Vastab Raido Kirsiste, kindlustusseltsi Gjensidige Eesti spetsialist
Soojakraadid on kadumas. Kas ka puugioht?
Puugihooaeg algab Eestis tavaliselt aprillis ning kestab novembrini. Kuigi enamasti võib leida puuke karja- ja heinamaadelt ning metsaservadelt, on suuremad aiad ning linnapargid samuti puukidele väga sobilik elukoht. Kuigi kõik puugid ei ole haigusekandjad, esineb puugihaigusi Eestis päris palju ning seetõttu on oluline ennast puugihammustuste eest kaitsta ning peale hammustust hoolikalt jälgida.
Millal pöörduda arsti poole?
Viiruseid ja baktereid eritab puuk sülje kaudu, mida ta kasutab looma või inimese nahale kinnitumiseks. Mida kauem puuk keha külge kinnitub, seda rohkem haigusetekitajaid ta inimesele üle kannab. Puuk tuleks kehalt võimalikult kiirelt eemaldada. Kuna Eestis on puukentsefaliidi levik kõrge, siis tuleks kindlasti ennast antud haiguse vastu vaktsineerida iga kolme kuni viie aasta järel. Alati ei pruugi eemaldatud puuk haigust edasi kanda, kui aga on halvenenud enesetunne, on tekkinud palavik ning valgustundlikkus, hammustuskoht punetab ja on paistes või on tekkinud laienev punetav laik, tuleks kindlasti pöörduda perearsti poole.
Kas puugihammustuse korral kehtib ka kindlustuskaitse?
Õnnetusjuhtumikindlustus katab ka puugihaigustest tingitud ootamatud kulutused. Näiteks borrelioosi puhul on tingimuste mõistes tegu kriitilise haigusega ning kui nakatumine on toimunud kindlustuskaitse kehtivuse ajal, makstakse ühekordse maksena välja kriitilise haiguse hüvitissumma. Samuti hüvitatakse puukentsefaliiti haigestumise puhul ravikulud.
Puugihammustuse ennetamiseks toimi nii
• Kasuta puugitõrjevahendit.
• Eelista pikki, heledates toonides riideid.
• Pane jalga kõrge säärega kummikud või pane püksisääred sokkide sisse ja kanna mütsi.
• Liigu teeradadel ning hoidu kõrgest rohust.
• Jalutuskäigu lõppedes käi kohe duši all, kammi juuksed ning kontrolli üle oma keha, ka kõrvatagused.