Tublimad kooliteatrid on Viimsis ja Maardus (0)
Erinevalt mõnest teisest Eesti maakonnast, kus koolide teatrifestivali osaleb vaid mõni trupp, on Harjus õpilaste tehatahtmine suur. 28.-29. märtsil Aruküla rahvamajas peetud maakondlikus voorus osales gümnaasiumiastmes viis ning põhikooliastmes 11 truppi.

MTÜ Aruküla Kultuuriseltsi korraldatud koolide festivalil tegid kolmapäeval otsa lahti gümnaasiumi-keskkooliastme noored. Kohal olid Jõelähtme, Viimsi, Maardu, Jüri ning Kuusalu truppp. Neid hindas neljaliikmeline žürii.

Parimaks valiti Viimsi keskkooli trupi “Eksperiment” lavastus “Talk”, mis pälvis peapreemia.
Millest selline veidi eriline pealkiri? “Noored tahtsid väga, et pealkiri oleks selline põnev. Lavastus räägib haprusest. See ongi meil kokku pandud erinevatest tekstidest, liikumisest – ise nimetasime seda kompositsiooniks. Pealkiri “Talk” on ka kahetähenduslik,” räägib juhendaja-lavastaja Külli Täht. Ühelt poolt on see kõige pehmemast või hapramast mineraalist tehtud pulber, teisalt räägitakse haprusest ehk sellest, mis on habras.

Mitme kirjaniku tekstid

Tekstid, mida etenduses kasutati ja kelle sõnade kaudu räägitakse, kuuluvad Shakespeare`le (tema kaks sonetti), Tammsaarele (Indreku ja Ramilda tassikõrvade lugu “Tõde ja õiguse” 2. osast), Debora Vaarandi ja Mathura luulele. “Ja muidugi meile endile. Prooviperioodil kirjutasime paljudest mälestustest, mis meile olulised on, Mis meid kohati ehk hapraks teevad, kuid siis tuleb jälle juurde see teine pool, mis aitab meil tugev olla,” ütleb Külli Täht.

Kahepäevase Aruküla festivali korraldajad ning abilised. FOTOD Garina Toomingas 

Päev hiljem võistlesid Arukülas põhikoolide näiteseltskonnad. Osalesid maakonna põhikoolides või keskkoolides tegutsevad 11 truppi, keda hindas neljaliikmeline teatriasjatundjatest žürii. Kohal olid Neeme, Viimsi, Jüri, Kolga, Kuusalu, Vaida, Raasiku, Muraste, Aegviidu ja kaks Maardu näiteseltskonda.
“Põhikooli truppide tase on kõikuv, erinev ja igati rahuldav,” ütles lavastusi hinnanud Rakvere teatri näitleja Grete Jürgenson. Lavastuse õnnestumine sõltub tema sõnul paljuski materjalivalikust. See omakorda mõjutab noorte põnevate inimeste lavalist tegutsemist. “Mida loomulikum ja äratuntavam on neile situatsioon, seda peenemalt nad laval ka tegutsevad. Mulle vähemalt nii tundub,” lisas Jürgenson.

Tublid Maardu noored

Peapreemia noppis sellel korral Maardu trupp “Midgard” “lavastusega “Põhja neiud”. Noori juhendab Esenija Antropova. “Tegemist oli lummava ja ülitäpse lavastusega,” kiitis näitlejatar. Neli truppi ehk Viimsi, Kuusalu, Kolga ja Muraste said laureaaditiitlid. Parimad noored näitlejad on Lilija Garõnjuk (Maardu Midgard) ja Georg Krimm (Viimsi).

Kas noored tahavad ja viitsivad veel teatrit teha? Või hakkab viruaal- ja nutimaailm isetegevuse rõõmu vähendama? “Noored teevad teatrit nakatava sära ja põlemisega. Vaimustav on neid vaadata. Olen selle päeva eest äärmiselt tänulik,” oli Jürgenson rõõmus.

Külli Täht tundis samuti rõõmu kooliõpilaste teahatahtmise üle. “Kui maakondlikus voorus on kahes astmes 16 truppi, näitab, et teatrit armastatakse teha,” ütles Täht. Tema kinnitusel on Eestis juba mitu maakonda, kus enam ei olegi gümnaasiumitruppide esindust kohal. Või on siis ainult üks ja paar-kolm põhikooligruppi.

Kui keskkoolide-gümnaasiumite ning põhikoolide trupid võtsid mõõtu vastavalt 28. ja 29. märtsil, siis algklasside noored näitlejad võistlevad Arukülas täna, 6. aprillil. Samal ajal algab Tartus üleriigiline kooliteatrite festival. Harjut esindavad seal Viimsi keskkooli gümnaasiumiosa noored etendusega “Talk”.

TEAVE: Tunnustusi Aruküla festivalilt

Gümnaasiumitruppide laureaat Teater Veer&Špaaga Maardust
Parim lavastaja Ingrid Mikk Jüri gümnaasiumist
Parim meesosatäitja Denis Volkov Maardust
Parim naisosatäitja Vladimir Urm Maardust

Eripreemiad näitlejatöö eest
• Liilia Pilden Jürist, Siim Maran Kuusalust, Andres Možajev Kuusalust, Hans Jüris Kuusalust, Marcus Ellervee Jõelähtmest ning Gregori-Johannes Nõmm Jürist.

Žürii liikmed gümnaasiumiosas
• Keiu Kess – Põltsamaa kultuurikeskuse näitejuht
• Kristiina Oomer – harrastusteatrite liidu tegevjuht
• Kristjan Arunurm – Salme teatri pealavastaja
• Reelika Koit – Maarja Küla õpetaja ning tantsujuht Põlvas

Žürii liikmed põhikooliosas
• Keiu Kess – Põltsamaa kultuurikeskuse näitejuht
• Grete Jürgenson – Rakvere eatri näitleja
• Kristjan Arunurm – Salme teatri pealavastaja
• Reelika Koit – Maarja Küla õpetaja ning tantsujuht Põlvas

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.