Ürgne meestelaul tervitab tähtpäeval naisi (0)
Äsja veebruarikuise esinemissarja lõpetanud Aruküla meestelaulu ansambel LÜÜ-TÜRR harjutab uut kava. Ligi kaks aastat tegutsenud sõpruskonda ootab esinemine Harku valla daamidele ning seda lauludega naistest, rõõmust ja kurbusest.

Kuuldes nime, milles koguni kolm “ü”-d, võivad paljud kukalt kratsida. Kas tegu on graffitiga mõnelt seinalt või järjekordse vidinaga arvutite jaoks, pole esimesel hetkel selge. Asja lähemalt uurides selgub, et tegemist on Arukülas 2012. aasta juunis asutatud arhailise meestelaulu ansambliga LÜÜ-TÜRR.

Tegelik algus ulatub veidi kaugemale. “2011. aasta sügisel tekkis minul ja Jako Reinastel mõte hakata Aruküla rahvamajas läbi viima meestelaulutubasid. Oleme Arhailise Meestelaulu Seltsi asutajaliikmed,” räägib eestvedaja Tiit Saare. Huvilisi mehi tuli kohale esialgu kaks. Aga jutt laulutubadest levis, asi võttis tasapisi hoogu ja varsti oli mehi juba kümmekond.

Öösorrilt nimi

Meestelaulu pundi nime otsimisel jäi pilk pidama rahvapärastel linnunimedel. “Neist kõige põnevam tundus olema LÜÜ-TÜRR, mis on öösorri üks paljudest rahvapärastest nimedest. Ja nii oligi punt endale nime saanud,” meenutab Saare.

Enamus mehi elab Raasiku vallas. “Üks mees sõidab kohale Saue vallast, üks mees kolis Tallinna ja teine hiljuti Lõuna-Eestisse. Aga nad tulevad ikka, kui vähegi võimalik,” lisab Saare.

Ansambel esitab põhiliselt regilaule, aga ka uuemaid rahvalaule ja lorilaule üle kogu Eesti. N-ö noodilehel on neil praegu ligi 500 lugu. Liikmed on enamuses harrastajad, kuid on ka muusikakooli haridusega laulja. Kõige noorem õpib praegu Tallinna Muusikakoolis.

Mõtlevad naistest

Mida esitate 9. märtsil, kui annate kontserdi Harku vallas Kumna kultuuriaidas? “Enamjaolt lõbusaid laule naistest, aga ka meestest ning sekka ka mõni kõrtsiskäimise laul. Loodetavasti saab naistel lõbus olema,” vastavad mehed.

Nende sõnul on lauluvaramus õrnemast soost päris palju laule. Ja muidugi ka kõrtsis käikudest. “Need on ju teemad, mis meestel läbi aegade olnud südamel. Kuna tegemist on meestelaulu ansambliga, siis naisi pundis ei ole, ” ütlevad liikmed.

Vahetevahel korraldatakse laulutubasid, kuhu on oodatud ka naised. Tehakse ka koostööd Kannelkonnaga, kus 90% liikmetest on naised.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.