakkujaid erasektorist, kes olid valmis uue eakate kodu Kuusallu rajama. Kahjuks möödunud aastate jooksul ei ole vallavanem Urmas Kirtsi juhtimisel see küsimus mingeid nähtavaid edusamme teinud ja seega ei ole täna teada ei ehituse algus ega selle maksumus,” lõpetab Hääl.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.