Anija vallas Alavere põhikooli hoones läheb koos aastavahetusega lahti suurem uuendus ning remont. Tuleva aasta augustiks on hoone 1,1 miljoni euro eest soojustatud, rajatud kaasaegne ventilatsioon ning uuendatud ka siseruume.
Alavere põhikooli hoone valmis hilissuvel 1988 ehk tänaseks on koolimaja kasutatud veidi üle 32 aasta. Loomulikult on see veidi kulunud, välja on vaja vahetada nii mõnigi vajalik süsteem või sõlm. “Remonti on kaua oodatud. Ja nüüd on see käega katsuda,” ütleb ettevõtjast volikogu esimees Jaanus Kalev. Tema sõnul on eriti tähtsad kaks asja ehk hoone soojapidavus ja ventilatsioon. Nendest algab majas õppijate ning töötajate tervis ja heaolu.
Kooli direktor Renna Reisi ütleb, et hoone renoveerimine algab jaanuaris, eeltööd juba novembri lõpus. Nagu öeldud, siis hoone soojustatakse ning rajatakse uus ventilatsioonisüsteem. Uuendatakse ka küttesüsteemi, valgustust ning renoveeritakse siseruumid.
Peavarju mitmest kohast
“Kapitaalremondi ajal on kogu maja tühi. Õppimine on sellel ajal 1.–4. klassini lasteaia vabades ruumides, 5.–9. klassides aga noortekeskuses ja rahvamajas. Tööd peaksid lõppema järgmise aasta augusti keskpaigaks,” seletab Reisi. Ta lisab, et kogu koolipere ehk pedagoogid, abipersonal ning õpilased saavad kindlasti hakkama. Uutesse õppepaikadesse võetakse kaasa toolid ning lauad. “Oleme laste ning nende vanematega rääkinud, mis meid ees ootab. Lisaks mööblile võtame kaasa ka tahvlid ning videoprojektorid,” räägib koolijuht. Kooli sööklasse tuleb ka uut inventari, mujale peab seda järk-järgult kooli eelarvest ise muretsema. “Juurdeehitust ei tule ning seda pole ka õpilaste arvust lähtuvalt vaja,” lisab Reisi.
Kes ehitab ning kui suur on kogu remondi eelarve? Jaanus Kalev ütleb, et kogu töö maksab 1,1 miljonit eurot. Sellest 440 000 eurot on vallale antud investeeringutoetus COVID-19 eriolukorras. Täpsemalt eraldati see kohalikele omavalitsustele investeeringuteks, lammutamise ja remonttöödega seotud tegevusteks. “Esialgu oli meie eelarves vahendeid ainult võimlaosa rekonstrueerimiseks ja korda tegemiseks. Aga nüüd teeme korda terve maja,” rõõmustab volikogujuht. Ehitab Revin Grupp OÜ.
Koduõpe vajas harjumist
Kuidas aga suhteliselt väike Alavare põhikool igapäevaselt elab ning kuidas tuldi toime kevadise eriolukorraga?
Direktor ütleb, et koolil läheb päris hästi. Praegu õpib majas 83 last, mullusel õppeaastal oli neid veidi vähjem ehk 74. “Enamus lapsi sõidab siia lähiümbrusest kohale, sest koolibusside liinid töötavad hästi. Neid on ehk kuni 75 protsenti. Seega on elu maal minu arvates päris populaarne. Minu kodukülast ehk Vetlast sõidetakse näiteks siia õppima,” ütleb Reisi. Õpetajate põuda Alaveres ka õnneks pole.
Lähimad keskkoolid töötavad omas vallas Kehras ning naabervallas Kose alevikus. Samuti sõidetakse keskkooli või gümnaasiumi Tallinnasse. “Kutseharidust saab näiteks Järvamaalt, Tallinnast ning ka Tartust,” seletab naine.
Kevadisest distantsõppest rääkides ütleb koolijuht, et see sujus. Kuid loomulikult tuli ette ka probleeme. “Eeldasime koos õpetajatega, et igas kodus on internet ning korralik arvuti. Aga paraku igas kodus polegi arvutit,” tunnistab ta.
Lisaks pandi esimestel nädalatel veidi mööda õppimise mahuga arvestades. “Arvasime, et kodus suudatakse rohkem õppida kui koolis. Aga nii see ei olnud,” ütleb Renna Reisi.
Praegu on kool võimalikuks distantsõppeks paremini valmis. Võimalusi on katsetatud ning keskkondasid testitud. “Keegi ei tea, mis juhtub detsembris. Võib-olla peame ka distantsõppele üle minema,” arutleb koolijuht.