Alexela kogukonnaprogramm – tüng või tõsi? (0)
Article title
Alexela kogukonnaprogrammi juht Piret Mihkelson Ohatul metsa istutamas. FOTO: erakogu

… edaspidi istutame iga sinu tangitud paagi eest neli pisikest puud. Nii sõidad muretult, sest iga sinu sõiduga kasvavad nii soodustused kui ka puud, sest mida rohkem on Alexela kogukonnaprogrammi peres liikmeid, seda rohkem on Eestimaal ka puid.

Kes autojuhtidest poleks rooli keerates kuulnud sellist reklaami – kütust tankides istutad puid. Tundub nagu liiga ilus, et tõsi olla. Sõitmine tähendab saastamist. Reklaam pakub aga hoopis looduse säästmist. Reklaamida võib teatavasi mida iganes, money talks – raha räägib. Küsimusi tekitab see reklaam igatahes palju: kes neid puid istutavad ja kuhu? See ehk tekitabki kõige suurema küsimuse: kas uskuda seda reklaami või mitte? Ehk kus on see mets, mille me autoomanikena pidevalt tankides istutanud oleme?

Uskuda või mitte

Ajakirjanduse kuldtõde ütleb: kui natukenegi kahelda, tuleb alati kontrollida! Antud juhul siis – Alexelasse küsimused saata. Vastab Alexela kogukonnaprogrammi juht Piret Mihkelson

Kui kaua see puudeistutamise programm on kestnud? 

Selle aasta juunis möödus neli aastat kogukonnaprogrammi algusest.  

Kuuldavasti on praeguseks programmi raames istutatud natuke rohkem kui üks puu iga Eesti elaniku kohta ehk 1,4 miljonit puud. Kui kaua kavatsete programmiga jätkata? 

Me ei ole hetkel kogukonnaprogrammile lõpptähtaega seadnud, kuna see on inimeste poolt väga hästi vastu võetud ja iga aastaga liikmete arv kasvab. Praegu on programmil pea 60 000 liiget. 

Kus on Harjumaal need piirkonnad, kuhu puid on istutatud? 

Puude istutamise piirkonna saavad programmi liikmed ise valida. Iga istutusperioodi järel edastavad metsaühistud meile katastritunnustega andmed, kuhu on märgitud, kui palju ja mis liiki puid istutati. Valik, millised puud istutatakse, teeb metsaühistu vastavalt asukohale. 

Mis firmad ja metsaühistud sellega Harjumaal tegelevad? 

Me oleme puude istutamiseks sõlminud koostöölepingud üle Eesti erinevate metsaühistutega. Harjumaal tegelevad puude istutamisega MTÜ Ühinenud Metsaomanikud ja Vardi metsaühistu. 

Kuna puude istutamine on päris kallis tegevus, siis mis on need summad, mis on eraldatud? 

Kogukonnaprogrammis on ühe puu maksumuseks 25 senti. Pool sellest koguneb klientide panusest ja teise poole lisab Alexela juurde. Raha koguneb nii, et kliendi poolt tuleb üks sent püsisoodustuselt igalt tangitud liitrilt ja Alexela lisab sellele ühe sendi omalt poolt. Istutamismahud kujunevad vastavalt meie klientide ning Alexela panusele ja need edastatakse metsaühistutele iga aasta kevadel ning sügisel. 

Kuna seda raha on piiratud koguses, siis oleme aidanud just nendel metsaomanikel metsa istutada, kes istutavad näiteks endistele heinamaadele metsa, kuna sinna riiklike toetusi metsastamiseks ei ole.
Taavi Ehrpais.

Mida ütlevad metsaistutajad?

MTÜ-sse Ühinenud Metsaomanikud kuulub 1312 metsaomanikku, kellel on kokku 275 025 hektarit metsamaad. Mittetulundusühistu esimehe Kadri-Aija Viigi sõnul ollakse Alexelale partneriks neli aastat ehk sama kaua, kui kestab see puude istutamise kogukonnaprogramm. 

„Alexelast pöörduti meie poole sooviga, et uuendaksime metsa. Nii seda metsa, mis kasvamas, aga istutaksime ka metsa maadele, kus seda veel pole,“ meenutab Kadri Aija Viik aega neli aastat tagasi, lisades, et metsade uuendamiseks riigilt toetusraha saadakse, aga näiteks vanadele karja- ja rohumaadele metsa istutamist ei toeta üksi programm, metsaomanikul ei ole selleks võimalik toetust saada ühestki fondist. Aga metsamaid tuleb laiendada. Siis aitabki Alexela kogukonna- ehk metsaistutamise programm.

„Käesoleval, 2024. aastal oleme selle projekti raames Harjumaale istutanud juba 44 500 taime, noor mets on kasvamas ligi 30 hektaril,“ kõneleb Viik. Nelja aastaga kokku on Alexela Harjumaal läbi MTÜ Ühinenud Metsaomanikud toetanud 145 000 taime istutamist, mis katab ligi 100 hektarit. 

„Iga metsaomanik leiab ise maatüki, kuhu ta metsa istutab, meie anname liikmetele ainult teada, kui suure toetuse nad saavad, kui palju selle eest on võimaik taimi osta,“ kõneleb Viik. Kõik ülejäänud jääb metsaomanike mureks – leida tööjõud metsa istutamiseks, istutada ja hiljem hoolitseda metsa eest. Aga ka mets jääb omanikule. Metsaühistu kogub istutatud metsa kohta vaid andmeid.

Ka Vardi Metsaühistu on liitunud Alexela metsaistutusprogrammiga. „Oleme oma liikmetele pakkunud seda võimalust juba mitu aastat. Kuna seda raha on piiratud koguses, siis oleme aidanud just nendel metsaomanikel metsa istutada, kes istutavad näiteks endistele heinamaadele metsa, kuna sinna riiklike toetusi metsastamiseks ei ole,“ kõneleb Vardi metsaühistu juhatuse esimees Taavi Ehrpais. Ka tema kinnitab, et sellest programmist on suur abi nii metsaomanikele kui loodusele. Ka Vardi metsaühistu liikmed on istutanud programmi toel kümneid hektareid metsa.  

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.