4. jaanuaril 1919 toimus Kehra lahing Eesti rahvaväe ja Punaarmee vahel. Sündmuse mälestuseks valmis 1940. aastal Ernst Jõesaare kavandi järgi 6,5 meetri kõrgune Vabadussõja monument, milleaga nõukogude võim Teise maailmasõja lõpukuudel hävitas.
Kehra lahing toimus ligikaudu seal, kus praegu on Lahinguvälja rongipeatus. 2014. aasta detsembris paigaldati MTÜ Kehra raudteejaam algatusel monumendi kunagisele asukohale viit ja infotahvel. Nüüd soovib ausamba taastamist ka Anija vallavalitsus.
“Vallavalitsuses on avatud kaks eraldi kontot annetusteks. Kõik inimesed on oodatud annetama. Kes on annetanud kümme eurot või rohkem, nende nimed saavad soovi korral mälestussamba kõrvale tuleva tänutahvli peale,” lubas vallavanem Arvi Karotam. Annetada võib nii Swedbanki (EE782200001120154013) kui SEB (EE251010002018899000) kaudu.
Mälestussamba taastamiseks on moodustatud töögrupp. Partneriteks on Eesti Sõjamuuseum ja Kaitseliit.
“Esimene töö on meil tee rajamine mälestusmärgi juurde. See on valla eelarves olemas. Meil on hange juba tehtud. Loodame, et see tee saab varasügisel valmis. Käivad ka läbirääkimised maaomanikuga,” ütles Karotam. Vallavalitsusel on huvi maaomanikuga kokkuleppele jõuda, kuidas monumendi juures olevat maad kasutada ning talgute korras puhastada see võsast, et avada vaade taastatavale ausambale.
Säilinud on monumendi haljastuse projekt, mis jäi omal ajal teostamata. “See on üsna pompöösne. Me nii võimast haljastust ilmselt ei tee, aga kindlasti midagi ilusat sinna tuleb,” arvas Karotam.
Karotam loodab, et sügiseks on ausamba eelarve koos. “Mälestussamba rajamine läheb maksma suurusjärgus 100 000 eurot. Me väga loodame, et annetuste tulemusena me kogume vähemalt 10 000, kui sinna ka ettevõtted taha tulevad,” ütles vallavanem.
Karotami sõnul on sõjaajaloo eksperdid Eesti Sõjamuuseumist kinnitanud, et Kehra lahing oli üks Vabadussõja tähtsamaid murdelahinguid, tänu millele Eesti sai vabaks. Monumendi avamine toimub Eesti Vabariik 100 ürituste raames 4. jaanuaril 2018 ehk lahingu 99. aastapäeval.