Kuidas kodu kütmiseks valida soojuspumpa? (0)

Soojuspumpade maailm on kirev, pakkujaid on palju ja tihti tekib küsimus, milliste näitajate põhjal valida oma elamusse kõige sobilikum soojuspump?

Põhi- või lisakütteseade

Esmalt tuleks läbi mõelda, kas vajate soojuspumpa hoone peamiseks kütteseadmeks või soovite seda kasutada juba mõne teise kütteallikaga koos. Tihti paigaldatakse soojuspump ahiküttega hoonetesse lisakütteseadmeks, et tagada parem ja ühtlasem mikrokliima aasta ringi. Ehk lühidalt – talveks soe tuba ja suveks mõnus jahutus.

Teine võimalus on paigaldada soojuspump põhilise kütteallikana. See tähendab, et teisi kütteallikaid ei ole samal ajal kasutusel ja soojuspump tagab kogu hoone kütte.

Näiteks Daikini soojuspumbad sobivad nii uutesse elamutesse, lisakütteallikaks vanematesse hoonetesse kui ka vana gaasi- või õlikatla asemele. Eriti mugavaks teeb asjaolu, et kogu küttesüsteemi pole vajalik välja vahetada, sest Daikini soojuspumbad ja katlad ühilduvad renoreerimise lihtsustamiseks enamiku olemasolevate radiaatorite ja torustikega.

Hoone suurus ja soojapidavus

Arvesse tuleks võtta hoone suurust, et soojuspump oleks piisavalt võimas, mis suudab kütta ja jahutada teie eluruumid. Selleks, et aru saada, milline kütteseade seda suudab, tuleb arvesse võtta nii pindala kui ka planeeringut. Liiga madala küttevõimsusega soojuspump ei täida teie vajadusi ja liiga võimas pole kuluefektiivne.

Arvestage kindlasti ka planeeringuga, sest sellest sõltub see, kuidas küte või jahutus liigub. Liiga keerulise planeeringuga hoonetes jääb ühe siseosaga soojuspump väheseks ja kaaluda tasub mõnda muud kütteseadet (nt õhk-vesi soojuspump või maaküte).

Kindlasti tuleks ka arvesse võtta, milline on hoone soojustus ja kui palju on akende pinda. Kõige lihtsam, kuidas seda hinnata, on võtta arvesse hoone energiamärgist. See näitab, kui palju hoone tarbib aastas energiat köetava pinna ruutmeetri kohta.

Olulised näitajad – soojustegur ja energiaklass

Väga oluline näitaja, millel silm peal hoida, on aastaringne soojustegur (SCOP).  See hindab hästi seadme säästlikkust kogu kütteperioodi kohta.  Parim soojuspump on kahtlemata säästlik, et hoida kokku energiakulu, mis ruumi soojendamise või jahutamise peale läheb.  SCOP-numbrid on tavaliselt energiamärgisel toodud välja nii külma, sooja kui ka keskmise kliimavöötme põhjal. Põhjamaisesse kliimasse sobiva kütteseadme valikul tuleb vaadata täpsemalt külma kliima SCOP-näitajat ja erinevate mudelite võrdlemisel tuleb veenduda, et võrreldakse samu andmeid. Ühed turu energiasäästlikumad on Daikini soojuspumbad, mis töötavad 80% ulatuses ainult õhust saadud energiast ja 20% ulatuses elektrienergiast. Lisaks on seadetel kõrge energiaklass ja madal elektrikulu.

Viisakas disain ja madal müratase

Õhk-õhkoojuspump paigaldatakse siseruumis kohta, kust tagatakse parim õhuringlus. Seetõttu lähtuge ka valiku tegemisel soojuspumba disainist, mis sobiks teie eluruumidesse.  Vähem tähtsam pole ka müratase, sest keegi ei soovi, et nende eluruumis töötaks nii vali soojuspump, mis häiriks igapäevast kodust toimetamist.

Soojuspumbad.ee

25 aastat sisekliima terviklahendusi

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.