Sõda lõpeb Ukrainas siis, kui Putin sureb. Krimm enam niipea Ukrainaga ei taasühine – seal on selleks liiga palju Vene sõjaväge, kõik tähtsamad strateegilised positsioonid on hõivatud.
Läinud nädala külastas Ukraina 13-liikmeline riigi- ja omavalitsustegelaste delegatsioon Tallinna Arendus- ja Koolituskeskuse kutsel Tallinna linna ja ümbruskonna omavalitsusi.
Tallinna arenduskeskuse juhataja Kalle Kukk: “Ukrainlased tundsid siin huvi meie omavalitsuste koostöö ja omavalitsuste ühisprojektide vastu.“
Delegatsiooni juht, Ukraina asepeaministri nõunik Anatoli Tkatšuk ütles Harju Elule, et Eestisse tõi neid soov tutvuda siinsete omavalitsusprobleemide ja nende lahendamisega.
Harku vallas käidi vaatamas kergliiklusteid ja uuriti, kuidas saavad omavalitsused teha koostööd ühiste projektide rajamisel.
Pikem kohtumine ja teabevahetus oli ukrainlastel Harjumaa Ühistranspordikeskuses (HÜTK), kus transpordi korraldamisest kõnelesid HÜTK juhatuse esimees Andrus Umboja ja tegevjuht Vello Jõgisoo.
Anatoli Tkatšuk: “Ukraina plaanib läbi viia ulatuslikku haldusreformi keskvõimu detsentraliseerimiseks. Paraku pole sellest huvitatud ei ministeeriumid ega kohalike haldusüksuste juhid. Külanõukogud kardavad võimust ilmajäämist, sama tunnetab keskvalitsus. Tulime uurima, kuidas Eestis on haldusreform teostunud.
Kas olete nähtuga rahul?
Anatoli Tkatšuk: Lootust annab see, et teil suudavad omavalitsused nii mitmelgi alal, näiteks transpordi küsimuste lahendamisel edukalt koostöö teha. Samas – teie omavalitsused on pisikesed, mõnes elab kogunisti 300-400 inimest.Ukraina kõige väiksemas omavalitsuses elab 6000 inimest. Harkivis, suurimas omavalitsuses, elab 184 000 inimest. Mastaabid on täiesti erinevad. Ja kui meenutan – ma olen Baltikumis, täpsemalt Riias oma töömeheteed alustanud –, siis alustas Eesti oma haldusreformiga juba 20 aastata tagasid. Ja kuhu te jõudnud olete? Vaevu 10% omavalitsusi on ühinenud.
Kas usute, et Ukraina säilitab terviklikkuse?
Anatoli Tkatšuk: Jääb Ukraina jääb tervikuks. Me suudame selle talve üle elada, siis tõuseme Euroopa võimsaimaks riigiks. Vastavalt leppele Venemaaga me kaotasime oma armee, nüüd aga suudavad meie lahingüksused vastu seista ühele kõige võimsamale armeele maailmas.
Taas hakkavad tööle tehased, mis toodavad väga kvaliteetset sõjatehnikat ja varuosi neile. Meie elektroonikatooted on Euroopas väga edukad.
Kui Venemaa piirab gaasitarneid, siis kui kauaks Ukrainale gaasi jätkub?
Kui mitte arvestada tööstuse vajadusi, siis tsiviilelanikele gaasi jätkub. Venemaa selle pärast gaasitarneid piirabki, et meie tööstust rivist välja viia.
Mis on Ukrainas praegu kõige minevam kaup, kui mõni Eesti ärimees tahaks Ukraina turule orienteeruda?
Kõige populaarsem kaup on puuküttega ahi. Ostsin endale ka just sellise. Kuigi elan Kiievi eeslinnas.