Harku vald pääses kolepuust? (0)
„Vallavalitsuse idee kohaselt võiks meie maamärgi puhul lähtuda Harku valla logol kasutatavast puumotiivist ning kujutada sellest inspireerituna sarnase tegumoega puu kujutist koos Harku valla nimetusega. Skulpturaalne puumotiiv on lahendatud 6 meetri kõrgusena ja metallkonstruktsioonina.“

Sedamoodi kirjutas 26. aprilli Harku Valla Teataja. Harku valla kommunikatsioonijuhi Kady-Ann Suti sule läbi üllatuseks kogu vallarahvale – Harku vallavalitsus oli võtnud nõuks püstitada vallale maamärgi. Loomulikult Harku valla ühte enimläbitavasse kohta. „Skulptuurse maamärgi asukohaks on esmalt planeeritud Tallinna-Rannamõisa-Kloogaranna teel asuv Tiskre ringi keskpaik. Maamärk oleks vaadeldav kõikidelt ringristmikule suunduvatelt teedelt, kuid paigutamisel on järgitud Tallinna-Tabasalu põhitelje suunda, mis on primaarne vaatluskoridor,“ kirjutas Harku Valla Teataja, ikka sellesama Kady-Ann Suti sulega. Nii anti vallarahvale teada vallavalitsuse plaan püstitada Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks maantee ringile Tiskresse metallist hiigelkõrge puu. „Skulpturaalne puumotiiv on lahendatud 6 meetri kõrgusena ja metallkonstruktsioonina. Esmase eskiislahenduse põhjal asub skulptuur betoonist vundamendil, mille kõrgus maapinnast võiks olla umbes 25 cm“, üllatas vallarahvast ikka seesama valla ajaleht ja valla kommunikatsioonijuht.

Kasuri ratsamonument

Loomulikult algas valla sotsiaalmeedias elav arutelu maamärgi vajalikkusest, sellele kulutatavast rahast, Harku valla sümboolikast laiemalt. Ja mitte vallavalitsuse plaani soosivalt. Harku vald on mereäärne vald, siin on pankrannik, Eesti vanim tuletorn, arvukalt mõisaid – mida ütleb meie kohta puu? Nii kirjutati – vallarahvas ei olnud rahul vallavalitsuse plaaniga. Tekkis ka küsimus: kuidas Harku vallavalitsus ilma elanikega arutamata ja volikoguga konsulteerimata kõiki valla elanikke ja Eesti vabariigi 100. juubelit puudutava olulise küsimuse kitsas kabinetis otsustas, eirates järjekordselt nii avalikku arvamust.

Harku valla volikogu liige Priit Kotkas: „Märtsikuu volikogu istungil oli vallavalitsuse informatsioon, et tahetakse mingi maamärk püstitada. Et midagi täpsemalt polnud, siis rahvaesindajad ei pööranud informatsioonile erilist tähelepanu – erinevat teavet tuleb kogu aeg, volinikud olid õhtuks aga üsna väsinud.“

Volikogu liige Sulev Roos: „Arvasin sellist informatsiooni kuuldes, et vallavalitsus teeb aprillinalja – ei ole ju tõsiselt võetav plaan – pealegi ilma vallaelanikega arutamata – püstitada Tiskre ringile metallist puu. Sama hästi võiks ju panna tuntud aatemehe Ott Kasuri ratsamonumendi.“

Oli kuidas oli, aga volikogu aktiviseerus alles peale seda, kui vallarahvas oli aktiviseerunud. Ehk peale artikli „Skulpturaalne maamärk tähistamaks Harku valda?“ ilmumist 26. aprilli Harku Valla Teatajas ja elanike tormilist negatiivset emotsiooni valla sotsiaalmeedias.

Elu kui puhkus?

Läinud neljapäeval, 24. mail, arutas volikogu taas maamärgi püstitamist. Seekord soovis volikogu päevakorda seda punkti rahvaesindaja Priit Kotkas, vastu vallavalitsuse tahet.

„Mul oli vallavanemaga aktiivne kirjavahetus, milles Kaupo Rätsepp soovitas tungivalt see küsimus päevakorrast välja jätta. Ma polnud nõus: minu ega väga paljude teiste vallakodanike arvates ei sobi puu vallale maamärgiks,“ põhjendas Priit Kotkas, miks ta maamärgi küsimuse taas volikogu ette vedas.
Priit Kotkas tegi volikogule ka ettekande.

„Harku valla sümboolikaks on põhjatähe märgiga vapp ja lipp, vallavalitsus on ilma volikoguga heakskiiduta võtnud kasutusele ka slogani „Elu nagu puhkus“, lisaks kasutatakse puu-sümboolikat, mida nüüd ka maamärgina Tiskre ringile tahetakse püstitada. Kui see puu on kirjablanketil või ümbrikul, siis – las olla, see ei häiri kedagi. Kui see puu tahetakse aga püstitada kuue meetri kõrguse raudmonumendina liiklustihedasse kohta, siis – andke andeks! – tuleb ikka valla maksumaksjaga arutada, ka see raha on sihipäraselt kulutatud,“ kõneles Priit Kotkas volikogus.

Rahvaesindaja leidis, et sümboolikat tuleb käsitleda võimalusena luua vallale ühtne visuaalne idenditeet. „Harku vald on üks kõrgema tööhõivega omavalitsusi Eestis. Slogan, mida vallavalitsus kasutab – „Elu nagu puhkus“ – solvab meie töökaid vallakodanikke-maksumaksjaid. Vallavanemale võib see elu siin puhkus olla, teistele kindlasti mitte,“ oli Priit Kotkas resoluutne.

„Kui juba sümboolika välja töötame, siis sellise ühtse, mida sobiks kasutada nii bussipeatustes, koolimajade seintel, vallamajas,“ lõpetas Priit Kotkas. Et sellel volikogul on jäänud vähe aega tegutseda, leidis ta, et ülesanne tuleks jätta järgmisele, 15. oktoobril valitavale rahvaesindusele.
„Arutasime sümboolika küsimust ehituskomisjonis ja leidsime sama – küsimusega peaks tegelema järgmine volikogu,“ sõnas rahvaesindaja Aadu Kana.

„Ka maa- ja keskkonnakomisjon arutas sümboolika kehtestamist ja kasutamist, maamärgi rajamist. Leidsime samuti, et peaksime kompleksselt lähenema, kuulama elanike ettepanekuid. Sellepärast arvan samuti, et see mahukas küsimus on parem jätta järgmisele volikogule,“ kõneles Maris Viisileht.
Nii volikogu otsustaski. Kolepuud Harku valda ei tule. Esmalt räägitakse ka elanikega.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.