18. oktoobril toimub Tallinnas Fahle ärikvartalis kunsti- ja kultuurifondi WhiteDove.Art pidulik asutamine ning kunstikollektsiooni „Vabadus 21. sajandil” üleandmine Eesti kunstimuuseumile.
Ellu kutsutava kunsti- ja kultuurifondi eesmärgiks on tutvustada Eesti kunsti ja kultuuri maailmas, keskendudes oma tegevustes kultuuridiplomaatiale, Eesti kultuuri kandepinna laiendamisele ning kultuuri kui kapitali väärtustamisele. WhiteDove.Art jäädvustab Eesti kunsti ja kultuuri läbi olemasolevate ning tulevikus loodavate projektide läbi neile tunnustuse ja rahastuse leidmise. Fond soovib leida toetust kaheteistkümnele suurepärasele projektile, mis aitaks Eesti kunsti viia laia maailma ning aidata siinsetel inimestel Eesti kaasaegset kunsti rohkem tundma õppida ja tunnustada.
„Andetute akadeemia“ aitab endas loovust leida
Fond aitab luua uut kunsti, ühendab loomingulisi, kultuurihuvilisi inimesi ja ettevõtjaid, vahendab ideid ning kutsub ellu heategevuslikke, haridus- ja kultuuriprojekte. Fond väärtustab kestlikku eluviisi, humanismi ja rahu maailmas.
Erinevate huvitavate projektide seas, mida loodav fond hakkab ellu kutsuma , on näiteks „Andetute akadeemia”. Seda nime kannab kursus kõikidele inimestele, kellele varasemalt on öeldud, et nad ei oska joonistada, laulda ega pilli mängida. Andetute akadeemia kavatseb panna need inimesed laulma ja joonistama, et üles leida enda sees loovus ning äratada taas huvi kunsti ning loomingu vastu. Muusikaõpetajaks andetutele on juba lubanud hakata tunnustatud laulja ja laulukirjutaja Jaan Pehk.
„Andetute akadeemiale” lisaks on fondil veel 11 põnevat projekti, mille ellu kutsumine aitab kaasa Eesti kunsti- ja kultuuri säilitamisele ning tunnustamisele nii Eestis kui Eestist väljaspool.
Pidulik asutamine tulekul
18. oktoobril toimuval pidulikul fondi asutamisel teeb muusikalise etteaste armastatud laulja Hardi Volmer, kelle teos asub samuti kunstikollektsioonis „Vabadus 21. sajandil”. Toimub ka haarav kunstioksjon alati meeleoluka Andres Tormi juhtimisel. Õhtu jooksul kogutud raha läheb kunsti- ja kultuurifondi WhiteDove.Art algatatud kultuuriprojektide toetuseks.
Eesti kunstimuuseumile kingitakse kunstikogu „Vabadus 21.sajandil“, milles Eesti 100. sünnipäevaks lõid 21 meie tunnustatud kaasaegset kunstnikku vabadusest inspireeritud teost ja neis töödes jutustatakse maailmale Eesti vabaduse lugu. Üleantavas kogus on esindatud teosed kunstnikelt Raul Meel, Jüri Arrak, Marko Mäetamm, Kiwa, Liisa Kruusmägi, Priit Pärn, Laurentsius, Urmas Viik, Navitrolla, Hardi Volmer, Kadri Kangilaski, Evi Tihemets, Peeter Allik, Jaan Toomik, Ivar Kaasik, Tarrvi Laamann, August Künnapu, Maarit Murka, Kadri Alesmaa, Jaak Visnap ja Leonhard Lapin. Kõik teosed on valminud käsitsi, vanas trükitehnikas ja vanade trükipresside abil, kasutamata kaasaegseid digitehnoloogiaid.
Eksklusiivne kunstikollektsioon on jõudnud juba väga paljude kunstihuvilisteni, sealhulgas on üks selline kollektsioon kunstnike poolt kingitud ka 2018. aastal vabariigi presidendi kantseleile ning selle võttis vastu meie tolleaegne president Kersti Kaljulaid.
Vabaduse kollektsiooni tööde näitused on üleval Pariisi, Berliini ja Londoni Eesti saatkondades.
Kogu hind on sama suur kui rahvaarv
Kunstikollektsiooni uus hind on edaspidi sümboolselt sama suur kui Eesti rahvaarv viimase loenduse põhjal. Kollektsioonil ei ole niisama kõrge hind, vaid selle taga on mõte. Me ei saaks tähistada Eesti vabariigi aastapäeva, kui meil ei oleks vabadust.
Kogu maailma rahvaarv on kaheksa miljardi kandis ning eestlasi on sellest vaid natuke rohkem kui üks miljon. Selleks, et jääda suures massis püsima iseseisva kultuuri- ja keeleruumina ning mitte sulamiskatlas ühtlustuda, on viimane kultuuripadrun maailmale meie kultuur: kunst, muusika, film, Kihnu Virve, regilaul, animatsioon, Arvo Pärt ja Raul Meel jne. Meie kultuur on ka meie vabadus ning sellel ei ole hinda.
Oma presidentuuri alguses on öelnud Lennart Meri: „Kultuur on meie viimane padrun.“ Sellest mõttest lähtub ka kunsti- ja kultuurifond WhiteDove.Art.