Praegusel hetkel on Eesti klassikaline muusika väljastpoolt vaatlejale väga tugev. Meil on Arvo Pärt, keda üle kogu maailma pidevalt mängitakse. Temasugust pole Eestis enne olnud ja tema on Eesti väärtmuusika tõstnud maailmakaardile. Pille Lille muusikute fond (PLMF) jätkab seda tööd, tutvustades maailmale meie pilli-laulutalente.
Vesteldes fondi juhi Pille Lillega, sõnab ta kolm põhiomadust, mis ühel tipptasemel muusikul peab olema: “Jõudmaks muusikuna tipptasemele peab olema pühendumust, armastust ja tohutut töökust.” Lill on ise õppinud kõrgtasemel muusikat siin ja piiri taga ning laulnud pearolle ligi 30 ooperis. Lisaks laulmisele, tegeleb ta ka õpetamisega, kuid praegu nõuab fondi juhtimine palju energiat.
Fondi sünd
Eestis leidub muusikuid, kellelel on kaasa antud tohutu anne. Talentidel väljendub anne juba väikesest peale ja PLMFi eesmärk on talendid üles leida, nende potentsiaal realiseerida ja nii kodu kui välismaa tuntus tuua. Muusikas on ilu, mis väärib teisteni toomist. “Muusika on loodud selleks, et luua ilu, et anda mõtetele lendvust kõrgemate eesmärkide poole. Kahjuks on palju muusikat, mis pakub tugevat ja kaasahaaravat emotsiooni tekitades viha, raevu, ärgitades vägivaldset seksuaalsust jms. See ei tohiks olla muusika eesmärk,” rääkis Lill muusikast.
Fond algas sellest, kui Lill oli välismaa õpingutelt tagasi tulnud ja nägi Estonia teatris enda jaoks kurba pilti: “Need kellega ma koos alustasin õpinguid, osa neist ei olnud üldse arenenud nagu üks noor talent peaks arenema,” meenutab Lill. Kui lord Carlisle, kes oli Lille loomingu suur austaja (ja tulnud Inglismaalt uurima kindral Laidoneri tegemisi), küsis Lillelt, kuidas ta saab abiks olla, vastas Lill: “Mina ei vaja abi, aga muusikud küll.” Lord ütles: “Hakkame rahasid koguma, et tippjuhendajaid Eestisse tuua.” Lord Carlisle andis fondile algatuseks 25 000 krooni. See oli 13 aastat tagasi. Muuseas nõudis lord, et Pille Lill oleks fondi nimi. Lordi tahtmine ei sündinud lihtsalt.
Võtmefraas – rahvusvaheline võrgustik
Palju tippõpetajaid ei saanud lordi raha eest lubada. Tänases maailmas on õppejõudude hinnad tõusnud juba 350 eurot tunni kohta (nt Itaalias), Eestis on keskmiselt 20-40 eurot.
Jätkusuutlikuma teena nähti kontsertide korraldamist ja see töö algas agaralt. “Tol ajal olime esimene eraalgatuslik organisatsioon, mida linnad, maad hakkasid toetama. Saime toetusi 10st Eesti omavalitsusest ja nii me töötasime kuni masuni,” sõnas Lill algusaastatest.
Kui saabus masu, tuli leida midagi muud. Selleks olid erinevad projektid, sh Euroopa projektid, hakati looma rahvasvahelist võrgustikku. Tänaseks on töö vilja kandnud ja PLMF kuulub klassikalise muusika suurimatesse rahvusvahelistesse katuseorganisatsioonidesse. “Ainult sealt on võimalik saavutada see, et sind teatakse. Eesti klassikalises muusikas ei looda staare, aga sellega me tegeleme. Fondi tänane sõna on “koostöö” ning me teeme viimastel aastatel koostööd juba ka väga mainekate organisatsioonide ja suurte nimedega eesmärgiga, et meie muusikud-solistid saaksid ennast väljaspool Eestit näidata. Meie maa on väga andekas, aga oma klassikalise muusika soliste me ei tunne ja neid väljaspool maailma tipplavadel palju pole,” seletas Lill fondi tähtsust Eesti muusikale.
Tänaseks on paljud talendid fondist teadlikud, aga ka fond otsib üle Eesti andekaid muusikuid, kellele pakkuda koostöös esinemis- ja arenemisvõimalusi. Lisaks festivalidele ja üle-eestilistele kammerkontsertidele korraldab fond ka erinevates Eesti koolides esinemisi, et lapsed saaksid tutvuda kõrgmuusika iluga ja tunneksid selle vastu ka tulevikus huvi.
PLMF Harjumaa kontserdid augustis
• 9. augustil kell 19.00 toimub kontsert Nissi Maarja kirikus, kus esinevad Andrei Bogatš (tenor), Madis Kari (klarnet) ja Pille Metsson (orel).
• 15. augustil kell 16.00 Viimsi Püha Jaakobi kirikus, esinevad Kristina Kriit (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello) ja Kirill Boev (klaver).
• 30. augustil toimub Tallinna Kammermuusika Festivali raames (21.-30. aug., www.plmf.ee) Viimsi päev, Püha Jaakobi kirikus: kell 16.00 on vaba sissepääsuga kontsert, kus esinevad muusikaõppeasutuste õpilased; kell 19.00 esinevad Eesti tipp-solistid Sigrid Kuulmann-Martin (viiul), Oliver Kuusik (tenor,), Andreas Lend (tšello), Neeme Ots (trompet) ja Irina Zahharenkova (klaver).