Vastab Maarit Toompuu, kõnevurri leiutaja.
Kuidas sündis kõnevurr?
Paljud lapsevanemad maadlevad oma eelkooliealiste laste logopeediliste muredega. Just sama probleemi ees seisin ka mina, kui minu eelkooliealine poeg maadles R-häälikuga. Kuna minu laps ei olnud nõus logopeedilt saadud häälikuseade harjutusi kodus kaasa tegema, pidin leidma mängulise viisi, kuidas last motiveerida. Kasutasin ära metallist keerleva kettaga kommikarbi, millest sündis kõnevurri esimene prototüüp. Sellest sai meie kodus hitt-mäng ning igapäevase mängimise tulemusena oli kuu ajaga puuduolev häälik lapsel selge. Kuna logopeediliste harjutuste tegemine on paljude laste jaoks ebameeldiv, siis tekkis soov aidata ka teisi ning koos kahe teise noore ema, Jane ja Kailiga asutasime ettevõtte Kõnekindlus ning hakkasime arendama ja tootma kõnevurri. Arendamisse on suure panuse andnud ka logopeedid ning veel mitmed teised spetsialistid.
Milliseid probleeme aitab kõnevurr lahendada?
Kõnevurr on innovaatiline õppevahend, mis aitab kaasa eelkooliealiste laste kõne arendamisele läbi lõbusa mängu. Kõnevurri kasutamiseks ei pea olema just mingi mure, kõnevurri mänguketastega saab arendada üleüldiselt lapse sõnavara, teha eneseanalüüsi, mõista ja suunata oma tundeid ning mõtteid, suhtlemisoskust. Kõnevurr toetab lapse ja täiskasvanu usalduslikku suhte kujunemist.
Kui laialdaselt on kõnevurr nüüdseks levinud?
Mõne aastaga on ära tehtud tohutu töö, mille tulemusena on kõnevurr jõudnud ligi 300 Eesti lasteaeda ja paljudesse Eesti peredesse. Seda, et laste kõne arendamine on tõesti vajalik, näitas ka Jõgeva 2022. aasta kaasava eelarve rahvahääletus, kus enim toetushääli kogus just kõnevurri kõnearengu komplektide soetamine lasteaedadesse. Ka on arendajate gruppi tunnustatud Eesti kvaliteediühingu auhinnaga. Nüüd plaanime üleminekut uuele nimele, Kõnekindlusest saab Lengu. Nimevahetus aitab meil liikuda kõnevurriga Eestist väljaspoole. Selleks oleme käivitanud ka toetuskampaania hooandja platvormil.