2013. aasta oktoobris suletud ning tänavu 13. märtsil taaskäivitatud Monieri OÜ katusekivide tootmisliinil Kiius on hoog sees. Sellel aastal loodetakse katusekive toota ligemale 2 miljonit.
“See on ainuke tehas Baltikumis, mis katusekive toodab,” rääkis Monier OÜ müügijuht Marko Tammest (36) kolmapäeval. “See kivi on Eestis väga populaarne. See kaunistab mitmete hoonete katuseid: näiteks Rahvusooper Estonia, Tallinna inglise kolledž, teaduste akadeemia, mitmeid hooned vanalinnas, väga paljud Eesti mõisad ja loomulikult väga paljud uusehitused.”
Perestroika tuules Rootsi-Soome-Nõukogude ühisettevõttena loodud tehas kandis algul Est-Steini nime, oli siis Lafarge Tekkin OÜ ja Lafarge Roofing OÜ. Praegu kuulub see Monier OÜ nime all rahvusvahelisele Braas/Monier Building Groupile, millel on 110 töötmisüksust 35 riigis.
Töökoht kodu ligidal
“1989. aastal oli tehase algus. Mina tulin aasta hiljem,” meenutab kauaaegne töötaja Aare Pirk (60) algusaegu. “Pakkeliini polnud, käsitsi pakkimine oli.”
Mis hoiab meest jätkuvalt tehases tööl? “Eks ta ole harjumuseks saanud juba, kodu ligidal. Mina olen mehhaanik,” räägib Salmistu külast Kiiul tööl käiv Aare. Koos pooletunnise lõunapausiga kestab tööpäev hommikul seitsmest õhtul poole neljani. “Kui midagi rikki läheb, tuleb kauem teha.” Palka teenib Aare üle Eesti keskmise.
Argo Linkvist (46) nimetab oma staažiks 26 aastat. “Hea ligidal tööl käia, mis siin muud. Ega siin palju võimalusi tookord ei olnud,” räägib Kuusalu alevis elav Argo enda alguse kohta tehases.“Eks see mugavus peamine olegi. Mõni minut tööle ja mõni minut koju.”
Miks katusekivide tootmine Kiiul oktoobris 2013 seiskus? “Võeti vastu otsus viia tootmine üle Soome,” selgitab Marko. “Eks ta ikka turutingimustest oli kinni,” arvab Monieri tootmisjuht Erkki Tiro (53).
Ehkki katusekive Kiiul kolm ja pool aastat ei toodetud, jätkas Monier OÜ lisatarvikute osakond alevis tegevust ka 2013. aasta järel. Seal valmivad katuse turvatooted, katuseastmed, lumetõkked, käigusillad, erinevad kinnitusvahendid. Lisatarvikutest viis protsenti müüakse Eestis, 95 protsenti läheb ekspordiks – Skandinaaviasse, Saksamaale ning isegi Malaisiasse ja Lõuna-Aafrikasse.
Raskustest saadi üle
Tänavu 13. märtsil taaskäivitati Kiiul katusekivide tootmisliin. “See peenseadistamine jätkub praegugi. Need kivid lähevad müügiks Eestisse, Lätti ja Leetu,” selgitab Erkki. Katusekividest eksporditakse ligikaudu pool.
Tehase tootmisvõimsuseks ühes vahetuses töötades on kuni 5 miljonit katusekivi aastas. “Käesoleval aastal me alustasime hilja ja me peame nüüd vaatama, mis tegelikult turul toimub ja kuidas kivid müügiks lähevad,” räägib Erkki, kelle hinnangul jääb tänavune toodang alla kahe miljoni.
Praegu töötab Monier OÜs 49 inimest, neist 6 katusekivide liinil ja 25 tarvikute osakonnas. Ülejäänu moodustavad müügiinimesed, finantspool ning logistikud.
Ettevõttel on Kiiul 4500 ruutmeetrit tootmis- ja büroopinda. Peamiselt Rootsis ja Saksamaal valmistatud masinatest vanim – Schuleri väntpress – on aastast 1963, kõige uuem atribuutika pärineb käesolevast aastast.
“Ka sellel aastal üritame uusi tooteliine juurde võtta ja uusi tehnoloogiaid juurutada,” on Erkki tuleviku suhtes lootusrikas.