Keilas tõsteti kesknädalal kirikutorni uus kell (0)
EELK Keila Miikaeli koguduse eesvõttel soetati kirikule kolmas kell, mis sai kolmapäeva ennelõunal ka torni. Tänavu 13. mail Saksamaal valatu on pühendatud kõikidele tagakiusatud kristlastele.

Mitukümmend minutit enne kella ühtteist ehk väljakuulutatud töö algust kogunes Miikaeli kiriku aeda hulk huvilisi. Nende arv suurenes minutitega. Tulid vanemad ja nooremad, ajakirjanikud, kooli- ning lasteaialapsed, koguduse ning linna juhid. Ikka selleks, et näha põlise kihelkonnakiriku torni kolmanda kella lisandumist. Viimati juhtus Keilas taoline sündmus aastal 1852. Uut kella sai eeskojas vaada ja loomulikult ka pilti teha. Võimalust kasutati agaralt.

Kell 11.07 sõitis kirikuaeda firma Sintravelle Transport. Samal ajal seletas kogu remondi korraldaja Toomas Mäeväli huvilistele üksikasju. “Need talad on uue kella tooli osad. Kahe vanema tool on tugev ning seda ei pea välja vahetama. Ruumi üleval jätkub,” seletas Mäeväli.

Köied ei katke

Kuidas orelimeistrist ka kelladepaigaldaja sai? “Ameti omandasin koostöös sakslastega. Esimeste paigalduste juurde kutsusin ka nemad, nüüd töötan juba ammu iseseisvalt,” vastas Mäeväli. Esimene töö oli aastal 2006 Harju-Ristil. Tänaseks on tõstetud torni juba 65 kella ning lisaks veel tööd Lätis.
Kas ja kuidas arvestati kahe vanema Keila kiriku kella toone? “Ikka arvestatakse. Tähtis on segu ja kuju. Materjal on pronks ehk 78 protsenti vaske ja 22 protsenti inglistina,” selgitas Mäeväli huvilistele. Ta ütles ka, et ilmselt hullem õudusunenägu on tõsteköite katkemine. Ilmsi pole seda õnneks veel juhtunud. “Varasemalt seda oli, kui kasutati inimeste punutud köisi. Nüüd on kunstmaterjalid ja midagi ei juhtu.”

Esimene helin

Kell 11.17 sai kraana töökorda ning kõigepealt hiivati tornist alla vanad aknaluugid. Pärast remonti on akende ees žalusii ehk ribikatted. “Tuvid ning muud linnud ribide vahet sisse ei saa, uuendatud löögisüsteemiga kellade hääl aga kõlab üle linna,” ütles koguduse õpetaja Marek Roots. Kell 11.22 luges õpetaja Roots õnnistuspalve. “See on kindlalt sajandi sündmus. Viimati oli taoline sündmus Keilas 19. sajandil. Tänan kõiki, kes uuendamiseks ning remondiks raha on annetanud ja annetavad,” ütles ta.

Pärast seda proovis õpetaja ka kella häält, lüües kolm korda vasaraga vastu kella. Varem pole 300-kilone kell häält teinud. Kolm minutit hiljem algas tõstmine ning kell kerkis 21 meetri kõrgusele torniluukideni. Kõrgeimal korrusel olevad töömehed võtsid kella vastu. Kiriku peaukse ees mürises nende tervituseks aplaus. Seejärel tõsteti üles ka tooli osad.

Laupäeval, 1. oktoobril kell 14 algab Miikaeli kirikus tänujumalateenistus. Sellel teenib EELK peapiiskop Urmas Viilma ning esimest korda saab kuulda kolme kella helinat. Töid aga kirikus jätkub. Remonti ootavad kildkivist katus ning torni ja pikihoone tugipiilarid.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.