Tänavu 27. juulil jõudis Keila muusikakooli suurde saali uus kontsertklaver Petrof. Eeloleva pühapäeva õhtul toimub annetuste ja toetustega soetatud pilli esitluskontsert, kus mängib üheksa pianisti.
Kuidas klaver Petrof Keilasse soetati, miks otsustati just selle pilli kasuks ja kuidas raha koguti, vestles Harju Eluga muusikakooli direktor Andres Teppo.
Kui raske või kerge oli saada esitluskontserdiks ühte saali nii palju mängijaid?
Seda ei olnud raske ette võtta. Suurim osa õhtu korraldamisel on pianist Mihkel Pollil, kes on muusikakooli uue saali väga tihe esineja. Minu osa on suhteliselt väike. Mihkel Poll pani kava kokku. Valdavalt esitatakse teoseid ühele klaverile. Kuid on üks klaverikontsert, kus orkestri osa mängitakse laval asuval teisel ehk vanemal klaveril. Kontserdi algus on pühapäeval, 16. oktoobril kell 19 ja see on tasuta.
Millal tekkis mõte soetada muusikakoolile uus kontsertklaver?
Novembris 2011, kui muusikakool kolis vanast ja kitsast vallamajast uutesse ruumidesse. Uus saal sai väga hea, suur ning õnnestunud akustikaga. Vana kabinetklaver kõlbas küll õppetööks, aga mitte tippesinemiste jaoks.
Kuidas käis korjandus ja kes annetasid raha?
Kokku oli uue klaveri ostuks vaja 68 000 eurot. Sellest veidi üle 2000 euro kogusime erinevate esinemiste ja annetustega. 10 000 eurot eraldati programmist “Igal lapsel oma pill”. Ülejäänud 56 000 eurot on Keila linna toetus.
Milliseid klaverite marke kaalusite? Steinway käis ilmselt üle jõu.
Steinway mõte on tegelikult väga suur. Sellel pillil on head kõlaomadused ning ka hea vastupidavus. Näiteks 1980ndate teisel poolel Estonia kontserdisaali NLi naftadollarite eest soetatud Steinway vahetati välja alles hiljaaegu. Kogu selle aja pidas pill hästi vastu. Loomulikult oli seda tarvis häälestada.
Keilasse soetatud Petrof on teadaolevalt esimene selle firma suur kontsertklaver Eestis. Olemas on küll väikesed kabinetklaverid, kuid mitte suurt tiibklaverit. Pill saabus Keilasse 27. juunil ning pandi ka kohe kokku.
Petrof on Tšehhi ettevõte. Selle asutas 1864. aastal Antonín Petrof (1839–1915). Vabrik kannab tema nime ja on tema järeltulijate juhtimise all tänapäevani. Petrofi firma klaverite omapära on selge, ilus kõla ja tugev vastupidav mehaanika.
Aga kodune Estonia?
Estonia on üle maailma ääretult nõutud oma kabinetklaveritega. Tiibklaverite tootmine käib neil vastavalt tellimusele. Selle hinnaga saime parima lahenduse. 100 000 euro kandis oleksid juba Jaapani Yamaha ja teised klaverid.
Kas tavapärane õppetöö käib ikka vanematel klaveritel?
Suures saalis õppetunde ei peeta. Aga saal on kahtlemata oluline koht, sest õppekavad koolitavad ikkagi interpreete. Iga õpilane peab saama publiku ees esinemise kogemuse. Ilma korraliku saali ja klaverita ei saa muusikakool eksistreerida.
Kui palju oled ise uuel pillil mänginud?
Suhe pianismiga on nigel. Klaverimängu õpingud olid viimati mitukümmend aastat tagasi. Aga niipalju kui ma olen proovinud, on pill peaaegu kolme kuu jooksul hästi hääles püsinud. Seega läks ost kümnesse ja vastab ootustele.
Endine väike esindusklaver asub ülemise korrusel kammersaalis. Suurele lavale jäi lisaks Petrofile 1976. aastal muusikakooli avamiseks soetatud Estonia kontsertklaver. Ehk kõrvuti on kooli algus ja praegune aeg.
Kas soetate veel mõned uued pillid?
Ostmisjärge ootavad saksofonid ja flöödid. Väiksemad pillid on õnneks odavamad ja neid suudavad soetada kool ja omavalitsus kahe peale.