Kose alevikus on lõhutud kohaliku lauluväljaku aknaid ja valgustust, soditud skatepark’i ja liiklusmärki, laamendatud väikelaste mänguväljakul. Kui osad pahategijad on endiselt tabamata, siis osade puhul teatakse juba, et tegemist on Kose gümnaasiumi noortega.
1977 elanikuga Kose alevik jätab esmapilgul rahuliku ja unnesuikunud mulje. Kenasti remonditud koolimaja, skatepark, lauluväljak, laste mänguväljak, liiklusmärgid – kõik nii, nagu peab.
Tähelepanelikumal vaatlemisel võib siiski märgata nii grafiti kui ka lõhkumise jälgi. Juhtumeid on lahendatud koostöös kohaliku kooliga, sotsiaalmeedia kaasabil, vajadusel on pöördutud ka politseisse.
Lauluväljaku hädad
7. septembril avastas koristaja, et kolm Kose lauluväljaku akent on puruks visatud ja hoones sees käidud. “Siin vedeles konisid, alkoholitaarat, õllekorke,” meenutab Kose valla haldusjuht Rain Puks.
“Siit on ära vandaalitsetud vihmaveetoru. Teine vihmaveetoru on lömmi pekstud,” juhib ta tähelepanu täiendavatele kahjustustele. Et tuulutusreste enam ära ei kistaks, on need seina külge kinnitatud kruvide ja Makroflex’iga.
Lauluväljaku seintele on joonistatud nii naiste kui meeste genitaale. Puruks on pekstud kõik kümme valgustit, lõhutud elektrikilp.
Lauluväljaku osas on politseile esitatud kuriteoteade.
“Kose lauluväljaku laululava juures on lõhutud elektrikilp, lambid, aknad, vihmaveetorud ja pingid. Esialgsel hinnangul on kahju üle 1000 euro. 10. septembril alustati vandaalide väljaselgitamiseks väärteomenetlust, mis on endiselt käimas,” täpsustab Kristjan Lukk politsei- ja piirivalveametist.
Puksi hinnangul on lauluväljakul tekitatud kahju aga neli korda suurem ehk 4000 eurot. Kaake pole siiani tabatud. “Mõni vihje on meile üleskutse peale sotsiaalmeedias edastatud. Kui infotöötlusel ja uurimisel leiame, et vihje on sisuline ja sellest võib olla politseile abi väärteomenetluses, edastame info uurijale,” lubab ta.
“Nüüd tulevad valvekaamerad ennetava meetmena. Üks panoraamkaamera katab parema poole ehitisest, teine vasaku poole ja näitab ka teise korruse avatud terrassi peale. Alates postide paigaldusest, kaablite vedamisest ja serveritest kuni kaamerate endini maksab see 4000 eurot,” arvutab Puks.
Samas tunnistab ta, et kaamerate paigaldamine võtab lauluväljaku piirkonnalt privaatsuse. “Iga kaamera on teatavas mõistes ju privaatsuse riive. See koht ei ole peale kaamerate paigaldamist enam endine,” arvab ta.
Skatepark’i sodimised
Augusti lõpus ja septembri esimese nädala jooksul soditi Kose aleviku skatepark’i. “Sisuliselt iga rularambi peal oli
roppusi ja ebasündsaid pilte,” kurdab mees.
Et nii skatepark’i juures kui ka aleviku kauplustes on valvekaamerad, jäid kurikaelad vahele. “Värvid olid soetatud Kose ehituspoest. Ehituspood saatis vallavalitsusele video, kust oli näha, kes oli ostnud ja mida oli ostnud,” meenutab Puks.
“Maalikunstnikeks” osutusid Kose gümnaasiumi õpilased vanuses 10–15. “Praeguseks on isikud üles tunnistanud, et nad tegid seda.
Noortega tegelesid kooli sotsiaalpedagoog, psühholoog, õpetajad ja direktor,” räägib Puks. Politsei poole rularampide asjus ei pöördutud.
Kose gümnaasiumi direktor Martin Medar jääb juhtumi valgustamisel kidakeelseks. “Asjad on leidnud lahenduse. Tegude teostajad on saanud oma eksimustest aru, on räägitud lapsevanematega, noortega, kes on heastanud või heastamas oma tegusid,” selgitab ta Harju Elule.
Rularampide puhastamine patustanud noorte poolt kestis peaasjalikult 21.–25. septembrini. Hoolimata puhastustöödest hakkavad rampidel endiselt silma suur sinine suguelund, must süda ja sõna “muskel”.
“Noored on grafitit eemaldanud nii palju, kui meie tavakaubanduses olevad kemikaalid nagu atsetoon seda võimaldavad,” ütleb Puks. Küll on veekindla vineeri välispind kemikaalidega töötlemisel kaotanud ilmastikukindluse.
Sarnane sodimine pandi toime Pargi tänaval, kus sinise värviga mäkerdati nii elektriposti kui ka selle külge kinnitatud kergtee liiklusmärki.
Et ala jääb Pargi poe turvakaamerasse, esitas kaupluse omanik sotsiaalmeedias toodud üleskutse peale turvavideod. “Videotel on näha, kuidas siin poisike parasjagu aerosooliga toimetab,” räägib Puks.
“Me eeldame, et posti pealt õnnestub grafiti eemaldada väiksemate kuludega. Aga märk kulub asendamisele, märki ei õnnestu puhastada. See info on edastatud ka õppeasutusele, kus poiss õpib,” ütleb haldusjuht.
Sellegi juhtumi puhul pole politseisse pöördutud. “Just puhtsüdamlik kahetsus, oma tegude eest sotsiaalse vastutuse võtmine laiemalt ja kahjude heastamine loob eeldused selleks, et vallavalitsus ei pea hakkama alaealiste seaduslike esindajate vastu kahjunõudeid esitama,” rõhutab Puks.
Liuväljaku plaat
Väiksema sigadusena oli Jõekääru ausamba ja tenniseväljaku tagusel mänguplatsil liumäge soditud ja liumäe küljest üks plaat jõuga ära väänatud. Tegu avastati 9. septembril.
Valla töömees kruvis äraväänatud plaadi liumäe külge tagasi. “Aga selle aktsiooni toimepanijad on atraktsiooni ise puhastanud oma sotsiaalsest õiglustundest,” tunnustab Puks.
Kes täpselt liumäge puhastas, pole siingi teada. “Ilmselt pahategija koos lapsevanemaga, aga me ei hakka siin nimedesse süüvima, kuna siin on taastatud endine olukord,” lisab haldusjuht.
Mänguplatsile kaamerat ei paigaldata. “Valvekaamera on päris kulukas ja siin ei ole neid intsidente ennem olnud,” ütleb Puks.