Aprillis alanud ehitustööd jõuavad ühele poole detsembris. 900-ruutmeetrises juurdeehituses hakkavad paiknema viis suurt ja kolm väiksemat klassiruumi, raamatukogu ning juhtkonna toad.
Praegu käib Harkujärve 6-klassilises koolis 224 õpilast. 1.-5. klass on kahe paralleeliga, 6. klass on praegu üksik klass. “Keskmiselt on klassis 20-24 last,” räägib direktor Külli Riistop.
Kool teenindab Harkujärve ja Alasniidu piirkonda, samuti Harku alevikku, Laabi ja Tiskre küla. Mõned lapsed tulevad Tabasalust ning Tallinnast. Igapäevaselt tuuakse lapsed kooli tavaliselt vanemate autodega, koju kõnnivad nad jala või sõidavad bussiga.
Kooli personali on kokku 24 töötajat, neist 19 pedagoogi.
Laste arv kasvab üha
Kui Riistop 1994. aastal Harkujärve kooli direktoriks sai, oli koolis kuuekümne õpilase ümber. Õpilased mahtusid kenasti ära Ventri tee 1 majasse, mis praeguseks on tagastatud õigusjärgsele omanikule ja tühi.
Praegu tegutseb kool Ventri tee 2 hoonekompleksis, mis omal ajal püstitati hobuste maneežiks. 1986. aasta ümberehitus kujundas maneežist kultuurimaja, 2011. aastal sai hoonest järjekordse ümberehituse läbi Harkujärve koolimaja, ehkki üksikuid selle ruume oli õpilaste tarbeks kasutatud varemgi.
Spordisaal, mida võimlemistundideks kasutatakse, ei kuulu koolile, vaid OÜle Strantum. Üheksa moodulit, mis kooli eelmise aasta sügisel rentis, on Cramo Eesti ASi omad.
Mooduleid kasutas kool septembrist 2016 detsembrini 2017 ajutise hädalahendusena, et õpilased ära mahuksid.
Koolimaja laiendamise vajadus selgus mitme aasta eest. “Laste sündivuse pealt oli näha, et pragune koolimaja neid kindlasti vastu võtta ei suuda. Juba siis tekkis mõte ehitada juurdeehitus,” räägib Riistop.
Aastate eest kaaluti isegi päris uue koolimaja ehitamist ja Harkujärve kooli muutmist üheksaklassiliseks. “See mõte maeti maha. Leiti, et kuus klassi on optimaalne, aga ka kuueklassiline kool ei mahu praegusesse hoonesse enam ära. Ehitusbuum Harkujärve piirkonnas aina jätkub,” nendib Riistop.
900 ruutmeetrit lisaks
Praegu on Harkujärve kooli kasutada ca 1000 ruutmeetrit pinda. 880-ruutmeetrise juurdeehituse projekteeris Metusala Arhitektid OÜ. Arhitekt on Egon Metusala, vastutav spetsialist Kalli Metspalu. Projekt valmis 17. novembril 2016. Kogu vajaminev raha – 1 625 733 eurot – tuleb Harku valla eelarvest.
Ehitustöid tehakse ka olemasolevates Harkujärve kooli ruumides. “Meil tuleb sisehoovi aatrium, sissekäigud viiakse teise kohta, söögisaali suurendatakse, kokandusklassi suurendatakse, üks klassiruum kaob ära,” kirjeldab Riistop.
Arvestada tuleb ka erivajadustega lastega, kes vajavad väikeklassi. Harkujärve koolil on seni läinud hästi – erivajadustega lapsi on Eesti keskmisest vähem, umbes kümnendik õpilastest.
Juurdeehituse rajab Sand Ehitus OÜ. “Kopp hakkas tegema kaevetöid selle nädala alguses, 17. aprillil,” räägib firmas töötav Andre Teppan. Kopatöödele eelnes krundi raadamine puudest.
“Me loodame vundamendi valmis teha aprilli lõpuks. Hoone loodame katuse alla saada juuli lõpus,” ütleb Teppan. Sellele järgneb siseviimistlus. Hoone valmimistähtaeg on detsembris. “Võib saada valmis varem, aga ei hakka midagi ette lubama,” on Teppan napisõnaline.
“Seal on viis suuremat ja kolm väiksemat klassiruumi. Kõige olulisem – seal on raamatukogu, mida meil siiamaani ei ole. Seal on garderoobi fuajee ala ja seal on ka juhtkonna pisikesed ruumid,” täpsustab Riistop.
“Teisele korrusele tuleb suur avatud terrass, kuhu on siis ka õuesõppeklass paigutatud. Vaade peaks olema sealt väga ilus. Juurdeehitus ühendatakse peamajaga teiselt korruselt galerii abil,” räägib Riistop.
Mahutab 140 last
Juurdeehitus mahutab valmimise järel 140 last. “See võtab peamajalt päris suure koormuse ära,” loodab Riistop. Juurdeehitusse koliksid praegu moodulites õppivad ligemale seitsekümmend last ning teist sama palju peamajast.
Kui palju lapsi Harkujärve kooli hooned tulevikus kokku mahutavad? “Maksimaalselt ei tohiks meie õpilaste arv kasvada üle 250, aga ma pean ütlema, et järgmisel aastal ongi meil see lagi juba käes,” naerab Riistop. Kool nimelt arvestab 2017/2018. õppeaastal 240-245 lapsega.
“300 enam ära ei mahuta. See tähendaks seda, et meil tuleks järjekordselt kasutusele võtta ringsaal klassina. Seda me enam teha ei taha. Me peame saali kasutama nii tantsutundideks kui ka kehaliseks kasvatuseks, sest võimla ei mahuta ära kõikide klasside kehalise kasvatuse tunde,” räägib Riistop.
Harku vallas on praegu koole kokku viis – kuueklassilised Harkujärve, Vääna, Vääna-Jõesuu ja Muraste kool ning kaheteistklassiline Tabasalu gümnaasium. Õpilaste arv vallas kasvab jätkuvalt.
Mis oleks lahendus kaugemat tulevikku silmas pidades? “Tegelikult on mõte Apametsa põllu peale ehitada uus koolimaja. Millal see täpselt tuleb, seda keegi ei tea, aga mõtteid selle kohta on,” ütleb Riistop. See oleks Harku valla kuues kool.