Kose gümnaasiumi direktor Martin Medar näitab uhkusega uhiuusi muusikainstrumente, millest osasid katab veel kilepakend. Nimelt sai bändiruum koolimaja keldris korraliku remondi, aga ka täislahenduse pille ja lisatarvikuid.
Kosel on Rokikooli nime all toimunud huvitegevus juba alates 2007. aastast. Selline idee tekkis Kose gümnaasiumi endistel õpilastel Timo Varblasel ja Jaanis Maalal, kes olid noorena omal nahal tundnud, et bändi loomine noortele on üsna keeruline ja jääb sageli just puuduva tehnika ning oskuste taha.
Rokikool on koht, kuhu noored saavad tulla ilma eelnevate teadmisteta, vaja on vaid huvi pillimängu ja kollektiivis musitseerimise vastu ning tahet harjutada. Sobiv ruum leiti Kose gümnaasiumi keldrist, kus seisis jõude vana puutööklass. Noormehed tegutsesid seal oma vahendite ja pillidega. Nõnda kestis see üle kümne aasta, kuni tänavu kevadel alustati ruumides remondiga.
Oma jõududega
Timo ja Jaanis jagasid ideid ja suuniseid, mismoodi võiks üks bändiruum välja näha. “Esiteks, kuspool võiks bänd olla. Kui palju elektripistikuid on vaja selleks, et bänditehnika saaks toimida. Samamoodi helisummutuslahendused, et ruumis tekkivat kaja vähendada,” selgitab Timo.
Tööd keldris algasid 2. märtsil. Arendusjuht Cathy Sildver kiidab remondimees Jüri Pladot ja klassiõpetaja Merje Lauri, kes jagasid põnevaid mõtteid nii ruumi disaini kui ka kunstiliste lahenduste osas. “Remondi maksumus on 16 700 eurot kooli enda eelarvest,” täpsustab Cathy. Muuhulgas sai tuba mööbli ja vaipkatted.
Siiani toimis Rokikool Timo ja Jaanise poolt soetatud vahenditega, koolil endal ei olnud varasemalt bändi tegemiseks vajalikke instrumente. Möödunud aasta lõpus sai soetatud täislahendus nii pille kui ka lisatarvikuid bändi toimimiseks selle parimal viisil.
Uue bändiruumi tarbeks soetati süntesaator, kitarrid (basskitarr, akustiline kitarr, elektriline kitarr), taldrikukomplekt, akustilised trummid, vokaalmikrofonid, bassvõimendi, transistorvõimendi, mikserpult ja kõlarid. Kõik see kokku läks maksma 6 700 eurot.
Oktoobris uue hooga
Uuenenud bändiruum võetakse kasutusele oktoobris, kui kooli huviringid alustavad oma tegevust. Direktori hinnangul hakkab bändiruumi kasutama kolmkümmend õpilast. “Loodetavasti saab siit tuule tiibadesse ka mõni tuntud muusik,” naljatleb ta.
“Rokikooli tegemine annab pillimängu algtõed ja oskused, aga kogu selle asja juurde käibki ka see bändielu. Koostöö, suhtlemine, kuulamine, niisamuti ka kontserdi planeerimine, korraldamine,” räägib Timo.
Varasematel aegadel on Kose gümnaasiumis olnud isegi kaks-kolm bändi korraga, kuid viimastel aastatel ei ole koolis bändi kokku saadud. “Aastad on erinevad. Ühel aastal on hästi palju huvilisi, teisel aastal jällegi natuke vähem,” tunnistab Kose gümnaasiumi muusikaõpetaja Anne Kruuse.
Staažikas muusikaõpetaja loodab, et uus olukord toob muutuse. “Sellel õppeaastal me alustame väga jõuliselt, kuna keldrikorrusel tehti nii suur remont. Seal on tehtud isegi kõrgendatud lava. Nii ilusaid ruume ei ole bändipoistel veel olnud,” ütleb Anne.
“Bändiga on niimoodi, et bändikaaslased peavad omavahel sobima. Tavaliselt moodustatakse bänd keskkoolis või põhikooli lõpus. Mul on kuuendas klassis hästi tublid poisid. Ma väga loodan, et nad alustavad sellest sügisest uuesti ja sealt võib midagi tulla,” arvab õpetaja.