AS Vensen ehitab üle Keila mõisaparki silda jalakäijatele, mis valmib lõplikult kevadel. Kokku maksab silla rajamine ning pargi uuendamine ja restaureerimine veidi üle 155 000 euro.
Linn sai viimased uued sillad sellel kümnendil. Aastal 2012 rajati mõisaparki Linnuse tänavale sild ning avati ka seni suletud jõeharu. Mullu sügisel avati liikluseks kaks uut silda Uus-Paldiski maanteel. Need ehitati vananenud ja kitsa silla asemele. Kokku on linnas seega kuus silda. Oktoobrist käivad pargis taas tööd, kus AS Vensen ehitab ülekäiku jalakäijatele. Sama firma töötas ka aastal 2012 Linnuse tänaval.
Venseni projektijuht Demis Jõgi ütleb, et ülepääsusid on Tuula tee otsas olnud varemgi. Kuid need on kas suurveega kaasa viidud või vandaalide poolt lõhutud. “Uue silla ehitusloa saime oktoobri alguses, tööd algasid oktoobri keskel. Betoonist kaldasambad on valmis. Praegu on need ka kinni kaetud, et betoon läbi ei külmuks. Lumi häda ei tee, mure on külmakraadidega,” selgitas Jõgi.
Ta lisas, et jõeharu keskele ühtegi sammast ei tule. Kaldasammastele paigutatakse terastalad ning selle peale puitsild.
Pehme pinnas
Milline on ehitaja jaoks ümbruskonna pinnas ning juurdepääs? “Suurte ja raskete veokidega siia ligi ei pääse. Kõik vajalik tuleb parki vedada väikeste autodega,” vastas Jõgi. Betooni näiteks veeti suure autoga Tuula teele ning sealt edasi kerge traktoriga ehitusplatsile. Pehme pinnas tuli sammaste alt välja kaevata ning selle asemele veeti killustikupadi. “Selle peale tõsteti vundamendiplokid. Vajumist pole niimoodi küll karta,” lisas Jõgi.
Kuidas ehitustööd jätkuvad? Projektijuhi sõnul on terastalad juba tehases ette valmistatud. Kui betoon on piisavalt kivitunud, siis tõstetakse sammastele tald peale. “Edasi ehitatakse puitosa. Arvestades ilma, tuleb ka see siseruumides ette valmistada,” selgitas Jõgi. Kevadeks jäävad kaldasammastele fassaadimüüritise ladumine ja ümbruskonna pinnasetööd. “Sillast üle saab käia muidugi juba tänavu,” lisab Jõgi.
Park kevadeks korda
Projektijuht rääkis, et jõeharu veetase on väga kõikuv. Suvel enne vihmasid sai põhja veeretatud kividele hüpates kuiva jalaga jõest üle. “Sügise poole olid kivid paarkümmend sentimeetrit vee all. Ja kui oktoobris enne lund sadas lausvihma, siis tõusid veetase ööpäevaga 20-30 sentimeetrit. Nüüd vajub juba alla,” rääkis Jõgi.
Koos sillaehitusega jätkuvad kogu pargi rekonstrueerimistööd. Keila linnaaednik Inge Angerjas ütleb, et need kestavad tuleva aasta aprillini. “Tänaseks on tehtud raie- ja arboristitöid, paigaldatud nahkhiirte varjekastid, puhastatud nõvad( lamedate nõlvadega madalad voolusänge meenutavad süvendid – A.V.) pargi lõunaosas,” loetles Angerjas. Nõvade korrastamine aitab lumesulamisperioodil vähendada pinnase liigniiskust ja lõpetab alade soostumist.
Kevadel jätkatakse pargiteede taastamistöödega. “Kahe meetri laiused jalutusteed kaetakse kruussõeletest kattega. Teede servas on lehtmetallist serv, et edaspidine hooldamine oleks lihtsam,” lisas Angerjas. Mõisaparki on plaanis istutada põõsaid ja okaspuid. Lisaks pannakse püsti infotahvlid ja -viidad ning tähistatakse ka väike matkarada.
INGE ANGERJAS
Keila linnaaednik
Jalakäijate sillast on pargikülastajad siiani suurt puudust tundnud , hetkel saab parki ainult Linnuse tänava silla kaudu.
Kogu pargi rekonstrueerimis- ja restaureerimistööde hanke võitis OÜ Preisor. Pargi restaureerimisprojekti (sh silla arhitektuurse lahenduse) on koostanud Oü Kivisilla maastikuarhitektid, konstruktiivse osa projekti KTR Projekt OÜ Ehitusinsenerid.
Projekti “Keila mõisapargi ökoloogiline restaureerimine” kogumaksumus on 155 204 eurot. Sellest 85 protsenti kaetakse Ühtekuuluvusfondist ja 15% Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist. Maksumuse hulka on arvestatud ka silla hind.