Kolmapäeval andsid Päästeliidu juhatuse liige Tiit Kuuskmäe, nõukogu esimees Rait Killandi ning siseminister Andrus Anvelt pressikonverentsi, kus räägiti vabatahtlike päästjate töö tulemustest.
Jõelähtme vallas elava Rait Killandi sõnul on Eesti peale kokku 114 vabatahtlikku päästekomandot, neist 25 Harjumaal, kus kõige tulemuslikumalt on töötanud Saku, Tõdva, Rae, Hüüru ja Kuusalu komando.
Vabatahtlike päästekomandode peamisteks väljakutseteks on tulekahjud. Pingereas teine probleem on liiklusõnnetused, kolmandana tulevad õnnetused merel.
Alates telefonikõnest häirekeskusesse kuni päästjate jõudmiseni õnnetuspaika kulub keskmiselt 22 minutit. “Vabatahtlikud päästjad ei reageeri komandost, vaid kodunt,” selgitab Killandi.
Praegu on Harjumaal ligikaudu 360 vabatahtlikku päästjat, kes on nõutud koolitused läbinud. Koolituse esimene osa on 16 tundi, teise astme koolitus kestab 36 tundi.
Killandi arvates võiks vabatahtlikke päästjaid olla neli korda enam: “Kui inimesed vähegi tunnevad, et nad on oma kogukonnas kuidagi ohustatud, siis võtku ühendust kohaliku komandoga, mingu appi. Iga inimene on väga väärtuslik ja vajalik meile.”
Rohkem tuleks tähelepanu pöörata ennetustööle. “Väljasõit tulekahjule on alati tagajärje likvideerimine,” tõdeb Killandi.
Killandi ise alustas vabatahtliku päästetööga 14 aastat tagasi: “Kui ma nägin, kuidas naabrimehe maja põles Haapse külas maha ja tuletõrje jõudis kohale poole tunni pärast, siis ma sain aru, et kui ma ise midagi ei tee, siis võib minu maja järgmisena põleda.”
“Täna ma tean, et minu meeskond sõidab välja sisuliselt viie minutiga ja ta jõuab õigel ajal kohale, et midagi ära teha,” räägib Killandi. Tema komandos on 20 meest, kaks päästeautot ja kaks kaatrit, kuid puudub veel depoohoone. “See toetus, mida komando saab oma kulude katteks, on aastas ca 6000 eurot, millega me katame kütusekulud, autoremondid ja muud asjad.”
Vabatahtlikke päästekomandosid moodustatakse asulates, kust kutseliste päästekomandodeni jääb enam kui 15 minutit sõiduaega. Seeõttu ei ole vabatahtlikke komandosid näiteks Tallinna linnas.
Elukutselisi päästjaid on Harjumaal väljaspool Tallinna ca 150. Nende komandod paiknevad Paldiskis, Keilas, Loksal, Assakul, Kosel ja Muugal.