Kunagist talu ning hiljem aastakümneid Kiisa aleviku rahvale kultuuri pakkunud armast hoonet teavad kohalikud hästi. Pikalt oodatud ja üle tee asuv uus vabajakeskus valmis 2015. detsembris. Kuid õnneks ei jäänud ajalooline hoone tühjaks. Kunagistes kabinettides ja koridoris saab praegu tegeleda keraamikaga. Kurtna pool töötab aga Kiisa esimene apteek.
“See on läbi aegade esimene apteek siin alevikus ning kahe Sakus asuva apteegi kõrval valla kolmas omataoline. Lõuna pool on lähim juba Raplamaal Kohilas,” ütles Multi Pharma OÜga apteeki pidav Kirsti Vihermäe.
Uksed avas rohtusid ja muud tervise turgutamiseks vajalikku pakkuv paik mullu 14.septembril. Varem tegutses Vihermäe Jüris. Kuid poolteist aastat tagasi hakkas naine otsima ruume enda äri jaoks. “Olin koos sõbrannaga pidanud kolm aastat Jüris apteeki. Aga tahtsin omaette ja sellel olen ainuomanik,” lisas Vihermäe.
Mida on vaja uue rohtude ja tervistarvete müügikoha loomiseks? “Peab olema kvastav haridus ning piisav kogemus. Loomulikult ka load ja sertifikaadid ning sovivad ruumid,” vastas naine.
Ruumid olid Kiisal olemas. Kuid need vajasid tugevat remonti. remonti. Apteek asub nimelt rahvamaja lavatagustes tubades ning kunagises köögis. Mullu mai lõpus alustas Vihermäe koristuse ning lammutusega. “Lõhkusin koos sõprade abiga välja ahju. Selle asemel on praegu uks. Maha tuli võtta ka sein. Praegu kütab ruume õhksoojuspump,” kirjeldas ta.
Lammutas ahju ja ehitas
Suurele ümberkorraldusele kulus kolm kuud. Vanast hoonekarbist jäid püsti vaid aknad, seinad ja välisuks. Poolmädanenud põrandad tõmmati mullani üles. Seinad kisti paljaks ning kaeti plaatidega. Juurde ehitati puuduv WC ning kõik ruumid said värske värvikatte. Lisaks telliti vastav mööbel.
“Kõik kujutavad ette, et apteekritöö on puhas. Paneb puhtusest säravas ruumis valge kitli selga ja on ongi kõik. Aga mina nägin mõnel õhtul välja, nagu ehtne korstnapühkija,” meenutas Vihermäe. “Vahepeal mõtlesin, et milleks mulle seda kõike on tarvis.”
Kauba saamine on apteekidele suhteliselt lihtne. Läbi arvuti ostukeskkonna tuleb teha hulgiladudele tellimuse ja kõik vajalik tuuakse kohale. Piiranguid ei ole. “Kunagi oli karm nõue, et pidi olema assisteerimisruum, kus valmistati ravimeid. Praegu maa-apteekidel seda ei ole. Saan avada apteegi väiksemal pinnal,” selgitas naine.
Müügil on retseptiravimid, käsimüügiravimid, abivahendid, raviteed, toidulisandid, invavahendid (toolid, kepid, kargud, mähkmed, raamid jne.) ning ka veidike kosmeetikat. On ka natuke loomade ravimeid ja vahendeid. Kui apteegis parasjagu soovitud ravimit või vahendit pole, saab seda Kiisale tellida.
Töö sai tunnustuse
Paraku ei kapid ja ladu kummist ja sahtlid paraku põhjatud. Ühel korral puudusid Kiisal müügil soovitud koera küünelõikamise tangid. Nüüdseks on viga parandatud.
Lisateenustena pakub Kirsti Vihermäe vererõhu mõõtmist, veresuhkru, kolesterooli, kehakoostise ja toidutalumise määramist.. “Neid kasutatakse hästi. Kui tarvis, annan külmetajatele ka väikest apteekri napsi. Jagan ka tasuta kondoome. Kurtna kooli õpilased on kõrgelt haritud ja teadlikud,” rääkis apteeker.
Nagu mainitud, teenindab Kiisa apteek suurt maa-ala, mis ulatub ka Raplamaale. “Aespal ja Viliverel on nüüd valida, kas käivad Kohilas või siin. Tagadi, Maidla, Kiisa, Kurtna, Kasemetsa, Roobuka ja muu lähiümbrus on harjumas juba Kiisaga. Siin on palju suvitajaid. Aga koos Raplamaaga kõige põhjapoolsema osaga elab sügisest kevadeni siinkandis vähemalt 3500 inimest,” ütles Vihermäe.
Kümme kuud tööd pole jäänud tähelepanu ning tunnustuseta. Apteek valiti Saku valla eelmise aasta heateo nominendiks. Suurem tunnustus oli tänavu juunis esimest korda välja valitud seitse Eesti parimat apteeki, mille hulgas oli ka Kiisa. Tänuks anti juuni esimestel päevadel Tartus üle Oskar kvaliteetse teenuse eest ning tänukiri.
“Väljaselgitamise küsitlusele vastas umbes 200 ehk 40 protsenti Eesti apteekidest. Lõpuks valiti välja seitse parimat, enamus nendest küll ketiapteegid,” kirjeldas naine.
TEAVE: Laupäeval on Kiisal kohvikutepäev
- 22.juulil toimub alevikus kohvikutepäev. Korraldajate sõnul osaleb kümmekond kohvikut. Neist kaugemad asuvad Aespal ja Roobukal. Seal töötab kolm söögikohta.
- Kohvikute uksed on avatud kella 11-15-ni. Kasutusel on ka virtuaalkaart, nutitelefonis saab alla laadida päeva rakendust. Olemas on ka aleviku paberkaart.
- “Midagi tuleb kindlasti ka siin. Palun tervisliku teed ja gluteenivabu muffineid. Kui on kehva ilm, siis on apteegikohvik avatud toas. Ilusa ilmaga saab süüa õuel,” lubas Vihermäe.