Koroonakriisiga seoses on palju räägitud, kuidas maailm pole pärast pandeemia kontrolli alla saamist enam endine. Üks olulisemaid muudatusi puudutab endisi kontoritöötajaid, kes vahepeal valdavaks muutunud kaugtöö vormist enam 100% ei loobu.
Kui enne koroonakriisi eelistasid inimesed pidada võimalusel kõik koosolekud näost-näkku ja sõitsid selleks vahel isegi lennukiga üksteisele külla, siis pärast pandeemiapiirangute leevenemist saab ilmselt valdavaks töövorm, mida nimetatakse hübriidtööks: kontoris käiakse oluliselt väiksemas mahus ja kaugtööle jääb suur roll. Osa koosolekuid jääb ka edaspidi toimuma video formaadis ja varasemate suurte nõupidamiste ruumide asemele ehitatakse hulk väiksemaid videokõnebokse.
Tehnoloogiafirma Huawei Mobile Service äriarenduse juht Vitali Donskoi märkis, et pandeemiajärgse maailma kontoritööline on hübriidtööline – tõeline digitaalne nomaad, kes suudab oma seljakotis peituva varustuse abil seada kontori mõne minuti jooksul üles kus ja millal iganes. “Hoolikalt valitud riist- ja tarkvara teeb töö sujuvaks, kuid unustada ei tohi ka digimaailmas varitsevaid küberohte. Ettevalmistus on ka hübriidtöö puhul edu alus,” lisas Donskoi.
Huawei ekspert pani kokku neli soovitust, kuidas hübriidtööks paremini valmis olla.
Vali sobilikud seadmed
Eduka hübriidtöö tegemiseks tasub üle vaadata oma seadmed ja teha vajadusel muudatusi. Kõige olulisem töövahend – sülearvuti, saadab välja teenitud pensionile suure hulga lauaarvuteid, mis kaugtöö tegemiseks hästi ei sobi. Tõeline hübriidtööline ei saa piirduda siiski vaid sülearvutiga, vaid vajab ka korraliku mobiilset seadet ning võib-olla ka mobiilset internetimodemit. Mürasummutavad kõrvaklapid on digitaalse nomaadi asendamatud abimehed, mis lubavad keskenduda ka keset linnulaulu või laste rõõmsaid kilkeid. Kasutaja jaoks on kõige lihtsam ja muretum valida seadmed, mis töötavad koos ühtses digitaalses ökosüsteemis, näiteks, et nii arvuti, telefon, modem kui ka kõrvaklapid asuvad Huawei platvormil.
Taga kvaliteetne internetiühendus
Sujuva hübriidtöö oluline eeldus on kiire ja kvaliteetne internetiühendus. Hanguva pildiga või hakkiva heliga koosolekul osalemine on ebaviisakas kolleegide ja partnerite suhtes ning näitab osaleja hoolimatust, sest tänapäevane tehnoloogia võimaldab Eestis peaaegu kõikjal leida võimaluse piisavalt kiireks andmesideks, olgu tegu koduse kaabliühenduse või 4G andmesidega. Lähiajal rajatav 5G võrk annab aga andmesideks täiesti uue taseme. Oma internetiühenduse kiirust ja kvaliteeti saab lihtsasti kontrollida mitmesuguse tarkvara abil. Näiteks Huawei seadmetel saab rakendustepoest AppGallery alla laadida mitmeid interneti kiiruseteste, millest populaarseim on maailmas ilmselt Speedtest by Ookla.
Varusta end sobiva tarkvaraga
Kaugtöö sujub tõrgeteta kui oma sülearvuti ja mobiilsed seadmed varustada vajaliku tarkvaraga. Näiteks AppGallery’s leiab kaugtööks vajalikke rakendusi kategooriatest “Äri” ja “Suhtlus”. Isikliku kogemuse põhjal soovitan juba täna installida erinevaid suhtlusrakendusi, näiteks Viber ja Telegram, aga ka kontoritööks vajalikke äppe, näiteks Microsoft Office, mis AppGallery’s on saadaval ühe kombineeritud rakendusena.
Ära unusta küberturvalisust!
Kaugtöö puhul suurenevad oluliselt erinevad küberohud. On organisatsioone, kus IT osakonnad on seadnud küberturvalisuse suurendamiseks hulga reegleid, aga paljud hübriidtöölised peavad ise hakkama saama. Kõige olulisem on jälgida, et seadmed kasutaks turvalist internetiühendust ja kus võimalik, toimuks andmeside krüpteeritud VPS protokolli kasutades. Suur turvaoht on koju toodud tööarvutile või mobiilsele seadmele ka lapsed, kes võivad uute programmide või rakenduste installimisel nakatada seadme viirusega või avada kurjategijatele tahtmatult tagaukse. Suur abi ohtude vastu võitlemisel on viiruse ja pahavaha tõrjerakendustest, mida on suures valikus leida nii AppGalleryst kui teistest ametlikest rakendustepoodidest.
Lisainfo Kätlin Hundimägi, kommunikatsioonispetsialist, +372 5347 6314, katlin.hundimagi@huawei.com
Rohkem informatsiooni Huawei toodete kohta.