Kaitseliit paneb Saue linna lukku (0)
Harju maleva Keila malevkonna kaitseliitlased peavad eeloleval nädalavahetusel Saue linnas “võitlust” linna saabunud “vaenulike võõrvägede üksusega”. Tuleva aasta sügisel aga korraldatakse koos politsei ja päästeametiga suurem õppus “Saue lukku”.

Õppuste kirjelduse järgi saabub linna paarikümnemeheline “üksus”, kelle väitel on tegemist sõbralike jõududega. Tõenäoliselt on “vaenulikud jõud” seotud N-riigis toimuvate manöövritega. Eesmärk on teha linnas luuret ja koguda elanikelt teavet, lisaks korraldada diversiooniakte.

Kõlab kuidagi harjumatult, kuid samas hoitavalt. Kas plaanitud õppused 5.-6. aprillil on kuidagi seotud sündmustega Ukrainas ning kitsamalt Krimmis? Kaitseliidu Keila malevkonna pealiku Priit Luure kinnitusel on “lahingud” plaanitud juba mullu sügisel.

Abi tuleb Keilast

Kuidas õppus välja näeb? Priit Luure ning malevkonna pealiku abi, linnapea Henn Põlluaas seletavad, et osalevad Saue sisekaitsekompanii ja lahingurühm. Samuti Keila malevkonna teised sisekaitseüksused. Patrullis osaleb kaks rühma, “vaenlast” kehastab kaks jaotäit mehi.

“Õigem oleks öelda, et õppus algab juba reede õhtul. Koguneme Sauel ja liigume veoautodel Keilasse,” lisab Luure. Laupäeval saabuvad “omad” mööda Keila maanteed tagasi Sauele ning alustavad patrullimist. Õppuste ala jääb maantee ning raudtee, samuti Tule, Pärnasalu ning Tammetõru tänavate vahele.

Luure ja Põlluaas seletavad, et “omade patrullid” liiguvad tänavatel. Nad vestlevad inimestega ja uurivad, kus “võõrad” tegutsevad ning kui palju neid linnas on. “Aedades või lausa elamutes kaitseliitlased ei käi. Liiklust me ei takista,” ütleb Põlluaas. Malevkonna pealik lisab, et tulistatakse paukmoonaga. Väiksemaid lahinguid võib toimuda 5. aprillil kell 11-23. Pühapäeval on lahingud intensiivsemad ja kestavad kuni kella 14-ni.

Ettevaatust, autojuhid

“Palume linnarahvalt mõistvat suhtumist. Meie eesmärk pole näidata mitte tugevust, vaid õppida,” rõhutab Luure. Ta ütleb, et koerad võiksid kahel päeval olla kas aedades või majades kinni, sest paugud võivad neid ärritada. Samuti palub ta autojuhtidel olla tähelepanelik, et nad pimeduses patrullivaid kaitseliitlasi märkaks.

Nagu mainitud, on nädalavahetusel toimuv õppus esimene etapp enne tuleva aasta suurõppust “Saue lukku”. Malevkonna pealiku sõnul pannakse “linn lukku” sügisel. Lisaks Kaitseliidule on kaasatud politsei ning päästemeeskonnad. Koos suletakse linna sisse ja väljasõidud.

“Sarnaseid õppusi on korraldatud varemgi. Näiteks Sindis, Tartus ja Viljandis. 2011. aastal osalesin ise õppusel “Haapsalu lukku”,” lisab Põlluaas. Sauel toimub taoline õppus esimest korda.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.