Tuukrid harjutasid Rummu karjääris vee all lõhkamist (0)
Article title
Rummu karjääris toimunud koolitus, mille käigus lasti õhku paat ja korraldati vee all lõhkamist, oli esimene omalaadne Eestis. FOTO: päästeamet

Eelmisel nädalal toimus Rummus demineerimiskeskuse korraldatud tuukrilaager, kus tuukrid harjutasid isevalmistatud lõhkeseadeldiste vee all ohutuks tegemist.

„Selline koolitus oli esimene omalaadne Eestis. Pingelise ja väsitava nädala jooksul harjutasid tuukrid koostööd partnerasutuse tuukritega, jagati ning töötati välja uusi töövõtteid, et töö ohtlikus olukorras oleks võimalikult ohutu ja tõhus kõikide osapoolte jaoks,“ ütles demineerimiskeskuse ekspert Siim Andrespok. Selleks, et lavastatud sündmused oleksid võimalikult tõetruud, osalesid ka rollimängijad.

Laagris osalejad õppisid, kuidas abistada vigastatud tuukrit ja kasutada erivarustust nagu näiteks allveerobot ja sonar. Samuti värskendati oma teadmisi veealusest demineerimisest: millist ja mis koguses lõhkeainet leiu kahjutuks tegemiseks kasutada, kuidas koguda plahvatusjärgseid asitõendeid ja palju muud.

Inspiratsioon nii päriselust kui fantaasiast

„Stsenaariumite koostamiseks saime inspiratsiooni nii päriselulistest sündustest mujalt maailmast, näiteks Ukrainast, kui ka tuukrite endi fantaasiast. Osalistel ja kõrvaltvaatajatel oli teinekord raske eristada õppust reaalsusest,“ ütles Andrespok.

„Meie jaoks oli õppuse suurim väärtus ametkondadevahelise koostöö lihvimine ning oskuste täiendamine vastavalt erialasele pädevusele. Meie jagasime soovitusi sukeldumise valdkonnas, sest omame suurimat kogemust töötamaks vee all ning päästeameti demineerijad jagasid omakorda soovitusi pommi demineerimisel, sest neil on enim kogemust just erinevate lõhkekehade demineerimisel,“ ütles mereväe tuukrimeeskonna ülem leitnant Rivo Tamson.

Harjutati koostööd

Lisaks harjutati koostööd politsei- ja piirivalveametiga, kohtuekspertiisiinstituudiga ja kaitsepolitseiga plahvatusjärgsel sündmuskohal. Koostööharjutuse käigus lasti järvel õhku paat ning pärast koguti ekspertiisi jaoks asitõendeid.

Nädala jooksul osales laagris kokku 26 inimest, s.h 13 tuukrit. Lavastati kaheksa sündmuskohta, millest üks oli plahvatusjärgne sündmuskoht. Lisaks päästeameti demineerimiskeskuse tuukritele harjutasid oma tegevusi ka mereväe tuukrigrupi ning politsei- ja piirivalve­ameti K-komando eriüksuse tuukrid.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.