Praeguse ehitustrendi märksõnadeks on kiirus, hinnatundlikus ja ökonoomsus. Selle kõigega arvestab moodulmaja. 13.-15. novembril näitas Akso-Haus OÜ Tallinnas moodulmaja, mille eripäraks on kaasa ehitatud vundament, mis laseb maju kergelt paigaldada ning eemaldada.
Eestis ja Euroopas on huvi moodulmajade vastu viimasel ajal aina kasvanud. Seda näitab kasvõi asjaolu, et turule tuleb aina rohkem pakkujaid. Vasalemmas asuva Akso-Haus ettevõtte eripäraks on vundamendiga majad. “Teistel moodulmajadel on vaja vundament kohapeal toota, meil aga piisab killustikupadjast, mis on traktoriga 1–2 päeva töö, ja maja võib krundile panna” seletas Akso-Hausi logistik Andres Omer ettevõtte patenteeritud toodet.
Kui inimestel on raha, saavad nad maatükile osta maja nagu Monopoly lauamängus. Kui soov on maja müüa, tõstetakse maja krundilt sama kergelt, kui see sinna pandi. Samuti jääb majade teisaldamisel või lammutamisel hoonetest järele mõned vundamendi osad, aga Akso puhul mitte. “Meie mudeli puhul jääb jäljeks killuplats, millele on kerge luua haljastusala,“ sõnas Omer.
Kokkuhoid ja riskide maandamine
Eelnevalt on Akso ehitanud maju põhiliselt välismaa suurtellijatele ja arendajatele. Nüüd proovitakse tulla Eesti turule erakliendi tasandil. Näidismaja Reval 1-59 MAI on Akso üks kolmest moodulmajast, mida demonstreriti eelmisel nädalavahetusel tallinlastele Paldiski mnt K-Rauta parklas. “Selle aasta algusest hakkasime ehitama maju eratarbijale. Nende eelisteks on kokkuhoid ja riskide maandamine ehitamisel. Päringuid moodulmajade kohta tuleb palju,“ rääkis Omer. Akso-Hausi moodulmajade hinnad varieeruvad 44–116 000 euro vahel (ehituspinnad seejuures 60–121 m2).
Reval 1-59 MAI on, nagu nimigi ütleb, valminud selle aasta mais. Nädalavahetusel käis moodulmajaga tutvumas mitu tuhat inimest. Maja ostmine nõuab aga kaalutletud otsust, mistõttu keegi uisapäisa lepingut sõlmima ei kipunud. “Need, kes tundsid maja vastu tõsist huvi, on saatnud meile oma koordinaadid ja meie transpordipartner on kontrollimas transpordi võimalikkust,“ märkis Omer.
Ruumilahendus on üks
Maja välimuse puhul saab klient ise kaasa rääkida: mis värvid, kas kasutada lame- või viilkatust jne. Ruumilahendus aga jääb Omeri sõnul ühesuguseks: elutuba, millesse on integreeritud Eestis valmistatud köögimööbel, 1-3 magamistuba ja väike saun.
“Kuna klient on väga hinnatundlik, siis me ei saa keskenduda ainult sellele, et maja ehitamisel oleks kasutatud Eesti materjale. Sellega läheksid hinnad kõrgemaks, võrreldes praeguste hindadega, millesse on lisatud köögimööbel, küttesüsteem, köögitehnika, siseviimistlus,” ütles Omer.