Kompromiss Lohusalus: hiigelparklad tehakse kolm korda väiksemad (1)

Lääne-Harju vallas Lohusalus kavandati männimetsa vähemalt 215-kohaliste parklate rajamist. Protestivad kohalikud jõudis eelmisel nädalal vallavalitsusega kokkuleppele ning plaanidesse jääb 71 parkimiskohta.

Lääne-Harju vallavolikogu võttis Lohusalu küla osalise teemaplaneeringu vastu tänavu märtsiistungil. Plaanide järgi taheti poolsaarele rajada kolm suuremat parklat kohtade arvuga 50, 60 ja 70. Väiksemad kaks parklat pidanuks mahutama 15 ja 20 autot. Kõik viis kavandati kõvakattega ehk asfaldiga. Kokku saanuks poolsaar 215 parkimiskohta.

Kohalikud ning Lohusalu poolsaare loodusselts on plaanide vastu. Mitmekümne allkirjaga protestikiri läks teele keskkonnametile ja Lääne-Harju vallavalitsusele. Lisaks said vaide kirja teadmiseks keskkonnaminister ning keskkonnainspektsioon. Allakirjutanute hulgas on helilooja Arvo Pärt ning tema abikaasa Eleonora Pärt.

Vaide esitas ka kodanikuliikumine Eesti Metsa Abiks. Protestiti õrna männimetsa kahjustamise, umbes tuhande rannamänni kadumise ja ehituskeelu vööndi rikkumise vastu. Kokku pidanuks kuue parkla all olema 1,3 hektarit poolsaare maad.

Vallavanem Jaanus Saat kommenteeris seda Harju Elule järgmiselt: “Lääne-Harju valla volikogu otsustas 27. märtsil vastu võtta Lohusalu küla osalise teemaplaneeingu ning suunas selle avalikule väljapanekule. Planeeringu kehtestamisega loodaks võimalus rajada puhkajate seas populaarsele Lohusalu poolsaarele paarsada parkimiskohta. Otsus polnud ala loodusväärtustele viidates meeltmööda mõnedele piirkonna elanikele. Otsuse kohta esitas vaide MTÜ Eesti Metsa Abiks ning Lohusalu poolsaare loodusselts,” ütles Saat.

Tema sõnul algatati Lohusalu teemaplaneering endises Keila vallas ja menetlus on kestnud juba kuus aastat. Uue omavalitsuse soov on leida ebamõistlikult pikaks veninud protsessile lahendus.

Jaanus Saat. 

“Lääne-Harju vald peab oluliseks nii Lohusalu poolsaare loodusväärtusi kui ka läbimõeldud parkimiskorraldust, mis vastaks kohalike elanike vajadustele, kuid arvestaks ka puhkajatega ning aitaks ühtaegu ka loodust säästa,” kinnitas Saat.

Eelmise nädala lõpuks saavutati vallavalitsusega kompromiss. Lohusalu poolsaare loodusseltsi ja vallavalitsuse esindajad kohtusid mitu korda. Leiti, et ala arengut on vaja vaadata perspektiivitundega: teha kogu poolsaart hõlmav liiklusanalüüs ning luua ja propageerida poolsaarel kergliiklusvõimalusi, arvestades seejuures sügisel tööd alustava Arvo Pärdi keskuse külastatavusega.

“Möödunud nädalal saavutati vallavalitsuses osapoolte kompromiss vähendada parklate mahtu algselt planeeritud 215 parkimiskohalt 71 kohale. Lohusalu teemaplaneeringu kohta vaide esitanud ühendused loobuvad oma nõuetest ning omavalitsus saab pikale veninud menetlusega edasi liikuda,” kinnitas Jaanus Saat.

Samas käib töö Lohusalu-Laulasmaa kergliiklustee rajamiseks vajalike kooskõlastuste saamiseks tee-äärsete kinnistute omanikelt.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.