Septembri alguses avas Keila harrastuskunstnik Ewa-Kaisa Plakk näituse Telliskivi loomelinnakus. Väljas on poolsada taiest, lisaks rõivaid, jalanõusid, tarbeesemeid.
“Tegelikult see polegi päris klassikaline kunstinäitus, pigem pop-up kunstigalerii,” selgitab kunstnik oma piltide keskel õhinaga.
Väljapanekut avades oli kunstniku kontseptsiooniks natuke enam kui ainult maalid seina riputada. “Tahtsin, et siin oleks koos piltidega midagi veel, mis mind iseloomustab – minu isikupärastatud rõivad, jalanõud, tarbeesemed,” kõneleb hiljaaegu oma sünnipäeva tähistanud Ewa-Kaisa Plakk. “Aastad lähevad. Möödunust peab jääma mingi mälestus, näitus on seega nagu veelahe tehtu ja veel tegemist ootava vahel.”
Galerist rõhutab, et on oma tööde loomisel ideid ja inspiratsiooni saanud läinud sajandi alguse kuulsalt itaalia-prantsuse kunstnikult, kelle soontes voolas ka juudi verd ehk Amedeo Clemente Modiglianilt. Ewa-Kaisa usub, et on selle Pablo Picasso kaasaegse, konkurendi ja kodakondse suurim fänn Eestis. “Avastasin enda jaoks Modigliani tosin aastat tagasi. Mulle hakkas imponeerima tema elufilosoofia, tema mõttekäigud kunsti kohta. Just temale kuuluvad sõnad, et enne ei saa maalida silmi, kui sa ei tunne hinge,” kõneleb Ewa-Kaisa Plakk oma iidolist.
Teine, kellest Keila kunstnik tunneb ennast mõjutatud olevat, on Soome kunstnik Helene Schjerfbecki.
“Mis neid kahte kuulsat, Modiglianit ja Schjerfbecki ühendab,” mõtiskleb Ewa-Kaisa. “Tänapäeval, kui terve maailm elab iluihaluses, kui kõik peab olema täiuslikult ilus, siis need kaks kunstnikku paistavad pigem vastupidisega silma, on mõjusaks vastukaaluks tänasele iluideaalile,” arvab ta.
Seni on Telliskivi loomelinnakus ka kunstnik Plakki nätusele huvilisi ja ostjaid jagunud. “Kunst on kord selline valdkond, kus kunstnikku ja galeristi tavaliselt pikali ei joosta. Kümnest sisenejast, kes galeriisse astuvad, ehk kaks tunnevad tõelist huvi kunsti ja kunstniku tööd vastu. Teised piidlevad niisama uudishimulikult ringi.“
Seni on parimaks kaubaks olnud Ewa-Kaisa isikupäraselt kujundatud seinakalendrid ja märkmikud. Ka akvarellid on külastajais huvi äratanud. “Arvan, et kunstikalendreid ja märkmikke ostetakse juba jõulukinkideks,” usub kunstnik. Mis saab veel parem kink olla kui kunstiteos. Olgu või kalendrina.
Näitus jääb avatuks septembri lõpuni.