Harjumaal jagatakse abivajajaile 61 058 sealihakonservi (0)
Maaeluministeerium soetas 2015. aasta novembrist 2016. aasta veebruarini riigi tegevusvarusse ligi 950 000 sealihakonservi. Nendest 900 000 anti nüüd üle kohalikele omavalitsustele, sellest 61 058 Harjumaa omavalitsustele, kes jaotavad need toimetulekuraskustes inimeste vahel.

Need sealihakonservid valmistati seakatku leviku tõkestamiseks kehtestatud III piirangutsoonist pärinevate sigade lihast. Konservidest 50 000 jaotati juba kaitseväele, päästeametile, politsei- ja piirivalveametile ning sisekaitseakadeemiale.

Lõviosa ehk 900 000 anti üle kohalikele omavalitsustele, et nood jagaksid need puudustkannatavatele inimestele. Soovi avaldanud Harjumaa omavalitsused said konservid kätte peamiselt detsembri alguses. Kokku jagatakse Harjumaal 61 058 sealihakonservi.

Enim jagab Maardu

Kõige suurema koguse – 12 000 sealihakonservi – tellis maaeluministeeriumilt Maardu linn. Linna sotsiaalabi osakonna juhataja Tatjana Kisseljova sõnul antakse need kolme ja enam lapsega peredele ning pensionäridele, kelle kuusissetulek ei ületa 400 eurot. Paljulapseline pere saab 12 konservi, pensionär 6 konservi. Konservide jagamine algas detsembris ning toimub esmaspäevast reedeni linna sotsiaalabi osakonnas nimekirjade alusel.

“Harku vald tellis esialgu 8000 sealihakonservi, millele küsis juurde 1500,” selgitab sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja Tiia Spitsõn. Need jagatakse 1.-28. veebruarini mittetöötavatele pensionäridele, toimetulekutoetuse saajatele ja vähekindlustatud peredele tasuta riigiabi korras vallavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonnast. Selline perekond saab 6-8 konservi. Koduhooldusteenust kasutavatele Harku valla eakatele on valla hooldustöötajad ettenähtud lihakonservid kodudesse juba ära viinud.

Loksa linna 8193 konservi jagatakse linnavalitsuses 9. jaanuarist 17. veebruarini. Saajate hulka kuuluvad mittetöötavad pensionärid, riikliku toimetulekutoetuse saajad, vajaduspõhise peretoetuse saajad, puuetega inimesed ja paljulapselised pered. Inimese kohta antakse kuni 5 konservi.
Anija vald sai maaeluministeeriumilt 6000 konservi. “Konserve asuti jagama nädala jooksul pärast nende saamist,” selgitab abivallavanem Marge Raja. “Kuna aruanne jagamise kohta tuleb esitada 2017. aasta maikuu lõpuks, siis nii kaua on Harjumaa omavalitsustel aega neid jagada.”

Jõelähtme vallale eraldati 4000 konservi. Vald on otsustanud, et konservidele on õigus vähekindlustatud isikutel ja leibkondadel, kus sissetulek ühe liikme kohta on väiksem kui 195 eurot kuus, üksi elavad pensionäridel, paljulapselistel peredel, üksikvanematel ja puudega laste peredel. Neid jagatakse 14. veebruaril Loo alevikus, 15. veebruaril Kostivere alevikus ning 16. veebruaril Neeme ja Kaberneeme külas.
Kuusalu vald sai samuti 4000 konservi, mis jagati detsembris. “Konservisaajate nimekirjas olid pered ja üksikult elavad inimesed, kes on varasemalt taotlenud sotsiaaltoetusi või saanud sotsiaalteenuseid. Igale pereliikmele anti 12 konserviga kiletatud pakk, kokku jagus rohkem kui 300 inimesele, ”selgitab hoolekandespetsialist Pilleriin Kurg.

Ka Kose vald küsis 4000 konservi. “Me hakkame nüüd veebruarist jagama. Jagame nii kaua, kui on otsas,” lubab sotsiaalnõunik Merike Pihla. Konservid lähevad vähekindlustatud isikutele, kellest igaüks saab kuni 12 toosi.

Raasiku vald sai 3500 toosi. “Konservide jagamisega tehti algust 14. detsembril ja jagamine kestab veebruari lõpuni,” teatab sotsiaalosakonna juhataja Liivi Puumets. “Konserve jagatakse toimetulekutoetuse saajatele, vajaduspõhise peretoetuse saajatele, üksi elavatele pensionäridele/ töövõimetuspernsionäridele, puudega inimestele, paljulapselistele peredele ja teistele puudust kannatavatele isikutele,” lisab Puumets.

Saue linn sai 3500 konservi. “Jagamist alustasime kohe ja jagame vastavalt vajadusele jooksvalt. Vastavalt juhistele jagame konservid vähekindlustatud peredele,” selgitab avalike suhete peaspetsialist Sirje Piirsoo.

Keila vallale eraldati 3000 konservi, mis jagatakse laiali detsembrist veebruarini. Konservid lähevad toimetulekutoetuse saajatele, vajaduspõhise peretoetuse saajatele, kolme ja enama lapsega leibkondadele ning majanduslikult raskes olukorras olevatele leibkondadele.

Padise vald tellis maaeluministeeriumilt 1500 konservi, aga ei ole neid veel kätte saanud. Kes oleks nende sihtgrupiks? “Toimetulekuraskustes ja lastega pered, väikese sissetulekuga, alla suhtelist vaesuspiiri elavad vallaelanikud,” lubab sotsiaalnõunik Reet Velberg.

Osa piirdub vähemaga

Keila linna 850 konservi jagamisega tegeleb sotsiaalkeskus. “Keila sotsiaalkeskuse sotsiaaltöötajad on jaganud konserve alates detsembrist toimetulekuraskustega peredele, hetkel on üle poole konservidest jaotatud,” kinnitab linnapea Enno Fels.

Rae vallale anti 315 sealihakonservi, mida jagatakse vähekindlustatud lastega peredele ja toimetulekutoetuse ja vajaduspõhise peretoetuse saajatele kuni 31. Jaanuarini, teatab sotsiaalhoolekande spetsialist Teiri Jõõras.

Saku vald sai 300 konservi. “Konservid jagasime koheselt detsembrikuu jooksul. Saajateks olid Saku vallavalitsuse sotsiaalhoolekande spetsialistidele teadaolevad toiduabi vajajad,” selgitab sotsiaalhoolekande spetsialist Anne Moses.

Kiili vald sai 200 konservi. “24. jaanuari seisuga on Kiili valla konservid abivajajatele laiali jaotatud,” teatab sotsiaalnõunik Ann Vahtramäe.
Vasalemma vald jaotab 200 konservi vähekindlustatud isikutele ja peredele jaanuaris-veebruaris.

Kõik ei soovi

“Paldiski linnale ei ole sealihakonserve eraldatud,” tunnistab sotsiaalosakonna juhataja Katrin Glaase. Kristel Lääne sõnul ei ole ka Aegviidu vallale konserve pakutud. “See on kuidagi minust siis mööda läinud,” ütleb ta.

Kõik Harjumaa omavalitsused ei olegi maaeluministeeriumi sealihakonservidest huvitatud. “Saue vald ei tellinud endale neid konserve,” teatab vallavanem Andres Laisk napisõnaliselt.

“Me ei tellinud neid. Meil ei ole säilitamise kohti ja kuna oli alles Euroopa Liidu abi ka, siis sellepärast me ei võtnud. Me saame Punaselt Ristilt abi iga kord, kui meil on soovi,” selgitab Kernu valla sotsiaalvaldkonna juht Merike Lepik.

“Meie loobusime sealihakonservidest kokkulangevuste tõttu Euroopa Liidu toiduabi saabumisega novembri alguses. Kõike seda toidukraami ei ole meil lihtsalt võimalik kuskil hoiustada,” teatab ka Nissi vallavanem Peedo Kessel.

Viimsi vald ei soovinud samuti maaeluministeeriumi konserve. “Viimsi vallal on siduv koostööleping Toidupangaga ja sealsed töötajad komplekteerivad meie abivajavatele klientidele iganädalaselt toidupakid ja toovad need Viimsisse ja meie enda head töötajad transpordivad nimetatud toidupakid abivajavatele klientidele otse nende koju – ja nii igal reedel,” selgitab abivallavanem Jan Trei.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.