1. septembril 1985, kui avati vastvalminud Saue keskkool, oli riigikord, riigilipp ning raha hoopis teised. Täna on taastatud Eesti vabariik tähistanud äsja 24. sünnipäeva ning kehtib euro. Ometi on midagi püsinud ka muutumatuna, sest kõik need aastad on vahepeal gümnaasiumiks saanud asutust juhtinud direktorina Jaan Palumets.
1. septembril gümnaasiumi staadionil peetud avaaktusel meenutati nii möödunut kui räägiti tänasest päevast. Direktor Jaan Palumets ütles, et tänavu asus tööle viis uut õpetajat ning sama palju on ka esimesi klasse. Õpilasi nendes 120. Kümnendatel klassidel on nüüdsest lennu juhataja ametis Ulvi Urgart.
Linnapea Tõnu Urva oli üks nendest, kes 30 aastat tagasi läks Saue keskkooli esimesse klassi. “Toona ma ei saanud aru, et kool on elu kõige ilusam osa. Toona tahtsin ikka poppi teha. Ärge teie seda tehke ja saate aru, et on ilus aeg,” soovitas Urva tänasele õpilastele. Ta rõõmustas, et paljud tema õpetajad jagavad koolitarkust siiani.
Maakonna staažikaim
Kui aktus peetud, andis direktor Jaan Palumets Harju Elule lühiintervjuu. “Vanimate lendude vilistlased hakkavad juba silma paistma. Kes on kirjandusauhindade laureaat, kes firmaomanik või juhtiv vaimulik,” ütles praegu Harju staažikaim koolijuht.
Kas augustis 1985 ametisse kinnitatud Palumets võis toona arvata, et on direktor ka aastal 2015? “Minul ei olnud aega tärminit seada. Olin selleks ajaks tegutsenud seitse aastat EÕMi komandörina ja kaheksa aastat ajalooõpetajana,” meenutas ta. Suvel 1985 tegutses Palumets Lääne-Virumaal Triigis. Siis tuli pakkumine asuda koolijuhi ametisse. Valida anti kohe-kohe valmivate Pääsküla ja Saue keskkooli vahel. “Mina mõtlesin, et ehk siiapoole oleks toredam sõita, sest elan ise Laagris,” rääkis Palumets.
Esimesed aastad olid õpetajatele ja õpilastele kiired ning keerulised. Asula kogukond polnud kooliga harjunud, sest 1974 suleti vana kool. Õpetajad olid noored ning enamus värskelt kõrgkoolidest tulnud. Esimesel aastal õppis üheksas klassis 506 last, keda õpetas 32 pedagoogi. Praegu on 925 õpilast ning 78 pedagoogi. Neist seitse töötavad kooli esimesest päevast.
Moodulmajad leevendavad
Hoonet on aastakümnetega korduvalt laiendatud, kuid ikka ruumi napib. Tänavu ning järgmisel aastal on esimesi klasse viis. Aastal 2017 juba kuus klassi. Pärast seda õpilaste arv pisut langeb. Ruumipuudust leevendatakse hoone kõrvale püstitatavate moodulmajadega. Kahjuks ei saanud ehitatav moodul 1. septembriks valmis ning kaks esimest klassi tuleb paigutada mujale. “Ehitaja lubas anda võtmed üle augusti viimasel nädalal. Aga tööd venivad ning viimaste teadete järgi saavad valmis septembri esimesel nädalal,” ütles Palumets.
Seni õpivad kõige väiksemad lapsed oma klassides. Kolmas klass aga kasutab soklikorrusel asuvat huvikeskuse kunstiruumi. “See on korralikult sisustatud ja heas korras. Neljas klass liigub majas ringi või õpib võimla rõdul. Seal on olemas tahvel ja õpetaja laud,” kirjeldas koolijuht. Kui vabu ruume poleks leitud, pidanuks sisse viima kaks vahetust.