21. märtsi Harju Elu avaldas ülevaatliku loo Kiisale kerkivast Euroopa suurimast akupargist. Loos oli mainitud ka Pakri poolsaarele plaanitavat pump-hüdro-
akumulatsioonijaama, millest Harju Elu kirjutas pikema loo kaks aastat tagasi, 6. märtsil 2023.
Toimetusele saadetud kirjas toob Pakri poolsaarele ehitamist kavandava OÜ Energiasalv juhatuse liige Peep Siitam välja hüdroakumulatsioonijaama eelised akupargi ees. Kiisale akusalvestit ehitava OÜ Evecon juht Karl Kull sõnas artiklis: „Meie ehitame tasuta, ei küsi riigilt toetust kaasaegse akusalvesti rajamiseks.“
Peep Siitam kinnitab: „Paldiski vesisalvesti pole kunagi küsinud riigilt toetust vesisalvesti ehitamiseks. Küll aga küsime riigilt sisuliselt laenugarantiid, ilma milleta ei ehitata soodsat elektrienergiat tagavaid pika eluea ning madala muutuvkuluga jõujaamu ning salvesteid kuskil maailmas. Laenugarantii ning toetus ei ole samad asjad.“
Ka väidab Peep Siitam, et akujaamu ja vesisalvesteid ei saa võrrelda järgmistel põhjustel. Lühiajaline salvestus (akud) on vaid süsteemiteenuste osutamiseks ning päikse- ja tuulejaamade tiputootmise nihutamiseks mõeldud tehnoloogia. Pikaajaline salvestus tagab lisaks süsteemiteenustele ja paaritunnisele „tipu nihutamisele“ ka sama efektiivselt varustuskindlust kui riikidevahelised ülekandeliinid (näiteks Estlink 3), gaasijaamad või teised soojusjõujaamad.
Lisaks on akude salvestusmahu maksumus üle kolme korra kallim kui vesisalvestil ja akud on kuni kümme korda lühema elueaga kui vesisalvestid, mistõttu akude suuremahulise kasutuselevõtuga ei kaasne vesisalvestiga võrreldavalt elektrihindade alanemist tarbija jaoks. Paldiski vesisalvesti alandab aga KPMG koostatud kasude analüüsi alusel Eesti tarbijate elektrihindasid rohkem kui 130 miljonit eurot aastas. Ka kaasneb akude kasutamisega sõltuvuse suurendamine kriitilistest mineraalidest ning sellega seoses Hiina majandusest.
Kuna tegemist on ülimalt spetsiifiliste probleemidega, siis toimetus seda vaidlust rohkem ei jätka. Küll aga jätkame uudistega nii aku- kui ka salvestusjaamade ehitamisest