30. septembril saab meeleoluka alguse tänavune Porikuu festival, mis toob oktoobrikuu vältel rohkelt avastamisrõõmu pakkuvaid kohalikke elamusi Lääne- ja Harjumaa paikades, kuhu tavakülastaja igapäevaselt ei satu. Avapidu on mõeldud kogu perele ja kulmineerub Eesti ning tõenäoliselt kogu maailma suurima kummikudiskoga.
Tänavu juba kuuendat korda toimuv Porikuu festival pakub oktoobrikuu jooksul üle 65 erineva sündmuse nii kultuuri-, toidu-, looduse-, spordi- kui ka meisterdamishuvilistele. „Põhjust sügisel Loode-Eestit uudistama tulla on, sest kavast leiab midagi igale maitsele. Väärib äramärkimist, et meil on väga palju tervele perele mõeldud sündmusi ning võib julgelt tulla suure pundiga, sest paljud neist on sümboolse tasu eest või suisa tasuta,“ kommenteerib tänavust sündmustesarja festivali projektijuhi Karet Schönberg.
Avapidu maailma suurima kummikudiskoga
Juba teist aastat järjest saab festival avalöögi Keilas, kus jätkub tegevust ja lustimisrõõmu nii suurtele kui ka väikestele. „Meeleolukal avapeol kõlab Keila keskpargis elav muusika ja tantsijad annavad võimsa tantsu- ja valgusetenduse „5 aastaaega“. Pere pisemaid lõbustab Pipi Pikksukk ja kindlasti leidub rohkelt maitseelamusi. Õhtu elava tulega kaunistatud Keila keskpargis kulmineerub eelmisel aastal esimest korda toimunud ja tõeliseks hitiks osutunud Eesti ja tõenäoliselt kogu maailma suurima kummikudiskoga, kus osales mullu tuhatkond inimest. Avapidu on kõigile osalejatele tasuta,“ tutvustab Schönberg. „Meeleolukast õhtust saab kaasa ilusa mälestuse, sest Porikuu fotonurgas pildistab professionaalne fotograaf,“ lisab ta.
„Festivali avaõhtu pakub ka suurepäraseid võimalusi tutvuda terve perega Keila värvikireva ajalooga,“ toob projektijuht avaõhtu mitmekesise sündmustekava kohta näiteid. „Õhtuhämaruses saab õdusalt valgustatud aias tasuta kuulata kõhedaid Keila kihelkonna tondijutte kodukäijatest, luupainajatest, näkkidest ja paljust muust, mida pajatab raamatu „Krokuall ja muttertansi. Tondijutte Keila kihelkonnast“ autor Kadri Aller.“
Kuus kilomeetrit laternatega
Lisaks tondijuttudele algab samal õhtul kirikuplatsilt põnev piletiga laternamatk, kus mõnusas tempos jalutatakse läbi kuuekilomeetrine rada Keila märgiliste hoonete juurest. „Matkal uuritakse, mis on selle muinasajal asustatud, keskajal ehitatud ja sõdades korduvalt purustatud põneva teede, sõdade ja uuenduste keskpunktis asuva Tallinna eeslinna fenomen,“ selgitab Schönberg.
Schönberg toob välja, et lisaks arvukatele sündmustele toimub sel aastal esmakordselt põnev Loode-Eesti Porikuu kummiku geopeituse mäng, mille peaauhinnaks on Michelin Guide 2022 ja 2023 poolt soovitatud elamusrestorani Lahepere Villa sajaeurone kinkekaart.
Eelmisel aastal meelitas Porikuu Loode-Eestit avastama üle 7000 huvilise nii Eestist kui ka välismaalt. Festivali kava ja täpsema info leiab festivali kodulehelt www.porikuu.ee.
Festivali tegevust koordineerivad MTÜ Lääne-Harju Koostöökogu ja MTÜ Nelja Valla Kogu. Korraldamist kaasrahastavad Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond ja piirkonna omavalitsused.