Orelimeister Hardo Kriisa uuendas augusti teises pooles Padise vallas Madise kiriku 160-aastast orelit. Pill puhastati tolmust ja prahist ning häälestati registrite kaupa uuesti.
Kõrgel merekaldal asuva pühakoja kuue registriga oreli ehitas 1856. aastal Tallinna meister Gustav Normann. Kahjuks kannatas suur pill 1968. aastal tulekahjus, kui hävisid teisel korrusel asunud lõõtsad. Hiljem pilli rüüstati ning sellelt varastati metallvilesid. Oreli taastas aastatel 1990-1991 meister Hardo Kriisa töökoda. Toona ehitati pillile ka uus mootor, mis vahetati välja veidi enne 2015. aasta jõulupühi Laukhuffi tehasest tellitud mootoriga.
Veerand sajandit on aga oma jälje jätnud. “Aja jooksul ilmnesid mõned vead, mida meie organist Piret Arikainen osavalt vältis. Näiteks üks pedaalivile jäi hüüdma ja oli mõistlikum seda nooti mitte kasutada. Samuti liikusid väga raskelt pedaaliregistrite avajad, neid tuli kahe käega kogu jõust lahti tõmmata,” ütles koguduse õpetaja Joel Siim. Remondi käigus selgus ka põhjus: suured ja rasked puust viled olid tuulepõhjad kokku surunud ja liikuvad osad kinni kiilunud.
Registrid on tasakaalus
Augustis võttis meister Kriisa ette remondi. Ette oli nähtud vigade kõrvaldamine, oreli puhastamine tolmust ja prügist, intoneerimine ja häälestamine. “Intoneerimise eesmärk on erineva kõlaga registrite omavaheline tasakaalustamine, et registrite kooskõla oleks tasakaalus,” selgitas Siim.
Kuna orel kõlas kaasaegse häälestusega võrreldes ligi 3/4 tooni madalamalt, otsustati töö käigus viia häälestus kaasaegsele standardile lähemale. Puitviledele õige helikõrguse andmiseks tuli neid 1-5 sentimeetrit lühemaks saagida.
Tööde esialgne maksumus oli 945 eurot. Kuid ümberhäälestamine muutis uuendamise mõnevõrra kallimaks. “Täpset maksumust ma hetkel veel ei tea. Meister Kriisa rääkis mõnesaja euro lisandumisest,” ütles Siim. “Mul on hea meel, et oreli remont tekitas paljudes inimestes elevust ning ligi 60 inimest annetasid kokku 1230 eurot, millest peaks piisama ka kallimaks osutuva töö eest tasumiseks,” jätkas õpetaja.
Torn ja katus kehvad
Orel on nüüd korras ning saab täiel ilul kõlada. Milliseid uuendustöid on veel ette võetakse?
“Kirikutornist on alla võetud üks nurgatornidest, mis konstruktsiooni kõdunemise tõttu muutus ohtlikuks. Ainult tornikese tagasipaigutamine ei ole mõttekas. Kui tuua kohale tõstuk, tuleb üle vaadata kogu kiiver ja hoone katus,” ütles Joel Siim.
Tuuled on tornikiivri pleki mitmest kohast lahti rebinud ja vihma sajab sisse. Samuti on vaja parandada katuses rida auke, kuhu ei seest ega väljast tavalise redeliga ei ulatu. “Kahjuks on need tööd kokku küllaltki kulukad ehk umbes 8000 eurot. Loodame nende tööde osas riikliku pühakodade programmi toetusele. Muret teeb ka põranda olukord,” loetles õpetaja.