ISE KÜSIN, ISE VASTAN: Raivo Uukkivi (0)

Ise küsin, ise vastan – miks just nii? Aga võib ka vastu küsida – miks ka mitte? Miks mitte taaselustada rubriik, mis kunagi on Eesti ajakirjanduses olnud ja palju sisukaid lugusid lugejate ette toonud. Igal juhul tahab Harju Elu selle hea traditsiooni taaselustada. Selles rubriigis ülesastuja võib endalt küsida kõike, mis küsimisväärne on. Ja vastata loomulikult vastamisväärselt. Esimesena astub üles endine Rae ja Raasiku vallavanem, Keskerakonda ja sotsiaaldemokraatide ridadesse kuulunud Raivo Uukkivi. Ootame aga kõiki, kellel on midagi endalt küsida ja lugejatele rääkida.

Mis tundega ma elan?

Saunas käidud, erakonnast välja astutud. Kuidagi eriti kerge tunne on.

Milles põhjus?

No veeprotseduuridega tegelen regulaarselt, seega selle erilise kerguse andis ilmselt ideoloogiline kasimine.

Täpsemalt!

Tegelikult minule lähemal olevad isikud on ammu teadlikud, et see samm tuleb. Millal täpselt, seda muidugi polnud paika pandud. Eks meie (SDE ladvik ja lihtliige) lahkukasvamine algas juba mõnda aega tagasi. Täpsemalt 2015 riigikogu valimiste aegu. Põhjuseks oli erinev arusaamine sellest, mis on sallivus, mis nõrgemate aitamine. Pean ennast vägagi sallivaks inimeseks, kuid olen ka kindlal seisukohal, et sallivus ei tähenda millegi ebaloomuliku peale surumist, põhjendades seda inimõigustega.

Miks ma ei lahkunud 2015?

Jah, oleksin võinud lahkuda 2015 valimiste järel, kuid pean tunnistama, et mind hoidis tagasi kaks asja – esiteks muutus erakonna juhtkond ja tahtsin näha kas muutub midagi ka juhtimises. No selle vastuse sain kiiresti – muutuski ja suurel sammul minule vastuvõetamatus suunas.
Teine põhjus oli vägagi pragmaatiline – seotud minu töökohaga Raasiku vallavanemana Tegemist on ühe absoluutselt ebaterve nähtusega – poliitilise riikliku altkäemaksu ehk katuserahaga. Seda on võimalik saada juhul kui kuulud mõnda erakonda. Seega oli siin ajendiks puhas riiklikult mahitatud korruptiivsus, millest ma kindlasti ise mingit kasu ei saanud, kuid mille abil oli võimalik igasse Raasiku valla kanti väikest viisi eelarvevälist abi saada. Tänaseks on ka see põhjus pildilt kadunud, sest ma pole enam Raasiku vallavanem ja teiseks on ka 2018 riigieelarve vastu võetud ja sealgi minu väike panus Raasiku valla jaoks järgmiseks aastaks olemas.
Need olid siis kaks põhjust, mis mind 2,5 aastat hoidsid kinni erakonnas, mille maailmapilt teoreetiliselt mulle üldjoontes vastuvõetav ja mille vaimus mind ka kasvatatud, kuid mis minu arvates kaugeneb ise sotsiaaldemokraatlikest põhimõtetest.

Kuidas nii?

Pean silmas keskendumist kooseluseadusele, kus esialgu püüti ka oma erakonna sees põhjendada seaduse vajalikkust erisooliste paaride abistamise vajadusega, aga täna isegi ei püüta enam teeselda, et selle seaduse fookus on alati olnud samasoolistel. Sealjuures pole mina siiani saanud tõestust kas samasoolised paarid ise on seda tähelepanu ja ka seadust üldse soovinud või on see väljundiks neile, kes tahavad endale jänkukõrvu pähe siduda ja taguotsa väntsutades geiparaadidel ennast müüa?

Äkki olen hoopis ise konfliktne inimene, astusin ju ka Keskerakonnast välja?

Eelnevalt olin olnud pea kümme aastat Keskerakonna liige. Ei salga, et Keskerakonnaga liitusin tegelikult samuti just nende programmis olnud nõrgemate aitamise põhimõtte pärast. Lahkumise põhjuseks oli erakonna tollane peasekretär, kelle mina lahterdasin kohe, kui temast esimest korda kuulsin (see oli enne peasekretäriks saamist) karjeristiks, pugejaks ja teadsin juba siis ka tema kodukohast saabunud info põhjal, et tema seksuaalne orientatsioon pole päris normaalselt välja kujunenud. Lisaks oli põhjuseks ka nn veneraha saamise tagamaad, mida erakonna toonane esimees ei suvatsenudki põhjendada ei üldsusele, aga ka mitte oma erakonnakaaslastele.

Ja Keskerakonnast otse sotsiaaldemokraadiks?

Keskerakonnast lahkumise ja SDEga liitumise ettepaneku saamise ja liitumisotsuse vahele jäi ca viis kuud järelemõtlemise aega. Juba esimesel kohtumisel Urve, Indreku ja Kajariga sai selgelt välja öeldud, et on kaks punast joont, millest mind üle sundida ei saa. Neist esimene oli samasooliste kooselule abielu õiguste andmine ja teiseks räpakas ja läbimõtlemata haldusreform. Läbirääkijate sõnum oli, et pole probleemi, keegi ei sunni nendest punastest joontest üle astuma, sest samasooliste kohta puudub riigikogus enamuse toetus
Tänaseks oleme seisus kus tegelikult olen ma oma varasema kuuluvusega SDE liikmeskonda ületanud mõlemad punased jooned.

Õnneks ei saa kooseluseadust veel rakendada…

Jah. Õnneks on kooseluseaduse rakendusaktide puudumine stopanud seaduse reaalse toimimise, ja loodetavasti valija 2019 riiigikogu valimistel selle seaduse autoritele-toetajatele mandaati ei anna ning seadus ise rändab ajaloo prügikasti. Tegelikult see seadus mind maksumaksjana eriti ei morjenda, sest tema rahaline kulu oleks riigile olematu. Nii nagu tulugi. See seadus häirib mind kodanikuna, keda on kasvatatud austama ainult ühel kujul perekonda ja see on mehe ja naise liitu. Austades oma kasvatajaid, jään sellele põhimõttele ka truuks. Seaduse kahju moraalses mõttes on mõõtmatu.

Mis mind siis maksumaksjana häirib?

Teine seadus ja sellele eelnev ning järgnev häirib mind tunduvalt enam nii maksumaksjana kui ka kodanikuna. Tegemist kiirkorras vastu võetud haldusreformi seadusega. Olen siiani kindlal seisukohal, et selliselt läbi viidud reform ei ole Eestile parim lahendus. Olukorras, kus puuduvad hoovad, mis hoiaksid inimesi uute omavalitsuste piirides ja pidurdaksid keskustesse kokku jooksmise, on haldusreform eesmärgitu ja puudulik. Ühegi haldusreformi kriteeriumiks ei saa olla ainult inimeste mingisuguse arvu saavutamine mingiks konkreetseks ajahetkeks (karja suurus on oluline põllumajanduses, aga seal puudub demokraatia ja kari hoitakse jõuga oma territooriumil). Usun, et järgnevad aastad näitavad, et 2017 kohalike valimistega läbiviidud reform ei too ei kokkuhoidu ega avalike teenuste kvaliteedi kasvu. Küll viib inimesest kaugemale avaliku teenuse kättesaamise ja ka demokraatliku omavalitsemise kui sellise.

Millega ma igapäevaselt tegelen?

Koduste töödega, mida olen aastate jooksul pidevalt edasi lükanud. Ja neid tegevusi ja töid on ikka kogunenud. Täna võib öelda, et hakkavad ka valmis saama. Lisaks olen Rae volikogu liige ja tegelen ka Rae valla asjadega.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.