Kas imeravi? Müofunktsionaalse teraapia abil võib ennetada breketite kandmist ja enamgi veel (0)

Kas teadsid, et see, kuidas me hingame ja neelame ning oma keelt ja põski kasutame, avaldab suurt mõju lõualuu ja hambumuse arengule?

Müofunktsionaalne teraapia aitab korrigeerida lihaste ebaõigeid asendeid, mis võivad mõjutada hambumust, hingamist, neelamist ja isegi kehahoiakut. Seda kasutatakse edukalt ka hambumuse parandamiseks ilma breketeid kasutamata ja toetava ravina breket- või kaperavi ajal.

Millal ja kellele on teraapiat vaja?

Müofunktsionaalne teraapia sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele, kellel esinevad üks või mitu järgmist tegurit:

hambumusprobleemid,

suu, mitte nina kaudu hingamine,

norskamine,

uneapnoe,

keele vale puhkeasend,

pöidla, sõrmede või keele imemine,

hammaste krigistamine,

vale neelamisharjumus (nt keele tõukamine) või

lõualiigestega seotud probleemid.

Tänu müofunktsionaalsele ravile saab ennetada raskeid hambumuse probleeme ja breketite kandmist. Varajases lapseeas alustatud ravi on kiirem, tõhusam ja lihtsam.

Kuidas näeb välja müofunktsionaalne teraapia?

Müofunktsionaalne teraapia algab konsultatsiooniga, kus uuritakse põhjalikult patsiendi suu- ja näolihaste funktsioone. Ravivajaduse selgitab välja hambaarst ja koostöös terapeudiga koostatakse individuaalne raviplaan, mis hõlmab spetsiaalseid harjutusi ja tehnikaid, mis tugevdavad ja treenivad orofatsiaalseid lihaseid.

Nendeks on:

keele ja huulte harjutused, mis parandavad nende jõudu ja koordinatsiooni,

hingamistehnikad, mis soodustavad nina kaudu hingamist,

neelamisharjutused, mis korrigeerivad valet neelamismustrit,

näolihaste harjutused, mis parandavad näo sümmeetriat ja lihaste tasakaalu.

Patsiendile antakse ka esimesed kaped, mida tuleb kanda 1-2 tundi päevas ning öösiti. Ühte kapet tuleb kanda 4-6 kuud ja ravi jooksul kantakse enamasti 3 kapet (mõningatel juhtudel piisab ühest kapest ja mõningatel juhtudel kasutatakse lisaks ka harjutuste kapesid). Ravi (kapede kandmine ja harjutused) kestab tavaliselt 6 kuud kuni 2 aastat.

Protseduuri efektiivsus ja kiirus sõltuvad patsiendi järjepidevusest harjutusi igapäevaselt teha ning kapesid kanda. Pärast ravi suunab arst vajadusel patsiendi edasi ortodondi juurde.

Müofunktsionaalse teraapia tulemus

Teraapia abil paraneb hingamine, rääkimine ja isegi naeratamine, sest müofunktsionaalne ravi treenib näolihaseid õigesti töötama.

Ravi tulemusena…

  • väheneb suu kaudu hingamine,
  • suureneb nina kaudu hingamine,
  • paraneb neelamismuster,
  • väheneb keele tõukamine,
  • korrigeerub keele asend,
  • paraneb hambumus,
  • paraneb häälduskvaliteet,
  • väheneb öine norskamine ja uneapnoe ning
  • paraneb näo esteetika ja -lihaste tasakaal.

Pea meeles, et mida varem müofunktsionaalse teraapiaga alustada, seda kiirem ja tõhusam on ravi. Seega, mida varem lapsel avastada ravi vajadus, seda parem. Aga ka täiskasvanuna võib ravi olla väga tõhus. Ravivajaduse selgitab välja hambaarst kontrollvisiidi käigus.

Virmalise Hambakliinik pakub müofunktsio­naalset teraapiat

Virmalise Hambakliinikus võtavad Sind ja Sinu last vastu dr. Mia Henriette Riismaa ning terapeut Liise Lukas. Asume Tallinnas aadressil Virmalise 24. Lisainfo ja aja broneerimine telefonil + 372 5309 9803​ või kirjutades info@virmalisehk.ee​. Üheskoos hambad, hingamine ja neelamine korda!

Dr. Mia Henriette Riismaa

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.