16. juuli ennelõunal kell 11 avab uksed Kolga mõisa restoran Kolck, kus pakutakse head ja paremat õunaveinidest siidris leotatud jäneseni.
Kolga mõisas on söögikohti tegutsenud varemgi – nõukogude ajal söökla, Stenbockide naasmise järel restoran Capra ja lõpuks rahvapärane Ära Karda Pubi. Neist viimane sulges uksed 2. jaanuaril 2010.
Tarmukas Kairi Kõrve (34) soovib restorani taas käivitada. Tallinna tehnikaülikoolis majandust õppinud naine on töötanud kvaliteedijuhina, täiendanud end Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis jookide töötlemise alal ning Tallinna teeninduskoolis toitlustuse vallas.
Restorani Kolck teiseks omanikuks on Tartu ülikoolis juurat õppinud Liisa Ojangu (26), kes kohaliku elu edendajana avas kolme aasta eest Leesi külapoe.
Investeeringuteks säästud
Juminda poolsaarel suvitav Kairi on Kolga kandiga tuttav juba lapsepõlvest. Mullu detsembris arutas ta restorani loomist mõisa praeguse omaniku Anu Koppeliga (55). 7. mail korraldati suuremad koristustalgud.
Restorani siseruumidesse tuleb kokku 38 istekohta. Köögimööblist osa oli olemas, osa tuli ise juurde hankida. Restorani käivitamise peale on seni kulunud üle 10 000 euro. “Eks see raha on teenitud juba varem, kõrvale pandud, säästud,” räägib Kairi.
Kolck on septembri lõpuni avatud iga päev – hommikul üheteistkümnest õhtul kaheksa–üheksani. “Üldiselt me sooviks jõuludeni lahti olla, nagu käib see restoranide aastaring. Siis talvel me oleme mõni kuu kinni, et aprillist uuesti alustada,” ütleb Kairi.
Klientidena peetakse silmas nii kohalikke kui suvitajaid, Viru raba külastajaid Tallinnast, turiste kruiisilaevadelt ja pulmaseltskondi.
Vee- ja elektritööd said ühele poole 7. juulil. 300-ruutmeetrise restorani seinad on kavas lubikrohvida valgeks, ent mitte enne sügist.
Joogid oma vabrikust
Kairil on Nõmmel õunavabrik, mis toodab siidreid, veine, kalja, limonaadi – kokku 3000 liitrit aastas. “Kolime selle õunavabriku siia kõrvalruumidesse. Restorani juurde tuleb oma joogitööstus.”
Mida siis õunavabrik täpsemalt pakub? Näiteks naturaalset inglise tüüpi õunasiidrit, mis on oma suhkrul kääritatud. Kangematest märjukestest leiab joogikaardilt õunaveini, õuna-aroonia veini, tikriveini, põldmarjaveini. Tulevikus kavatseb Kairi ubinatest tootma hakata ka õunaviina.
Kolcki peakokk Tanel Koppel (33) on varasemalt töötanud Suurbritannias, Norras, Prantsusmaal, Saksamaal ja Hispaanias. Roogadest pakub ta salatit suitsulõhega, hernepüreesuppi mündiga, koha, lambakarreed, kana fenkoli ja porgandipüreega ning siidris hautatut jänest. Järelroana on paslik haugata õunakooki, kohupiimakooki või kamamagustoitu.
Peakoka abi ehk Siim Lümat (18) õpib veel Rakvere ametikoolis. Esimene praktikakoht oli Tallinnas baar-bistroo Kukeke. “Nüüd kevadel käisin praktikal Prantsusmaal Carcassonne’is,” seletab noormees.
Milliseks kujuneb restorani Kolck tulevik? “Eks jalad tuleb maa peal hoida, reaalsuses. Asjad tahavad tegemist. Ja kui ei ürita, siis ei saa teada,” arvab Kairi.