Tänavune hooaeg on 20-aastasel mehel olnud väga edukas. Kõigepealt parandas ta juulis kergejõustiku mitmevõistluse Euroopa karikavõistlustel senist tippmarki enam kui 200 punktiga ja kogus 7744 punkti. Augusti keskel tuli Taavi Tšernavski veidi kahvatuma tulemusega esmakordselt Eesti meistriks.
Ajame juttu 7. septembri sajusel ja viluvõitu pärastlõunal. Sinul on Kadriorus ees õhtune treening. Lõppenud hooaja ees pole tarvis silmi maha lüüa. Millised olid plaanid tänavu kevadel?
Kui aasta alguses treener Art Arvistoga plaane arutasin, siis sai pandud eesmärk: kolme mitmevõistluse keskmine võiks olla 7600 punkti. Tegelikult tuli 7609 ning seega on kavandatu täidetud. Art Arvisto on sarnaselt minuga Kolgaküla juurtega mees.
Mida plaanid uueks hooajaks? Kas teha 8000 punkti ja pürgida Amsterdami EM-ile? Või võtta koguni Rio olümpia koht?
Esimene eesmärk on koguda 7800 punkti. See on täiskasvanute EM-i norm. Võistlema pääseb vähemalt 24 sportlast. Rios vast jääb võistlemata. Minu olümpiad on 2020 Tokyo ja edasi 2024. 8000 punkti oleks järgmisel hooajal absoluutselt hea õnnestumine ja nõuaks tippmargile 256 lisapunkti. Mina võtan aastaid tasa ja targu. Püüan suurendada punktisummat 100-150 punkti võrra. Metsikut arenguhüpet ma ei oota. Kui teha ühel hooajal tunduvalt rohkem treeninguid, siis võib see kõik lüüa välja vigastustes.
Maailma valitseb praegu ameeriklane Ashton Eaton, kes püstitas Pekingis 9045 punktiga fantastilise maailmarekordi. Kas ta on imemees või on kõige taga kõva töö?
Pigem on ta imemees, sest kõikide alade tulemused tulevad talle lihtsalt. Eatoni energiakulu ei tundu üldse nii suur kui teistel. Väga head on tal just viimase päeva alad ehk 400 ja 1500 meetrit. Võrreldes kaaslastega on need mitu sekundit kiiremad.
Kuidas hindad Maicel Uibo esinemist MM-il? 10. koht pole ju halb.
Uibol jäi üht-teist kindlasti veel sisse. Oli näha, et kauguhüppes astus ta 7.50 katsed üle ning kirja sai vaid 7.13. Kõikide alade õnnestumisel olnuks Uibo punktisumma vast veidi üle 8400 punkti Aga tase oli väga kõrge ja selle tulemusega olnuks ta 7.-8. kohal.
Aga Eesti üldine tase? Mikk Pahapill ravib vigastust. Esimese suurusjärgu mehed on Uibo, Janek Õiglane ja ilmselt ka Sina.
Tublisid mehi on veel: Rauno Niitmäe, Hans-Christian Hausenberg, Kaarel Jõeväli ning Ramo Kask. Konkurents on tihe. Mina olin näiteks koduse U23 EM-i koondises neljas mees ja ei saanudki võistlema. Aga superliiga oli hea kogemus. Sain seal võistelda koos Oleksiy Kasyanovi ja Ilja Škurenkoviga.
Kas jõudsid mitmevõistluse juurde varakult või tegid ka muid alasid?
Esimesed alad olid heited, tõuked ja visked ehk siis ketas, oda ning kuul. Kümnendaks sünnipäevaks saingi kingiks väikesed odad ja kettad. Selle ajani loopisin põllul kive. Vanaisa Heino Tšernjavski ütles ikka, et mine jookse ka. Selle vastu polnud minul midagi.
Kord vestlesin isaga ning arutlusel oli, kas jätkan heitjana või mitmevõistlejana. Mina tahtsin ikka kõike teha ning kümnevõistlus oligi selle loogiline jätk. Osalesin ka TV 10 Olümpiastardi võistlustel ning saavutasin 12-14-aastaste poiste mitmevõistluses Eestis kahel korral teise koha. Esindasin Loksa kooli, mille mullu ka lõpetasin. Siis tundsingi, et muud ei tahagi teha. Iga treening on eriline ja mitmekesine.
Millised on Sinu head alad ja millised vajavad veel kõvasti täiendamist?
Sellel hooajal läks hästi 400 meetri jooks. Samas ei saa öelda, et see ala on eriline lemmik. Enim meeldib hoopis teivashüpe. Tahan seal iga korraga paremaks saada. Heiteid pean aga siiani enda trumbiks. Nende sooritamine mind ei väsita.
Nõrgad alad on praegu hüpped ja need vajavad veel kõvasti järeleaitamist. Kaugust hüppan seitsme meetri ümber. Aga lisa oleks vaja vast 40-50 sentimeetrit. Kõrgust olen hüpanud 1.97. Aga kõik ütlevad, et pikk poiss peaks ikka kõrgemale hüppama. Vast 5-6 lisasentimeetrit ei teeks paha. Teivas on stabiilselt 4.50 juures. Aga tahaks lisada 20-30 sentimeetrit.
Treeningud on kuuel päeval nädalas. Puhkepäev on kas laupäev või pühapäev. Võistlen Erki Noole spordiklubi eest.