78 aastat Harju Elu ehk midagi kindlat (0)

78 aastat. See on pikk aeg. Inimesele. Aga ka ühele ajalehele. Sest ajalehtedegi elu on praegu samasugustes tõmbetuultes nagu inimestegi oma.

Ei tea mitte, kas sind tabab koroona või droon, elektrikatkestus või otsustab omanik hoopis paberlehe sulgeda. Nagu see juhtus hiljaaegu Äripäevaga. Midagi siin maailmas ei näi ilmvõimatu.

Midagi ka kindlat

Harju Elu on tänasega ilmunud ühtejärge 78 pikka aastat. Leht ilmus aastatel 1993–2007 küll nimega Harjumaa, aga see ei muuda asja, lehe tegijad ja lehe sisu olid samad. Nimevahetus oli tingitud erastamistuultest. Kui need taas pöördusid, sai leht oma ilusa nime, Harju Elu, tagasi. Miks just ilusa? Kui kõik ülejäänud lehed kandsid nõukogude võimu kütkeis võimu sümboliseerivaid nimesid – Punalipp (Jõgeva), Tee Kommunismile (Viljandi) ja Pärnu Kommunist Pärnumaal – siis harjumaalased lugesid ikka suupärast Harju Elu.

Muidugi on nende pikkade aastatega lehes rohkem kui palju muutunud. Aga nii mõndagi on samaks jäänud. Esimesed Harju Elu numbrid kutsusid hävitama okupante, kuulutasid surma saksa fašistidele. Tänane leht küll otseselt kedagi tapma ei kutsu, aga okupantide lüüasaamisi erinevatel Ukraina rinnetel analüüsib küll. Ukraina võit on meie võit.

Me ei taha kirjutada ainult võitudest välismaistel rinnetel. Rohkem oleme eesliinil ikka kodusel Harjumaal. Meie leht paljastas võltsimise omavalitsuste liidus, seisime selle eest, et Muraste ja Meriküla vahele tuleks trepp koos liftiga, et Sütiste kandi elanikele jääks tervise- ja puhkeala. Aga tegijal juhtub ikka. Nii ka meil – Merikülla rajatava trepi ehitamist uuriv artikkel oli juba valmis, ootas trükkiminekut, kui tuli riigikohtu otsus – ehitamiseks takistusi pole. Sütiste metsa probleemide käsitlemine näitab aga selgelt – enam ei ole Harju Elu ainult Harjumaa leht, oleme oma tegevuses kasvanud ka Tallinnasse.

Nüüd iga kahe nädala tagant

Veel suve hakul ilmus Harju Elu igal nädalal, nüüd kahe nädala järel. Miks, küsib nii mõnigi paberlehe austaja. Eks ikka samal põhjusel, miks Äripäev paberlehega üldse lõpparve tegi. Paberlehte välja anda ja laiali kanda on väga kulukas. Nii trükime meiegi oma lehte kahe nädala tagant, aga mahukamalt. Kiiremat vahendamist nõudvad uudised leiab lugeja meie kodulehelt.

Muidugi ei saa siinkohal tänamata jätta meie lugejaid, kellele me seda lehte teeme ja meie äripartnereid, firmasid ja omavalitsusi, kes meil aitavad lehte välja anda.

Hoidkem ikka ühte!

Tuuli Kurg-Krimses: Töötasin Harju Elus reklaamimüügi juhina 2 aastat tagasi ning pärast mõneaastast pausi olen taas tagasi lehte reklaami ja sisuturundust müümas. Mulle meeldib selle töö juures see, et nii saan aidata kokku viia lugejad ja ettevõtted, kuid samuti meie väga lahe tiim ning vabadus teha tööd ka kodust.

Askur Alas – tahab uusi tuuli tuua

Tulin Harju Elusse tööle pool aastat tagasi – poole kohaga ajakirjanikuks. Poole kohaga, sest nõnda pakuti ja see mulle ka sobis, sest nii saan kõrvalt ka islandi keelest tõlkida romaane ja giiditöödki teha. Nüüd, kus leht ilmub harvem ja tööd vähem, tegelen ka lugude toimetamisega. Varem olen pikki aastaid töötanud ajakirjanikuna Eesti Päevalehes, Eesti Ekspressis ja Äripäevas.

Harju Elu on üks väheseid maakonnalehti, mis pole suurte kontsernide käes, ja seetõttu on ilmselt siinne õhustik ja tööstiil vabam ja loomingulisem. Loodetavasti ilmub Harju Elu veel palju aastakümneid, kuid selleks tuleb ka ajaga kaasas käia. Kuidas? Seda me veel näeme. Ehk on minulgi õnnestunud juba värskeid tuuli tuua?

Merit Põld: Harju Elu leidis mind õigel ajal üles

Mina olen Harju Elu vabakutseline ajakirjanik. Harju Elu annab mulle võimaluse rääkida mind paeluvatel teemadel, see võimalus tekkis just täpselt sel hetkel, kui mu pea pakatas mõtetest, aga väljundit ei olnud. Õigel ajal, õiges kohas leidis ta mind ise ülesse, ju siis nii pidigi minema.

Tehes seda, mida armastan, saan suhelda inimestega ja küsida nende arvamusi, mida ma ju muidu ei teeks ja teada ei saaks. Lisaks on meil superäge meeskond, tiimitöö sujub ja igaühel on omad huvid ja teemad, mida katta. Jätkuvat jaksu meile kõigile !

 

Allar Viivik: kaks korda Harju Elus

Minu esimene maakonnalehe periood kestis märtsist 1993 kuni augustini 1998. Teine aga maist 2009 kuni tänavuse märtsini.

Need olid täiesti erinevad ajad. Esimesel perioodil ei olnud ju internetti ega muid digitaalseid kanaleid. Meilisaatmisest ei osanud isegi unistada. Arvutid ilmusid toonase Harjumaa toimetusse kevadel 1993. Enne oli töövahend ikka kirjutusmasin.

Telefoniside oli 1990ndatel kehv. Kui helistasid Tallinnast mõnda omavalitsusse, siis kostis tihti vastuseks undamine ja ragin. Jutust oli raske aru saada. Pidi kõvasti pingutama, et midagi mõistlikku kuulda saada. Mobiilid olid toona vaid roosa unistus. Esimesed taolised meenutasid telliskive ning kaalusid õige palju.

Fotosid tehti vaid paberile. Siis töötas maakonnalehes Isi Trapido, kes veetis tunde fotolaboris. Ilmutas filme ning fotosid. Need said kõigele vaatamata head. Mis siis, et maakonnaleht oli paberil must-valge. Kodulehte ju ei olnud.

Trükki viidi leht kiledena, mille tegevtoimetaja Silva Rääk siis trükikojas lõplikult kokku monteeris. Aeg-ajalt oli mõni kile maha ununenud. Ja eks minul kui toimetuse pesamunal tuli jalad selga võtta ning vajalikuga kiirelt trükikoja poole joosta.

Tööks vajalikud vahendid olid siis ja on ka praegu pliiats, märkmik ja diktofon. See viimane polnud muidugi väike digitaalne, vaid suur kobakas, mille sees kassett. Aga ajas parema puudumisel asja igal juhul ära.

Teine periood maakonnalehes erines nagu öö ja päev esimesest. Digi- ja arvutiajastu oli saanud võimu.

Anne Paluviir:

Tulin Harju Elusse tööle 3,5 aastat tagasi ja alustasin tööd müügiosakonna juhina. Tänaseks on Harju Elus toimunud suured muudatused ja meil töötavad parimatest parimad oma ala professionaalid. Toome kahel reedel kuus mahuka ja sündmusterikka Harju Elu lugejateni. Usun, et paari aasta pärast tähistame juba 80 aastast juubelit.

Margit Kirjutus:

Liitusin Harju Elu tiimiga 3 aastat tagasi ja alustasin tööd reklaamimüügi juhina. Minu igapäevane töö on klientide professionaalne teenindamine. Mulle meeldib siinne töökorraldus, sest ma saan tegeleda ainult oma põhitööga ehk klientidega ja teha tööd ka kaugtööna ning ei pea kulutama aega bürokraatia ja pikkade koosolekute peale.

Hadley Barrett:

Harju Elu on olnud juba aastaid üks juhtivaid eestikeelseid kohalikke meediaväljaandeid ja mul on hea meel, et olen saanud olla osa sellest teekonnast, aidates seda üles ehitada ja arendada tänaseks saavutatud tasemele.

Panter (Lauri Lumiste):

Mina olen Harju Elu kujundaja ja teinud lehte aastast 2008.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.