Vastab Denis Nikolajev, Gjensidige kindlustuse ekspert.
Kuidas ennetada talvel ohtlikke traumasid?
Jääpurikate puhul on soe soovitus hoida võimalusel eemale maja fassaadidest, sest katustel olev lumi, mis sulades alla kukub, võib endast ohtu kujutada. Kui purikad kukuvad otse alla, siis lumi kipub libisema hoonest eemale. Olenevalt ilmast ja katuste seisukorrast, tasub sellest tulenevalt mõelda, kas jalutada hoone seinale lähemal või vastupidi, eemal. Turvalisuse eesmärgil tasub tänavatel jalutades heita aeg-ajalt pilk üles. Värske lumi on kerge ja õhuline ning üldjuhul liialt probleeme majaomanikele ei tekita, mistõttu tasub tööle asuda juba siis. Küll aga on teine lugu sulalumega, mis on raske ning mis rõhub lisaks kõigele ka hoone katusekonstruktsioonidele.
Kuidas täita omaniku hoolsuskohustust?
Lume, jää ning purikate õigeaegse eemaldamise eest vastutab kinnistuomanik. Üldjuhul on katuste puhastamine ühistu korraldada. Eramajades tasub aga tellida katuseid puhastama professionaal, sest libedad katused on viimane koht, kuhu ilma vajalike teadmiste ja turvavarustuseta ronida. Nii mõnedki majaomanikud on paigaldanud katustele ka lumetõkked. Samuti on hea mõte paigaldada katusele n-ö sild, mis lihtsustab katusetöid. Ohtliku ala piiramiseks kasutatakse värvilist linti. Probleemiga tuleks siiski tegeleda ennetavalt. See, et inimesi on hoiatatud, ei võta vastutust ära maja omanikult ega vabasta hooldamise kohustusest.
Mida teha, kui õnnetus on juba juhtunud?
Kui hoone valdaja hoolsuskohustus on täidetud, kuid kahju tekib sellegipoolest, siis kindlustus aitab ja hüvitab kahju nii hoone omanikule kui kannatanud osapoolele. Kui jää või lumi kukub autole ja kui autol on kaskokindlustus, hüvitab kindlustus sõiduki omanikule tekkinud kahju ning esitab nõude maja omaniku vastu kindlustushüvitise ulatuses. Jäädvusta tekkinud kahju ja pildista võimalusel ka altpoolt avanev vaade katusele.