Harrastusteater Jõelähtme LavaGrupp võtab 9. mail ette teekonna Ameerikasse, et ookeanitagustele eestlastele mängida Anton Tšehhovi lühinäidendeid “Abieluettepanek” ja “Karu”.
Valdavalt vallaelanikest koosnev täiskasvanute harrastusteater on tegutsenud aastast 1999. Selle ajaga on lavale toodud üle 20 näidendi. Nüüd on LavaGrupil tekkinud võimalus minna ja tutvustada end Riverwoodi külas, mis asub 50 km kaugusel Ameerika suurlinnast Chicago.
Maie Ramjalg on Jõelähtme LavaGruppi juhtinud selle sünnist saati. Tema sõnul Ameerikasse ilma kutseta ei satuta. “Seal sind ei teata. Ja kui sa inimesi ei tea, siis ei juhtu ka midagi,” tõdeb ta. Kuid Jõelähtme trupil on vedanud. “Eks ka Jõelähtmest ole inimesi ära rännanud. Ülo Lombil, kes on LavaGrupi näitleja, on säilinud läbikäimine ühe tuttavaga Neeme külast, kes töötab Chicago Eesti majas,” räägib Ramjalg kutse saamisloost.
Eesti majas edendatakse järjepidevalt eesti kultuuri ja võetakse vastu ka külalisi. Ramjala sõnul oli maikuu külastamissoov ka Nukuteatril, kuid LavaGrupil olid kokkulepped varem saavutatud. “Fakt on see, et me läheme mängima kahte Tšehhovi lühinäidendit: “Abieluettepanek” ja “Karu”,” ütleb ta. Lisaks plaanitakse tutvustada Jõelähtme valla kultuurielu ja selle tegemisi.
Tšehhovi eksperdid
Tänaseks on Jõelähtme trupp mänginud Tšehhovi “Abieluettepanekut” 42 korda, “Karu” aga 25 korda. ““Abieluettepaneku” mängivad näitlejad puusalt, nad ei tee enam isegi proovi, sest see on neil nii peas. Aga “Karu” vaatame ikka üle,” nendib Ramjalg. Samade näidenditega toodi 2013 Venemaalt Jekaterinburgist suured tunnustused. Lisaks on “Abieluettepanekut” pärjatud 2012. aastal harrastusteatrite riigifestivali kõrgeima auhinnaga.
Ramjala sõnul pidid Chicagos olema reklaamid väljas ja inimesi tulemas kaugemaltki kui Chicagost. Jõelähtmelaste reisi toetab kultuurkapital, kuid raha tuli liikmetel ka endil välja käia. Lennupiletid edasi-tagasi Chicagosse maksavad ligi 500 eurot. Trupi reis kestab 9.–20. maini.
Ilmus uus lavastus
Enne äraminekut tõi LavaGrupp 3. mail lavale ka uue näidendi, “Ülo, Alo ja Õlu”, mille on kirjutatud Andri Luup. “Ma nägin selle käsikirja ühe oma näitlejast sugulase juures ning ma ei ole kuulnud ega näinud, et seda oleks mujal mängitud,” ütleb Ramjalg.
Viimase kolme kuu tööga, kus näitlejad on valdavalt korra nädalas saanud kokku, et harjutada, on valminud tunnipikkune tükk, mis käsitleb elulisi probleeme, nagu usk, tervis ja omasooliste kooselu. Lugu räägib kahest keskealisest sõbrast, kes pole kohtunud 10 aastat. Neil oli kihlvedu, et aastate jooksul ei võeta ühtegi tilka alkoholi. Kuid kahe sõbra saatuseteed on olnud erinevad ning lubadust on murtud. Ja nii saavadki kaks vana sõpra kokku, et õlut juues oma elust heietada.