Eelmise aasta aprillis alanud Harkujärve vana osa remont ja ümberehitus pidi esialgsete kavade järgi valmima 15. augustil. Juurdeehituse valmimist lubati 31. oktoobriks 2017. Milline on asjade tegelik seis?
“Harkujärve kooli olemasolnud osa rekonstrueerimine lõppes 3. septembril ja kooli ruumid olid kooli kasutuses juba tarkusepäeva aktuse ajal,” väidab Harku valla kommunikatsioonijuht Aule Sagen.
“Siis veel muidugi remont käis. Müra oli meil siin tohutu palju, aatriumi ju ehitati ja me ei saanud sissegi käia,” meenutab Harkujärve kooli direktor Külli Riistop. “Meil maja värises, kui masinad puurisid.”
Aatrium tilkus läbi
“Me olime väga pikalt ilma kütteta. Oktoobri lõpus hakkasime saama sooja. Enne seda ehitaja andis meile kõikidesse klassidesse elektriradiaatorid. Kuna katel oli maha võetud, siis me olime elektriradiaatorite peal. Me tulime kuidagimoodi toime,” räägib Riistop. Praegu kütab maja gaasikatel.
“Vanale koolile juurde ehitatud uue aatriumi andis ehitaja üle 16. detsembril 2017. Tööde valmimise viibimine on tingitud ehitajast, täpsemad põhjused saab välja tuua ehitaja,” lisab Sagen.
Riistopi sõnul sai kooli vana osa aatrium valmis aga alles jaanuaris 2018. “Ta pole praeguseni päris valmis, katusel on kile,” ütleb direktor. Aatriumi kolmnurkne klaaskatus nimelt hakkas vett läbi laskma, kui oli jaanuari lõpu suur sula. “Ämbreid oli selle all meil kohe õige mitu,” meenutab direktor
Aatriumis on praegu ajutiselt laste garderoob. “Me tahame garderoobi viia tegelikult uude koolimaja ossa, aga kuna see ei ole valmis, siis praegu on garderoob siin,” räägib Riistop.
Aatriumist pääseb kooli sööklasse, aga ka esimese korruse klassiruumidesse. Vanasse paekiviseina on tehtud kolm täiendavat ava, et liikumine lihtsam oleks. Klassiruumina kasutatakse ruumipuudusel isegi õpetajate tuba.
Õpetajad ise peavad leppima kolmest moodulist koosneva majakesega koolimaja hoovis, mis on nende staap ja keskus. Harkujärve koolil on praegu 20 õpetajat. Pedagoogide pere püsib ühtsena. “Aga see muidugi frustreerib, kui on need lubadused ja neid ei täideta,” arvab Riistop.
Kas valmib märtsis?
Harkujärve kooli vana osa ümberehituse ja juurdeehituse riigihanke võitis ehitusfirmade Riito Ehituse AS ning Sand Ehitus OÜ ühispakkumine. Nüüd ilutsevad ehitusplatsi ääres Eviko Ehitus OÜ sildid. “Eviko Ehitus OÜ on endise Sand Ehitus OÜ uus ärinimi, tegemist on sama ettevõttega, mis osales riigihanke võitnud ühispakkumises,” selgitab Sagen.
Sel kolmapäeval askeldasid ehitajad peaasjalikult juurdeehituse hoones, mis on saanud nii seinad kui katuse, uksed ja aknad, kuid pooleli on välisviimistlus ja juurdeehituse küttesüsteem veel ei toimi.
Millal Harkujärve kooli juurdeehitus ikkagi valmib? “Laienduse põhilise ehitusvalmiduse saavutamiseks on lepingu tähtaega pikendatud kuni 31. märtsini 2018,” teatab Sagen.
Harku vallaga sõlmitud kooli vana osa ümberehituse ja juurdeehituse maksumus on 1 625 733 eurot. “Viivitused on toonud vallale lisakulusid, kuid vastavalt lepingus sätestatule on töövõtja kohustatud tellijale sellised kahjud hüvitama. Seda on töövõtja ka teinud,” väidab Sagen.
Ehitusel askeldab end objektijuhiks nimetav mees, kes ei soovi oma nime öelda. “Mina olen üldse selles ettevõttes ainult paar nädalat töö olnud. Plaan on märtsi lõpuks ikkagi valmis saada,” ütleb ta juurdeehituse kohta.
Mis siis viimase kahe nädalaga on ära tehtud? “Algas fassaadi paigaldus. Sinna tuleb sindel. Küttesüsteem valmib täielikult järgmisel nädalal. Siin on gaasiküte,” selgitab objektijuht.
Igapäevaselt töötab Harkujärve kooli juurdeehitusel paarkümmend töölist. “Tuulekülm on nii kõva, et näpud lausa kukuvad otsast ära. Fassaadimehed on tänaseks juba läinud, muidu jäävad haigeks ja siis ei tee keegi seda enam edasi,” räägib objektijuht.
Selge on see, et siin läheb veel aega,” on Riistop juurdeehituse valmimise uue tähtajana välja hõigatud 31. märtsi suhtes skeptiline. “Me ise loodame, et ehk ta ikka kuskil aprillis-mais saab. On halvemaid arvamusi ka, et alles võib-olla selle kooliaasta lõpuks.”
Et juurdeehituse valmimine on viibinud, kasutab Harkujärve kool endiselt üheksast moodulist koosnevat korpust, mis pandi püsti 2016. aasta suvel kui ajutine lahendus 2016/17. õppeaastaks.
Riistopi arvates valis Harku vald Harkujärve kooli remondi ja juurdeehituse teostajaks valed ehitusfirmad. “Ma arvan, et ehitaja valikus on asi,” ohkab ta. “Tõenäoliselt materjalide muretsemisega oli ka probleeme.”