Rae valla Vaidasoo rahvas otsustas Eesti vabariigi 100. sünnipäeva tähistada küla kolme bussipeatuse triibutamisega kihelkonnavärvidesse. Peatustes lõigati linti ja rüübati vahuveini 22. septembril.
Vaidasoo on 130 elanikuga hajaküla. Aktiivsemad inimesed on koondunud kümne aasta eest loodud külaseltsi Vaida&Soo ümber. “Kui üleskutse teha, siis kokku tuleb kuni 15 inimest,” rääkis külaelanik Kadri Tamm.
“Veebruarikuus, Eesti vabariigi 100. sünnipäeva eelõhtul, istusime Väljaotsa talu köögis ja mõtlesime, kuidas külaelu võiks edasi minna. Sõelale jäi mõte, et väsinud bussiootepaviljonide asemel võiksid meil olla Jüri kihelkonna triipudesse värvitud ilusad bussipeatused,” ütles Tamm.
EV100 toel
Kust leiti ettevõtmiseks raha? “Külaliikumisel Kodukant ning programm “Kogukondade EV100 taotlusvoor” toetasid meie ettevõtmist 2500 euroga. Selle eest ostsime vajalikke materjale, nagu veekindel vineer, pleksiklaas ja värvid, samuti sai küla uued infostendid ja külasildid,” selgitas Tamm.
Vaidasoo piiridesse jääb kolm bussipeatust, millest kaks kannavad Vaidasoo ja üks Ellaku nime. “Suve jooksul saime külarahvaga kümmekond korda kokku, lihvisime ja triibutasime,” rääkis Tamm.
Peatuste kujundamisega tehti algust juuni keskel. Värvisid kümmekond inimest, üks värvimiskord kestis neli-viis tundi. Tublimad triibutajad olid Ivi Riiel ja Kaia Pilvik, kes pidasid varasemalt Vaidasoo külavanema ametit, Ellaku perenaine Elina Otstak ja Maili Sarapik. Nõu ja jõuga oli toeks praegune külavanem Asner Kolla.
Triipude värvimine käis vaheldumisi teipimisega. “Kui ühed triibud olid täielikult kuivanud, tuli panna uued teibid juba värvitud kohtade peale ja siis sai värvida selle, mis siia kahe värvi vahele jäi. Sellepärast see asi võttiski pikalt aega,” meenutas Tamm.
Erinevatest kihelkonna seelikumustritest valiti rohelise põhitooniga triibustik. “Selle mustri me leidsime ERMi kogust. Lisaks on veel sinise, valge ja kollase põhitooniga mustrid. Igal perekonnal ja suguvõsal võis olla natuke isemoodi mustritriibustik. Jüri kihelkond on ju ajalooliselt üsna suur,” arvas Tamm.
Preester õnnistas
22. septembri programm nägi ette, et iga peatuse avab üks külavanem: Kaia Pilvik kell üks pärastlõunal esimese Vaidasoo bussipeatuse, Ivi Riiel seejärel teise Vaidasoo ja Asner Kolla lõpuks kolmanda ehk Ellaku peatuse. Selleks olid peatustes üles sätitud nii lindid, õhupallid ning külaliste jaoks valmis pandud vahuveinipudelid ja suupisted.
“Meilt käib busse siia-sinna, hõlpsalt pääseb suurde linna. Ootamiseks triibukojad, meie käed on nende loojad,” ütles Pilvik luulevormis esimese peatuse avamissõnad. Järgnevalt välkusid naise käes kuldsed käärid, et roosakas lint läbi lõigata.
Siis astus rahva hulgast ootamatult esile õigeusu preestri rüüs Aivar Sarapik – ameti poolest kaitseväe vanemkaplan. “Seda Vaidasoo küla bussipeatust pühitsetakse Kolmainu Jumala, Isa, Poja ja Püha Vaimu nimel nimel,” ütles ta ning pühitses peatuse ning peatuse avajad neile püha vett piserdades.
“Ma elan linnas, aga minu talukoht viimased seitse põlve on siinsamas üle põllu,” poetas Sarapik Harju Elule ja osutas käega Vana-Kadaka talu poole. “Oma küla rahvas, miks mitte toetada. Mine tea, äkki tuleb kunagi klooster siia.”
Järgnevalt sai sõna Olvia Laur, programmi „EV100 igas külas“ Lääne-Harju koordinaator, kes andis üle EV100 metallplaadi märgise. “Aitäh, et te seda teete. Jõudu ja jaksu edaspidiseks,” ütles ta ilusate värviliste bussipeatuste kohta. Märgis kinnitati nelja kruviga peatuse külge.
Enam polnud põhjust end tagasi hoida. Paukusid vahuveinipudelite korgid ja kolmkümmend huvilist, keda kodanikualgatus oli kokku toonud, lasksid hea maitsta nii kihiseval joogil kui igat sorti suupistetel, mida külaelanikud ise küpsetanud olid.
Kõik see kordus kahes ülejäänud bussipeatuses. Tunni ajaga olid peatused avatud ja sisse õnnistatud, et edaspidi nii kohalikke kui külalisi Jüri kihelkonna värvides teenida ja rõõmustada.