Et Kehra linna põhikatlamaja ja tipukatlamaja on mõlemad amortiseerunud, kuulutas Anija vald välja soojuse ostu konkursi, mille võitis SW Energia OÜ. Vastavalt konkursi tulemustele valmib 2019. aasta aprillis 2,4 miljoni euro eest uus katlamaja, mille koguvõimsus on 6,5 MW.
Praegu on piirkonnas nii soojusenergia tootja kui võrguettevõte OÜ Velko AV, mis kuulub 100% Anija vallale. Veerand sajandi eest loodud Velko pakub kaugkütte, vee-kanalisatsiooni ja elamuhalduse teenuseid Kehra linnas ning Lehtmetsa, Alavere, Anija, Voose ja Lilli külas. Ettevõtte palgal on 25 inimest.
“Kehra linna põhikatlamaja töötab aastast 1993. Sinna on paigaldatud kaks Taanis valmistatud puiduhaket kütuseks kasutavat veekatelt Multimer 21, mille võimsused on 2,25 MW,” selgitas Velko energeetikajuht Indrek Laaneveer. 2010. aastal paigutati katlamajja suitsugaaside pesur lisavõimsuse saamiseks. Koos sellega tuleb katlamaja koguvõimsuseks 5 MW.
Lisaks on Kehras veel põlevkiviõlil töötav tipukatlamaja, mille võimsus on 1,6 MW ja kus on kaks Kiviõli 80 veekatelt aastast 1977.
SW Energia võitis konkursi
Kehra kaugküttepiirkond hõlmab Kehra linna ja Lehtmetsa küla. “Kuna katlamajad on amortiseerunud ja talvel jääb võimsusest puudu ning tänane katlamaja asukoht Kehra linna keskel ei ole kõige sobivam, otsustasime ehitada uue katlamaja,” põhjendas Laaneveer.
Vastavalt kaugkütteseadusele tuleb sellise tegevuse puhul korraldada soojuse ostu konkurss, mille tingimused kooskõlastab konkurentsiamet. Konkurss kuulutati välja augustis 2015.
“Konkursi vastu tundis huvi ka Kehra Paberivabrik Horizon Pulp and Paper LTD, kuid konkursile esitas pakkumise kaks ettevõtet: OÜ Velko AV ja SW Energia OÜ,” meenutas SW Energia finantsjuht Mait Pärg.
“Soojuse ostu konkursi võitis SW Energia OÜ, kellega sõlmiti soojusenergia tootmise leping 12 aastaks. OÜ Velko AV jääb võrguettevõtteks,” kirjeldas Laaneveer. Soojusenergia müügileping SW Energia OÜga allkirjastati 22. aprillil 2016.
SW Energia kütab kodusid, asutusi ja ettevõtteid enam kui 50 omavalitsuses.
Valmib aprilliks 2019
Uue katlamaja võimsuseks kavandatakse 6,5 MW. “Vastavalt lepingule on SW Energia OÜl kohustus katlamaja valmis ehitada hiljemalt aprilliks 2019. Katlamaja eeldatavaks maksumuseks on kokku 2,4 miljonit eurot,” täpsustas Pärg.
Uus katlamaja hakkab kütusena kasutama hakkpuitu, mis on SW Energia eelistus kui keskkonnasõbraliku ja jätkusuutliku soojusenergia tootmise viis.
“Taastuvenergial töötava katlamaja ehitamiseks on võimalik taotleda KIKi toetust, saastetasud on väiksemad, kütuse hind mõistlik, sellest tulenevalt ka toodetud soojusenergia hind on madalam,” põhjendas Laineveer.
“Keskkonnainvesteeringute Keskuselt loodame saada kuni 50% vajaminevast rahast, taotlus on esitatud ja hetkel menetluses,” ütles Pärg.